"Тези 19 студии са обединени от два фактора: народно-митологичния и християнско-библейския. И тези два фактора са вписани в два контекста - фолклорната култура и възрожденското изкуство", обясни пред "Хоризонт" Любомир Миков. "Това, което е включено в съдържанието, в текста на книгата, представлява изследвания, които са или неизвестни, или слабо проучени", уточни той.
Първата част обхваща обреди и обредни предмети, а втората е посветена на народното и възрожденското изкуство.
В предаването "Преди всички" проф. Миков разясни смисъла на ритуала кражба на деца по Гергьовден в Североизточна България, който обезпечава бъдещата женитба. "Това е основното му предназначение. Крадат се, за да се оженят. Казва се в народното поверие, че неженените били некрадени като деца."
В почти цялата обредна система - и календарна, и семейна кражбата е сериозно застъпена, защото е социализираща процедура, изтъкна изследователят. "Кражбата, от обредно-правна гледна точка не е щета. Тя е просто средство за постигане на две основни цели - реализация в социален и в природен план, в почти всички етнически групи, включително в турската култура го има."
Въпреки че е силно застъпен в обредната система, въпросът за обредната кражба за първи път се разглежда така обстойно, посочи още проф. Миков. В книгата той описва и други сходни ритуали на кражбата на дете - кражба на обредна фигурка или направо на мома от хорото.
Магическите практики по българските земи са свързани с магьосници, коментира още проф. Любомир Миков, който разглежда в сборника метаморфозите между луна и крава и между ламя и вятър.
"Става дума за магьосници, които според поверията се опитват да свалят луната, да я превърнат в крава и да я доят. Това са много интересни легенди, които са доста разпространени в сборници за народно умотворение. Вероятно това е първоизточникът, откъдето са предизвикали интереса на нашите възрожденски художници и се срещат в стенописите на някои църкви."
"Това е един много специален случай, защото доенето на месеца под формата на крава, която се превръща в дявол, си е в рамките на чистото езичество. И изведнъж това се превръща във визия по стенописите на църквите. Интересното е в случая, че има съчетаване на езическа с християнска идеология", допълни Любомир Миков.
Любомир Миков е доктор на историческите науки. Почти 40 години се занимава с българското народно и възрожденско приложно изкуство, изследва суфизма и османската архитектура и изкуство на Балканите.
В рубриката „Горещо сърце“ отиваме в балчишкото село Гурково, където ни отвежда кореспондентът ни в Добрич Мая Райнова. Там тя се срещна с председателя на читалище „Свобода“ Наталия Георгиева, която родом е от Велико Търново, но след години в чужбина решава не просто да се завърне в България, а да се премести близо до морето. "Човекът, който..
Юркие Фейзи вдъхновява всеки, който я познава. Вярва, че винаги има път и надежда. Все още никой не е открил лек за лупуса, с който е принудена да живее, но вярва, че хората сами могат да се справят с всичко, стига да имат воля и любов към себе си. Това е най-важното нещо, на което се е научила от лупуса. "Да обичам повече себе си и когато..
"Националното радио , без никакво притеснение мога да кажа, че е в основата на успеха на "Сигнал", каза Йордан Караджов пред "Нощен хоризонт". "Да те жадувам", "Може би", "Сбогом", "Липсваш ми" са само няколко заглавия, които вече 46 години пренасят поколенията в свят на рок емоция и дълбоки спомени , създадени от музиката на "Сигнал"...
"Когато отидете в космоса…." директорът на НАСА Бил Нелсън се срещна с ученици и студенти . Посещението на Нелсън у нас беше част от европейската му обиколка. Защо НАСА се връща на Луната след 50 години? Как го прави с почти три пъти по-малък бюджет от преди. И дали войната в Украйна би била пагубна за отношенията между космическите сили? Много..
Вирусологът професор Радка Аргирова е потомствен лекар. Успява ли да се справи в живота с вирусите? "Вирусите са най-голямото предизвикателство за мен. Те ме карат непрекъснато да чета, да уча, да съм нащрек. Трябва винаги да бъда във висша форма. Първо, защото никога не знаеш точно кога какъв вирус ще се появи. Второ, точно кога кой..
Днес се навършват 110 години от кончината на поета Пейо Яворов . Той умира на днешната дата през 1914 г. Години след смъртта му драматургичното творчество на Яворов продължава да вълнува поколенията. Мисията и трагедията на любовта в живота му не спират да привличат изследователи и публично внимание. " Пейо Яворов е един от великите поети..
" Ендобиогенна медицина е един нов дял в медицината, един нов подход към лечението на човешкия организъм, сподели в "Нощен Хоризонт" д-р Петко Загорчев , началник на Спешно отделение в гр. Шумен. "Тя съчетава в себе си трите съставки - ендобиогенис - тоест вътрешното движение на биологичните функции в човешкия организъм на метаболитно клетъчно..
Изборните резултати са изпъстрени с неизчерпаеми нарушения . Масови са нарушенията . Това заяви пред БНР Бойко Рашков, бивш министър на..
Не мога нито аз да пресъздам, нито проф. Денев да разкаже всичко, което съдържа неговата най-нова книга "Мадара - отразената история", но поне..