В Националната гимназия по приложни изкуства в София се обучават 480 деца. Заедно със своите преподаватели, повечето от които са бивши възпитаници на гимназията, споделят едно уютно арт пространство без агресия и негативни прояви.
"Чувствам се страхотно, защото в цялото училище има едно изключително топло отношение, едно изключително разбирателство още от самото начало. Когато влязох тук, беше страхотно. Аз сега съм 11 клас и ми става гадно, че трябва да напускам това място. Страхотно е", споделя ученичка от гимназията.
Неин връстник добавя:
"Приятно е да се общува с хората тук. Никой не ни ограничава. Мисля, че имаме добра свобода тук. Креативността ни се развива в това училище".
Антония и Ивайло са единадесетокласници в актуалната специалност "Пространствен дизайн". Имат късмета да попаднат на млади, компетентни и отдадени учители, бивши възпитаници на гимназията, преминали през школата на реалния рекламен бизнес, но избрали да преподават.
Мотивацията си споделят Милена Антонова и Диана Драйчева:
"Не сме тук заради заплатата, а по-скоро заради удоволствието от работата с децата. Тази творческа атмосфера, която кипи, е много зареждаща и за нас. Както им даваме на тях от нашите знания, така те ни дават от тяхната енергия и се комбинираме и се получава една много добра симбиоза и проектите, в повечето случаи, се получават на много добро ниво".
"Не сме точно класическата форма на взаимоотношения учител - ученик. Чувстват ни близки и ние ги чувстваме близки. Това някак спомага за изграждане и в творческия процес, и във взаимоотношения за решаване на проблеми. Тук пример за агресия нямаме. Аз лично като учител много уважавана се чувствам. Никога не ми е нарушавано пространството на авторитет".
В часовете по рисуване на 28-годишния Мартин Трифонов, също възпитаник на гимназията, е трудно да различиш учителя от учениците. Цари спокойствие и ред, говори се тихо и всички са концентрирани върху скиците, които рисуват:
"Правя сравнение веднага със съседни училища. Нашите се открояват като визия даже. С по-артистичен вид. Виждам, че и в мисълта си са по-освободени, по-малко цигари се пушат, което за мен е важно".
Близката възраст им помага бързо да намират общ език. Разбират се лесно, с малко думи:
"С тях ми е по-лесно, отколкото с радиото. Гледам да съм естествен“, споделя Мартин Трифонов. Да преподава в гимназията за него е сбъдната мечта.
Вече пет години Диана Драйчева преподава. Казва, че това е естествен процес, затваряне на един цикъл и започване на нов:
"Оттук излязох, тук се върнах. Идва един момент в живота, в който, когато си трупал познания, правиш равносметка и си даваш сметка, че наистина е добре да предадеш тези познания по-нататък. Да има смисъл от всичко, през което си преминал".
Като всички деца и тези си имат свои проблеми, възгледи, вкусове и мнения. В търсене на своята индивидуалност боядисват косите си в ярки цветове, носят скъсани чорапогащници и ръчно изработени дрехи и бижута. Всеки е уникален по своему и очаква да бъде разбран и приет, казва директорката Лилия Балева:
"Аз си разговарям с тях, аз научавам какви са им гаджетата, какво се е случило, кой нещо страда, кой го мъчи нещо, какво има на душата си. Да не сме учител – ученик, много раздалечени, а да има близост, да има подкрепа, защото те вкъщи имат едни изискващи родители, ако и тука ние много страшно ги гледаме, къде да отидат, на кого да споделят".
Има и трудни деца, които се нуждаят от специално внимание. И го получават:
"Все повече семейства се разделят, все повече семейства обръщат повече внимание на печеленето на пари и на осигуряването на някакъв бит и през това време забравят, че там има едно дете, което иска нещо да сподели, обаче ние нямаме време да го чуем. Ние всички знаем всичко за децата, помагаме, срещаме се. Грижата е голяма".
Общуването с изкуството помага най-много. В училищната галерия постоянно гостуват изложби на известни български художници, а изявени творци се срещат и разговарят с тях. Тази възможност е истинско богатство, защото изкуството формира ценности, моделира вкусове и характери, казва галеристът Иво Масларски, един от големите приятели на гимназията:
"Изкуството трябва да възпитава. Няма нищо по-хубаво от това истинските човешки ценности, моралът да бъдат приоритетни при възпитанието на младото поколение. Другото всичко според мен е бош лаф".
В сложното ни съвремие всеки търси пътя си сам. Важното е да знаеш посоката. И да вярваш. Разнообразно и цветно - така вижда бъдещето си единадесетокласничката Антония. Отсега тя знае, че то е в България:
"Гледам да работя с хъс и много стимул, защото проектите така стават най-прекрасни. За да стане, трябва да го обичаш наистина. Много мои връстници твърдят, че тук няма нещата да станат, затова бягат в чужбина, но реално ние сме тези, от които зависи промяната. Затова оставам тук, с две ръце".
А бъдещият учител Ивайло смята, че държавата ни се нуждае от повече изкуство:
"Ние сме тук, за да променим това, да докажем, че изкуството е нещо в тази държавата. Аз мисля да кандидатствам в чужбина и да се върна обратно, да се опитам да го наложа, да се забелязва това изкуство".
Репортажа чуйте в звуковия файл.
Служебният министър на финансите Людмила Петкова защити параметрите в проектобюджета за 2025 година пред депутатите от ресорната комисия. Този проект отразява всичко, което беше направено или не беше направено през последните 3 години, посочи тя. Георги Ганев прогнозира: Парламентът отхвърля проектобюджета, спешно се прави нов "Политиките,..
Има нормативна пречка, свързана с биогоривата, която може да остави България без бензин от 1-ви март и с много намалено количество доставки . Това каза пред БНР Светослав Бенчев, председател на Българската петролна и газова асоциация, като уточни: "Ако не бъдат взети мерки от Народното събрание, това вероятно ще се случи". По думите му..
Под временното председателство на Росен Желязков от ГЕРБ парламентарната Правна комисия включи в дневния ред на първото си заседание предложения за промени в Изборния кодекс и в Закона за вероизповеданията. Така планираните първоначално три проектозакона за промени в Закона за съдебната власт, ще се гледат последни. Трите законопроекта са на..
Пред БНР Асен Василев от "Продължаваме промяната" призова бюджетът да не става заложник на преговорите за кабинет: "Изключително е важно държавата да има бюджет, за да може да работи бизнесът и хората и да има предвидимост. Правителството изпълнява бюджета или го внася, ако е служебно или редовно, но няма как бюджетът на държавата да е..
Гледам на проекта за промени в Закона за защита на класифицираната информация (ЗЗКИ) като за опит да се сондира доколко обществото е готово да се дадат повече правомощия на спецслужбите. Това коментира проф. Николай Радулов, бивш главен секретар на МВР и депутат от МЕЧ, в интервю пред БНР. Предложените промени вече не се откриват на..
На 96-годишна възраст почина емблемата на френската крайна десница Жан-Мари льо Пен, предаде АФП, позовавайки се на съобщение на семейството му. Льо Пен е основател на крайнодесния Нацонален фронт и негов председател до 2011 г., когато на поста го наследява дъщеря му Марин льо Пен. Жан-Мари льо Пен е и дългогодишен евродепутат – последният му..
Полицията в Кюстендил разреши криза с психично болен мъж, избягал от лечебно завадение и обявен за общодържавно издирване. Той вече е върнат в заведението, където ще продължи лечението му. Мъжът е на 46 години. Бил е обявен за издирване с категория "отклонил се от здравно заведение" след наложена му мярка принудително лечение. След като е..
Община Русе дължи отчет за парите от частния паркинг на Дунав мост . Това каза в предаването "Нещо повече" журналистката и политически наблюдател..
Втори мобилен оператор обяви, че вдига едностранно цените на услугите. " Докато се захласвахме по леденото хоро, sms -ите валяха цял ден и..
Темпото на преговорите е съобразено със сакралната дата 16-и януари , когато ще бъде избран Борислав Сарафов за главен прокурор, което дава спокойствие..