Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Учени настояват за създаването на Планетариум в София

Планетариумите повишават интереса на децата към науката

Валери Генков, Недислав Веселинов и Любомир Илиев
Снимка: Радостина Билярска

Група учени от години настоява за изграждането на Планетариум в София.  

През 2009 година учени от БАН и Астрономическата асоциация представят проект за изграждане на Планетариум. 2009-а е била обявена за Година на астрономията. 

Идеята за създаване на Планетариум се обсъжда още в далечната 1960 година.

Причините, забавящи строителството, са свързани с намирането на подходящо място и финансиране.

"Тук са писмата, включително до Бойко Борисов, до главния архитект, в общината сме носили стотици такива материали, срещали сме се с кой ли не за всичките тия години и в крайна сметка нищо", коментира председателят на Астрономическата асоциация Валери Генков пред "Хоризонт".

"Не става дума за символичен Планетариум с малки размери и с малки мащаби, какъвто вече има в София. София е единствената столица на голяма европейска държава, която все още няма такъв Планетариум. Сега това може да е минус, но може да бъде и плюс, тъй като с годините технологично Планетариумите се развиха и вече може би може да се говори за пето поколение Планетариуми", уточнява доц. Любомир Илиев от Института по астрономия с Национална астрономическа обсерватория към Българската академия на науките и добавя още аргументи:

"Първите са били само оптически, след това има оптико-механични с начало на автоматизацията. Такива има няколко в България - автоматизирани, напълно автоматизирани оптико-механични системи. Най-големият такъв действащ Планетариум е в град Смолян и той има доста успешна работа. Представлява също така доста добър пример за това какво и как може да се организират нещата. Много добър Планетариум с действащ екип от хора работи в град Варна."

Според направените изчисления между 8 и 12 милиона лева би струвало изграждането на Планетариум в столицата.

"Един такъв Планетариум обикновено влиза веднага във визитната картичка на съответния град. Такъв е случая с големите Планетариуми. В Ню Йорк - най-известният Планетариум в света, в Лос Анжелис", допълни Любомир Илиев.

Друг проект на Авиационно-космическия форум също предвижда създаването на по-малък Планетариум.

"Общо взето идеята ни е също да създадем симулатор, но естествено не толкова мащабен. Нашият симулатор е по-опростен. Той е за 15 човека", обясни председателят на Авиационно-космическия форум Недислав Веселинов.

Избрали са този малък проект, защото нямат капацитет да направят голям симулатор:

"Планетариумите са важни, защото България се нуждае от високотехнологични кадри, а тези кадри трябва да се заинтересоват още в млада възраст и точно затова е важен този симулатор. Ние сме група инженери и приятели от Физическия факултет на Софийския университет, от БАН, от Техническия университет, които в свободното си време се занимаваме с популяризация на науката. Правим го, защото смятаме, че единственият начин държавата ни, въобще страната ни да изглежда по-европейска, да изглежда по-красива, да е по-уредена, е в образованието", подчерта Недислав Веселинов.

Повече за инициативата чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Володимир Зеленски

Над 3000 севернокорейски войници са били убити или ранени, докато са се сражавали в Курска област

Над 3000 севернокорейски войници са били убити или ранени, докато са се сражавали срещу нахлуването на Украйна в руската област Курск. Това заяви украинският президент Володимир Зеленски, предаде АФП. Пхенян изпрати хиляди войници, за да подсилят руската армия, включително в граничната област Курск, където през август Украйна извърши ударно..

публикувано на 23.12.24 в 20:26
Кметът на Сапарева баня Калин Гелев

Общинари от Сапарева баня бяха на работно посещение в Йордания

Група общинари от Сапарева баня, водена от кмета на курорта Калин Гелев, се върна от работно посещение в Кралство Йордания и побратимения град Мадаба. Наскоро по решение на общинските съветници в Сапарева баня една от улиците в града вече носи името на йорданския град Мадаба, известен с поклонническия си туризъм и богатата си история. В един от..

публикувано на 23.12.24 в 20:10

Арестуваха двама българи на магистрала в Сърбия за нападение над баща и син

Сръбската полиция арестува двама български граждани на магистралата Белград - Ниш край град Велика Плана за агресивно поведение, съобщи агенция ТАНЮГ. Полицейското управление в Смедерево съобщи, че двамата българи, Г.Г. на 23 години и И.Г. на 48 години, са обвинени, че вчера са нападнали вербално и физически с ръце и крака, както и с дървена и..

публикувано на 23.12.24 в 19:47
Проф. Георги Рачев

Проф. Георги Рачев: Сняг ще има на 27 декември, над 1200 м ще ги затрупа

На Коледа и Нова година ще вали навсякъде в България и то много. Снегът ще е в планината, красиво  и коледно . В София и в по-ниските части ще си е влажно, дъждовно и кално, каза климатологът проф. Георги Рачев в интервю пред БНР. Утре, 24 декември, "ще е дъжд и сняг, и повече дъжд":  "В София на Коледа няма да има сняг, на Бъдни вечер..

публикувано на 23.12.24 в 19:45
Мат Гейц

Комисия установи: Мат Гейц е плащал десетки хиляди долари за наркотици и секс

Комисията по етика към Камарата на представителите на Конгреса на САЩ е установила, че бившият конгресмен от щата Флорида Мат Гейц е плащал десетки хиляди долари на жени за наркотици и секс, включително и на 17-годишна, предаде агенция Ройтерс, позовавайки се на американски медии, запознати с окончателния вариант на доклада на комисията...

публикувано на 23.12.24 в 19:37
Снимката е илюстративна, архив.

Мирослав Йотов: Най-честата грешка е пиратката да се държи в ръка и да се запали

В категория Ф2 и Ф3 на пиротехническите средства попадат и пиратките. При тях проблемът е със звуковото налягане и затова са в по-тежка категория . Важно е да се чете  инструкцията. Най-честата грешка е да се държи пиратката, да я запалят и после хвърлят. Това е забранено. Това предупреди Мирослав Йотов – главен директор на "Надзор на пазара"..

публикувано на 23.12.24 в 19:13
Изложбата

Фотоизложба за Босилеград и документален филм показват в театъра в Кюстендил

Фотоизложата "Босилеград преди и сега" и документалният филм "Твърди черупки" ще бъдат показани тази вечер в Общинския драматичен театър в Кюстендил. Наскоро филмът беше представен в българския културен център в Скопие. Автори са Асен Великов, Вихрен Георгиев и фотографът от Кюстендил Владислав Чанев. Снимките са от едноименния фотопленер..

публикувано на 23.12.24 в 19:04