Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Младите на Балканите: привърженици на ЕС, но и на националистическите идеи и управлението с "твърда ръка"

Снимка: БГНЕС

Те са израснали в България, Хърватия или Румъния в еднакво зле функциониращи демократични общества. Въодушевлението им от Европейския съюз е голямо. Както и желанието за сигурност и благоденствие. Така могат да се обобщят резултатите от първото общо представително проучване на младите хора в Югоизточна Европа, което проведе германската фондация „Фридрих Еберт“ и представи в Брюксел. "Младите в страните на Балканите са горещи привърженици на Европейския съюз", казва Хелене Кортлендер, ръководител на представителството на фондацията в София. Те харесват не само институциите му, но и свързват с членството в общността надеждите си за благоденствие. Цифрите са много показателни: 91 процента от българските младежи подкрепят членството на страната ни в евросъюза. В Хърватия, най-младата страна-членка, те са 87 процента, а в Румъния - 85 процента.

"В целия регион прави впечатление, че младежите са позитивно настроени към ЕС. Във всички държави, където проведохме изследването, доверието в европейските институции е по-високо в сравнение с националните. Но едновременно с това отчитаме и известно отрезвяване по отношение на ЕС. Това важи особено за страните, които отдавна са в общността. Очевидно евросъюзът вече не се възприема като панацея за всички проблеми." 
Така чете Хелене Кортлендер проучването, проведено за първи път сред младежите във всички балкански страни - четири от тях вече са част от ЕС, останалите шест се стремят към членство в евросъюза. Видими са както разлики, така и много прилики. Общото между всички е, че 15 до 30 годишните не се интересуват особено от политика. И рядко гласуват. В Гърция право на глас вече имат 17-годишните. Това ли е начинът да станат младите хора по-активни и политически ангажирани?

"В България например интересът към политиката по принцип е много слаб. Но прави впечатление, че младите хора се интересуват повече от международна политика, отколкото от това, което става вътре в страната. Но също така в сравнение със Западните Балкани българите не са толкова подчертано аполитични. 
Прави впечатление, че особено в България младите хора не си представят да влязат в политиката. Едва всеки пети отговаря много уклончиво, че би могъл да си помисли за политическа кариера. Има много, които са политически активни, но не в класическия партиен смисъл. Предпочитат по-скоро да са активни в средата си, в обкръжението си, т.е. в по-тесен кръг от съмишленици."

Резултатите от изследването открояват една тревожна тенденция: Все повече младежи в Югоизточна Европа, в т.ч. и в България, изповядват откровено националистически идеи. Хелене Кортлендер допълва: "
Това, което ме притеснява, са патриотичните и националистически настроения, които са силно застъпени сред младите българи. Те са много по-силно изразени в сравнение със страните от Западните Балкани. На въпроса в анкетата, дали е по-добре, ако в България живеят само етнически българи, 65% от запитаните отговарят с „да“. Това е много висок процент. А изразената подкрепа за ЕС всъщност се обяснява с това, че младите хора вярват в неговите институции, а не непременно в политиката му. Регистрирахме и една силно изразена тенденция към подкрепа на умереното авторитарно управление, на т.нар. „твърда ръка“. За мен това е израз на разочарованието от начина, по който функционира демокрацията. За младите хора тя е мудна, бавна, често пъти корумпирана. И затова те си представят, че един силен управленец може да реши проблемите, с които демократичното управление не може да се справи. А това води до нежеланието на младите хора да се ангажират в класическите форми на политическия живот."

Такъв е президентът Александър Вучич в Сърбия, или министър-председателят Виктор Орбан в Унгария. С такива политици ли се идентифицират младите на Балканите? Хелене Кортлендер: "
Не съм сигурна, че се идентифицират с тях, но в техните очи тези политици са по-лесното решение на проблемите. Мисля, че този тип управници са събирателен образ, резултат от хаотичните условия на живот и от известна доза мачизъм, който вероятно има своите културни традиции в региона. Към това естествено се добавя и реалната политическа обстановка в Югоизточна Европа, където партиите често пъти са подчинени изцяло на един лидер. Вие споменахте Вучич, но и в България има такива примери. Често пъти човек не може да си представи дадена партия без лидера й."

А какво показва изследването за политическите нагласи на младите хора на Балканите? Разделят ли се на класическото ляво и дясно? Обикновено гимназистите и студентите са бунтари и протестните движения в Европа се причисляват по-скоро към левия политически спектър. Така ли е и у нас? "
В България младежите, участвали в изследването, се определят по-скоро като десни. Но ако сравните отговорите им на въпросите за отделни ценности, то тогава се оказва, че те поставят на челните места левите, социалдемократическите ценности, като например солидарност и социална отговорност. Авторите на изследването говорят за т.нар. милениъл социалисти, т.е. поколението, което изповядва нов вид социалдемокрация, различна от това, което предлагат и изразяват традиционните партии. И тази тенденция важи както за България, така и за всички останали страни в Югоизточна Европа." 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Турските власти задържаха трима кметове от опозиционна партия по обвинения в корупция

Турските власти задържаха днес още трима кметове от основната опозиционна Народнорепубликанска партия (НРП) в рамките на продължаващо вече няколко месеца разследване за корупция, съобщиха турските медии. Тази сутрин на разсъмване са били арестувани кметовете на южния град Адана и на Адъяман - Зейдан Каралар и Абдуррахман Тутдере...

публикувано на 05.07.25 в 15:57

Продължава издирването на над 20 момичета, които са в неизвестност след наводненията в Тексас

Продължава издирването на повече от 20 момичета от летен лагер, които са в неизвестност след катастрофалните наводнения в американския щат Тексас. Те отнеха живота на най-малко 24 души, а президентът Доналд Тръмп ги окачестви като "шокиращи". Най-малко 24 души са загинали при катастрофалните наводнения в американския щат Тексас. Поне 20..

публикувано на 05.07.25 в 15:08

Медицинският хеликоптер превози до столична болница пострадал на Витоша

Мъж е припаднал на Черни връх на Витоша. С помощта на медицинският хеликоптер му е оказана спешна помощ е бил откаран до столично лечебно заведение. Сигналът за инцидента е бил подаден от турист.  Пострадалия, който е на 33 години е бил с диабетна криза.  В момента е в стабилно състояние и по информация на БТА е настанен в болница..

публикувано на 05.07.25 в 14:53

Продължава борбата с огнената стихия на остров Евия

На остров Евия продължава борбата с огнената стихия. Извършва се евакуация на туристи. На островите и на Халкидики недостигът на вода се увеличава. И днес рискът от пожари е много висок в цялата страна, съобщава Гражданска защита. Най-трудният пожар е на остров Евия, където огънят достигна до къщи и вили. Вятърът раздели огнения обръч на..

публикувано на 05.07.25 в 14:32

"Сватбата на века" на Джеф и Лорън Безос

Като в приказките три дни продължиха празненствата за определяната за сватба на века - тази на милиардера Джеф Безос и избраницата му Лорън Санчес, вече Безос.  Двойката се врече във Венеция, на остров Сан Джорджо, където се намира монументален комплекс, проектиран от архитекта от 16-ти век Андреа Паладио, и който разполага с емблематична камбанария,..

публикувано на 05.07.25 в 14:09
МБАЛ - Пазарджик

Пазарджишката болница с благодарност към лекар, спасил двама души на плаж в Поморие

Ръководството на Многопрофилната болница в Пазарджик изрази своята благодарност към д-р Димитър Бакалов, който е спасил два човешки живота на плажа в Поморие. Бакалов работи именно в пазарджишката болница, а спасените от него мъж и жена са в добро състояние. Само в рамките на минути, д-р Димитър Бакалов, заместник - завеждащ Спешната помощ в..

публикувано на 05.07.25 в 14:03
Любомир Николов, директор на СДВР.

Николов: Не е сигурно, че т. нар. "Локали" са участвали в сбиването в центъра на София преди ден

Установени са участниците в инцидента със сбиване в центъра на София от преди ден. Това съобщи директорът на СДВР старши комисар Любомир Николов.  Той уточни, че не може да се твърди със сигурност, че става дума за така наречените "локали". "Незабавно сме се самосезирали в Столична дирекция, тъй като нямаме официално подаден сигнал, нито от..

публикувано на 05.07.25 в 13:38