Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Благодатният огън вече е в България

| обновено на 27.04.19 в 19:35
3
Правителственият “Фалкон“, на борда на който се намира Благодатният огън, кацна на летище “София“.
Снимка: БГНЕС

Благодатният огън е вече на българска земя. Българската делегация, която прие небесната благодат от Божи гроб кацна на летището в София в 18 часа и 45 минути.

Тази година делегацията се оглавява от Старозагорския митрополит Киприан, а за първи път с нея пътува и представител на македонската православна църква – епископ Яков, който ще отнесе свещения огън в храмовете в Северна Македония. При кацането на летище “София“ двамата се поздравиха с пасхалния поздрав  “Христос Воскресе“.

На летище "София" по традиция на Велика събота бяха свещеници и духовници от всички епархии в страната, за да вземат частица от Благодатния огън и да го занесат на вечерното богослужение в храмовете за Великден. От летището Благодатният огън ще бъде пренесен в параклиса на Синодалната палата в София. Към 23.30 ч. - 23.40 часа на Велика събота фенерът с огъня ще бъде изнесен от параклиса в Синодалната палата, за да бъде предаден на патриарх Неофит за вечерното богослужение в патриаршеската катедрала "Св. Александър Невски", обясни по-рано за БТА Емил Велинов - директор на Дирекцията по вероизповеданията към Министерския съвет.

За 15-а поредна година Благодатният огън беше пренесен днес от Йерусалим в България на Велика събота от българска църковно-държавна делегация, в която за първи път пътува и епископ от Северна Македония.

Полетът на българската делегация беше в 4.30 часа тази сутрин, на Велика събота, от летище "София" с правителствения самолет "Фалкон". Делегацията трябваше да бъде към 8.00 часа на Сионската порта, за да получи пропуските си, защото на този празник в Йерусалим идват много делегации и вярващи.

За тези 15 години, откакто пренасяме Благодатния огън в България от Йерусалим, само в една година използвахме частен самолет, а не правителственият самолет "Фалкон", каза още Емил Велинов.

Българската църковно-държавна делегация присъства на богослужението в храма "Възкресение Христово" в Йерусалим, където над гроба на Исус Христос всяка година от небето се спуска Благодатният огън, наричан още Свещен или Небесен. На Велика събота, вече над 2000 години, хиляди вярващи от цял свят пристигат в Йерусалим, за да станат свидетели на чудото.

Благодатният огън пренасяме от Йерусалим в специални, огнеупорни фенери, които са доста скъпи, като един фенер струва 1000 лева, обясни по-рано директорът на Дирекцията по вероизповеданията при МС. По принцип носим по четири фенера, а сега ще вземем пет фенера, защото с нас ще е и македонският епископ Яков, поясни той.

Той уточни, че три от фенерите с Благодатния огън ще бъдат предадени на главния секретар на Светия синод на Българската православна църква, а самият Емил Велинов и македонският епископ ще продължат с "Фалкона" за Скопие, където да пренесат Благодатния огън с два фенера и в Северна Македония. През миналата година духовници от Македонската църква бяха дошли на летище "София" да вземат от Благодатния огън, но трябваше много да бързат, за да го занесат за вечерното богослужение, припомни Велинов.

Във Враца вече пристигна свещеният огън. Той беше посрещнат с празничния звън на камбаните на митрополитския храм “Св. Николай“. Придружен от свещеници Врачанският митрополит Григорий го внесе в храмовия олтар, откъдето ще бъде разнесе в четирите духовни околии в епархията.

Благодатен или още Свещен е огънят, който се запалва свръхестествено всяка година на Възкресение Христово в храма "Възкресение Христово", построен точно върху Божия гроб в Йерусалим. Православните християни твърдят, че това запалване става по свръхестествен начин. Този огън в първите минути след запалването има уникалното свойство да не излъчва топлина и да не изгаря. Според традицията на православието Свещеният или Благодатният огън е чудо, което се случва всяка година в деня преди Великден. Синя светлина се появява в гробницата на Исус Христос обикновено от мраморната плоча, покриваща мястото, върху което се смята, че е било положено тялото на Исус за погребение.

Първите сведения за запалването на свещите и на кандилата в църквата на Божи гроб са от четвърти век. Тогава за празника нямало масло и патриарх Нарцис наредил да сложат вода. В нощта на литургията внезапно всички кандила и свещите на самия патриарх се запалили. Оттогава чудото се случва всяка година.

Когато Йерусалим преминавал "през ръцете" на кръстоносци, евреи, православни, византийци, османци, църквата била разрушавана, поругавана, наново достроявана, но Благодатният огън бил все там на Великден.

Има сведение, че Огънят не слязъл един-единствен път в самата църква, а около нея. Арменският патриарх през 1579 г. подкупил султан Мурад, за да получи неговата църква единствена правото да служи Пасха в Божи гроб. Всички вярващи излезли извън затворената църква. Но колкото и да се молел патриархът, огънят така и не слизал. Вместо това като мълния се запалил извън храма, блеснал в една от колоните, където се молел православният патриарх и всички вярващи вече могли да получат частица от него.

В Русе, Варна, Велико Търново и Силистра Благодатният огън ще пристигне през Румъния. Около 20 часа се очаква кортежът с румънски свещеници да бъде в Гюргево, а след това русенски свещеници ще го пренесат през Дунав мост.

Свещеници от епархиите във Варна, Велико Търново и Силистра ще дойдат тази вечер във Русе, за да получат пламък от огъня:

"Да се надяваме, че както и досега самолетът, с който румънската делегация носи благодатния огън ще пристигне навреме, за да може навсякъде да се получи това благословение за празника", това каза русенският митрополит Наум и обясни, че въпреки недостига на свещеници в епархията във всички 260 храма ще има празнични служби според предварително създадения график.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна, архив.

Общинският инвитро фонд в Троян е подпомогнал финансово 94 двойки, рoдени са 22 бебета

За 12 години  от създаването му общинският фонд за асистирана репродукция  в Троян е подпомогнал финансово 94  семейства или двойки, като рoдените бебета са 22. Средствата, с които се подпомагат инвитро процедури се осигуряват от  дарения и от общинския бюджет, поясни кметът на Троян Донка Михайлова. "Малко над 20% от двойките, които сме..

публикувано на 26.01.25 в 17:04

Обезопасяват с мрежи рискови участъци по пътната мрежа в Кюстендилско

Рискови участъци по пътищата между населените места в община Кюстендил ще бъдат обезопасени с мрежи. Пореден протест на кюстендилци срещу институциите след катастрофата край Ябълково Общината ще финансира и монтирането на мрежа от двете страни на еднокилометров участък от пътя при село Ябълково, където преди около месец след катастрофа с..

публикувано на 26.01.25 в 16:46

Русия съобщи, че е завладяла още едно село в Донецка област

Руските сили са завладели още едно село в украинската Донецка област, съобщи руското министерство на отбраната, цитирано от Ройтерс. Москва обяви също, че системи за противовъздушна отбрана са унищожили 15 украински дрона над Русия и два морски дрона в Черно море. Осем дрона са били свалени над Рязанска област, шест са били унищожени в Курска..

публикувано на 26.01.25 в 16:13

Външният министър проведе разговор с премиера и първи дипломат на Катар

Министърът на външните работи Георг Георгиев е разговарял по телефона с министър-председателя и министър на външните работи на Катар Мохамед бин Абдулрахман Ал-Тани, съобщиха от пресслужбата на Министерството на външните работи (МВнР).   Георгиев е дал висока оценка на продължаващите интензивни усилия на Катар за насърчаване на мира в Близкия Изток,..

публикувано на 26.01.25 в 16:07

С възстановка в Кюстендил честваха 147 години от Освобождението на града

Стотици кюстендилци гледаха възстановката по събитията отпреди 147 години - Освобождението на града. Така започна културната програма във връзка с годишнината от Освобождението на Кюстендил, станало на 29 януари 1878 година. Инициативата е на НЧ "Ген. Вл. Заимов“ и е подкрепена от Общината. Според архивите и историческите извори..

публикувано на 26.01.25 в 15:06

Протестите за тежката жп катастрофа в Гърция преди две години обхванаха цялата страна

Цяла Гърция протестира срещу липсата на правосъдие по отношение на железопътната катастрофа до Лариса преди две години, която отне живота на 57 пътници, предимно студенти. В 160 града на страната и чужбина гърци протестират с искане за справедливост към 57-те жертви на железопътната катастрофа до Лариса. Това е най-мощния протест, организиран..

публикувано на 26.01.25 в 14:54

Трима обгазени при пожар в блок в Кюстендил

Пожар е възникнал в помещение в блок 119 на кюстендилския бул. "Цар Освободител", съобщиха за БНР от Областната дирекция на полицията. Трима души са с леки обгазявания, консултирани а в болницата. Пожарът е тръгнал към 9,30 ч. тази сутрин на втория етаж от късо съединение. Изпратените два екипа на пожарната са успели да овладеят..

публикувано на 26.01.25 в 13:55