Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Творческият тандем Борис и Калоян Праматарови - за преливането на словото с визуалните изкуства

Водещата Валерия Николова заедно с Борис и Калоян Праматарови
Снимка: БНР

До 18 май в столичната галерия „Интро“ може да се види изложбата на Борис Праматаров „Балоненият Икар“.

„Балоненият Икар е човекът-балон, който е зависим от външния свят, но също е зависим от това какво носи в себе си и когато има топли неща в него, това го кара да се издига – това е топлият въздух. Това е човекът, който трябва да внимава от остри предмети. Това е съвременният Икар. Когато е препълнен с топли неща, той лети прекалено високо“, разказа художникът в предаването „Закуска на тревата“.

Някои от композициите в изложбата са родени от сънища на мексикански деца. Те били събрани от испански писател, който поканил Борис да участва в съвместен проект. „Тези светове, които илюстрирах, до голяма степен бяха и мои лични търсения и беше много интересно.“

Завръщайки се от Сеул, където попада в „една много различна среда“, той се опитва да види себе си в „един друг контекст“. „Този опит ме накара да мисля много върху себе си, какво искам да развивам, кой съм аз и къде седя в този свят“.

Работи бавно, защото използва много детайли, но и защото му харесва да разгръща в по-голям период една работа. Прави си скици постоянно и признава, че „голяма част от идеите си остават само в скицника“.

Борис работи по много проекти заедно с брат си Калоян Праматаров – поет, преводач и археолог. Работят заедно вече десетина години. Борис е илюстрирал дебютната стихосбирка на Калоян, а анимацията им по текст на Калоян „Post Industrial“ е обиколила много от фестивалите за анимационно кино. Миналата година пък Калоян е бил куратор на изложбата на Борис „Тайната на насекомите“.

Сега са в началото на проект за четири късометражни анимации по стихове на Калоян Праматаров.

„Черно-бялото те ограничава, но също не те разсейва. Аз реших да се откажа от цялото това богатство на цветове, за да мога да се концентрирам повече върху идеите. За мен си го представям като един текст – не трябва текстът да бъде цветен, за да се хареса“, посочи още Борис Праматаров.

Борис Праматаров живее в Белгия. Магистър е по графични изкуства в Кралската академия за изкуства в Гент. Завършил е „Книга и печатна графика“ в НХА. Има няколко самостоятелни изложби в София, Пловдив, Брюксел и Белград.

Калоян Праматаров – поет, преводач и археолог. Автор е на стихосбирките - „Асфодел“ (2012), Casual Nobody (2013, на англ. език) и „Дайни“ - стихове, вдъхновени от латвийската природа, езическа митология и фолклор. Негов е и мултимедийният поетичен пърформанс „Слънцестоения над Черната река“. 

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
 Проф. Панайот Карагьозов

Проф. Панайот Карагьозов: "Петте кьошета" е роман пъзел, в които героите постигат катарзис

"Може би преди три години започнах да пиша романа , паралелно с разказите, които изненадващо за себе си, също започнах да пиша по време на пандемията, сподели за "Нощен Хоризонт" проф. Панайот Карагьозов, преподавал дълги години в СУ и автор на новата си книга-  "Петте кьошета" . "Петте кьошета" е първият роман на проф. Панайот Карагьозов , който..

публикувано на 16.07.24 в 10:42

Кристина Александрова: Човек до последно трябва да опитва да постигне дори невъзможното

Весела и небрежно звучаща като италианска канцонета – така описва себе си оперната певица Кристина Александрова, гост в рубриката „Горещо сърце“. Тя е незряща и от няколко години работи като музикотерапевт с деца и младежи от Дневния център за хора с епилепсия в София.  На 44 години Кристина Александрова продължава да сбъдва мечти, да се..

публикувано на 14.07.24 в 07:05
Надка Денчева

77-годишната Надка Денчева - спортната гордост на Павликени

Павликени има своята нова спортна гордост. 77-годишната Надка Денчева смая всички и с майсторство и издръжливост спечели златния медал за ветерани на 50-ия национален мастърс турнир по тенис на маса в курортния комплекс "Албена". Бившата трактористка не се дава на младите , продължава да спортува, готви се за следващия си турнир и е запалена фенка..

публикувано на 13.07.24 в 07:50
Владимир Карамазов

Владимир Карамазов: Фотографията дава възможност да разказваш

Фотографията дава възможност да разказваш. Това каза в предаването "РадиоТочка" актьорът Владимир Карамазов, който е и награждаван фотограф. "В последната година и половина се пренасочих към най-смислената част от фотографията, заради която исках да стана фотограф, защото исках да започна да разказвам моите истории и темите, които мен ме..

публикувано на 12.07.24 в 19:26

Марина Маринова: Музиката винаги е с мен

"Музиката винаги е с мен, независимо къде се намирам". Това каза в интервю за предаването "Хоризонт за вас" и рубриката "От другата страна на Радиото" музикалният редактор Марина Маринова, която е и водеща на "Музикална шарения". Тя работи в БНР от година и споделя, че се чувства точно на мястото си.  "Може би слушателите ме свързват с народната..

публикувано на 12.07.24 в 15:55
Емил Пеняшки

Емил Пеняшки: Животът не е в крайности

"Казвам се Емил Пеняшки и съм на много години вече", казва актьорът, който преди 40 години става част от врачанския театър. "Аз се опитвам да не съм постоянно в роля. Надявам се като изляза от сцената да не съм в роля. Опитвам се да съм си аз." За него най-важното е семейството и децата. След това са мечтите. Съпругата му Капка Пеняшка също е..

публикувано на 30.06.24 в 07:39
Мартен Калеев - писател

Мартен Калеев: Мисията на човека е да инвестира в човечност

Писател, учител, журналист, общественик - такъв е Мартен Калеев. Литературата го среща с добрите хора, с благородни намерения и с горещи сърца. Най-голямото качество на човека е да премълчава, казва авторът на "Всичко и нищо", "Тъгата идва привечер", "Очите на жаждата". Когато даваш, получаваш повече, убеден е Калеев. "Най-голямата..

публикувано на 23.06.24 в 08:00