Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Творческият тандем Борис и Калоян Праматарови - за преливането на словото с визуалните изкуства

Водещата Валерия Николова заедно с Борис и Калоян Праматарови
Снимка: БНР

До 18 май в столичната галерия „Интро“ може да се види изложбата на Борис Праматаров „Балоненият Икар“.

„Балоненият Икар е човекът-балон, който е зависим от външния свят, но също е зависим от това какво носи в себе си и когато има топли неща в него, това го кара да се издига – това е топлият въздух. Това е човекът, който трябва да внимава от остри предмети. Това е съвременният Икар. Когато е препълнен с топли неща, той лети прекалено високо“, разказа художникът в предаването „Закуска на тревата“.

Някои от композициите в изложбата са родени от сънища на мексикански деца. Те били събрани от испански писател, който поканил Борис да участва в съвместен проект. „Тези светове, които илюстрирах, до голяма степен бяха и мои лични търсения и беше много интересно.“

Завръщайки се от Сеул, където попада в „една много различна среда“, той се опитва да види себе си в „един друг контекст“. „Този опит ме накара да мисля много върху себе си, какво искам да развивам, кой съм аз и къде седя в този свят“.

Работи бавно, защото използва много детайли, но и защото му харесва да разгръща в по-голям период една работа. Прави си скици постоянно и признава, че „голяма част от идеите си остават само в скицника“.

Борис работи по много проекти заедно с брат си Калоян Праматаров – поет, преводач и археолог. Работят заедно вече десетина години. Борис е илюстрирал дебютната стихосбирка на Калоян, а анимацията им по текст на Калоян „Post Industrial“ е обиколила много от фестивалите за анимационно кино. Миналата година пък Калоян е бил куратор на изложбата на Борис „Тайната на насекомите“.

Сега са в началото на проект за четири късометражни анимации по стихове на Калоян Праматаров.

„Черно-бялото те ограничава, но също не те разсейва. Аз реших да се откажа от цялото това богатство на цветове, за да мога да се концентрирам повече върху идеите. За мен си го представям като един текст – не трябва текстът да бъде цветен, за да се хареса“, посочи още Борис Праматаров.

Борис Праматаров живее в Белгия. Магистър е по графични изкуства в Кралската академия за изкуства в Гент. Завършил е „Книга и печатна графика“ в НХА. Има няколко самостоятелни изложби в София, Пловдив, Брюксел и Белград.

Калоян Праматаров – поет, преводач и археолог. Автор е на стихосбирките - „Асфодел“ (2012), Casual Nobody (2013, на англ. език) и „Дайни“ - стихове, вдъхновени от латвийската природа, езическа митология и фолклор. Негов е и мултимедийният поетичен пърформанс „Слънцестоения над Черната река“. 

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Георги Любенов

Георги Любенов: Аудиторията стана вече като футболна агитка, едната част мрази другата

Съвременните комуникационни канали предлагат разнообразно съдържание, повечето тематично подчинено на търсенето от потребителите. Комуникаторите са без брой и транслират посланията си в среда от информационен шум. Това силно намалява критичния поглед на аудиторията и тя все по-трудно селектира качеството на информацията сред..

публикувано на 21.05.25 в 09:30

За философията да си учител по философия

"Защо трябва да учим философия?" е въпросът, който най-често чува Владислав Тодоров. Той преподава предмета "Философски цикъл" в елитна врачанска гимназия. Основната идея в работата му е да насърчава учениците си да изразяват мнение, да споделят, да питат, да търсят отговори за всичко, което ги вълнува - от първото влюбване до проблемите на днешния..

публикувано на 18.05.25 в 06:41

Търсене на адреналин с камера в ръка: журналистът Николай Барулов

Журналстът Николай Барулов описва своята работа като "далеч от консерватизма на класическата телевизия". Той е фриланс режисьор и видео журналист с над 20 годишна кариера в телевизията. В професионалния си път минава и през кореспондент във Великобритания.  Николай Барулов дойде в Автономията за да разкаже за тръпката, която ускорява пулса..

публикувано на 13.05.25 в 19:55
Катя Близнакова

Катя Близнакова, изпяла "Лиляно моме" разказва за своите ангели хранители и музиката

Певицата Катя Близнакова, която преди години изпя народната песен "Лиляно, моме" - песента, която се превърна в нейна емблема и стана любима на поколения българи - тази усмихната и пламенна певица гостува на "Нощен хоризонт" . Тя споделя за музиката и песните си, за срещите ѝ с публиката, за колекцията ѝ от ангели - пазители , както и за..

публикувано на 12.05.25 в 10:02
Жаклин Прейс с цигулката

Жаклин Прейс: Ходете по-често на класически концерти

Жаклин Прейс е талантлива млада българска цигуларка , която от 7 години е част от Белгийския национален оркестър . От 2018 година нашата сънародничка живее в Брюксел, но периодично се връща и в България, когато има покани за участия в концерти. В работата си като оркестрант Жаклин се среща със солисти и диригенти от цял свят , сред..

публикувано на 12.05.25 в 08:51
Наталия Цекова - актриса

Наталия Цекова: Хората знаят, че само през образованието се достига до мечтите

Наталия Цекова е актриса с горещо сърце. Тя е от хората, които вдъхновяват и даряват криле на другите, за да могат да летят върху мечтите си. Наталия Цекова сбъдва детската си мечта да играе на сцена. Когато е била на 10 години, е решила, че ще стане актриса. Призвана е за това. Вярва, че е родена, за да бъде актриса. "Определено беше..

публикувано на 11.05.25 в 06:00
Иван Въжаров

Спортният журналист Иван Въжаров подготвя шампиони по бридж

Иван Въжаров е майстор на спортния бридж, играе този олимпийски спорт повече от 40 години. Той е треньор на млади бриджьори - шампиони. Създател е на кръстословици. Участвал е във викторини и в "Минута е много". Дълго време е бил спортен журналист. Като студент в първи курс се е запалил по спортния бридж. Стига до младежкия..

публикувано на 05.05.25 в 12:04