Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Иван Брегов: Трябва да се спре безконтролното задържане на информация за престъпления и злоупотреби

Петя Георгиева и Иван Брегов в студиото на "Хоризонт"
Снимка: Таня Величкова

„Антикорупционната комисия се е превърнала в политическа бухалка за неудобните на властта. Това се установи още на ниво приемане на закона“. Това заяви пред БНР Иван Брегов от Института за пазарна икономика. В предаването „Преди всички“ той посочи, че няма как тази комисия да разследва изпълнителната власт, след като нейното ръководство се избира от най-силната парламентарна група. По думите му в закона не е разписано как да се разследва председателят или заместникът му.

„В последните 10 години се клонират едни и същи неработещи механизми, които да имат тежък политически контрол. Те да събират солидна информация за политическата класа и в момента, в който трябва да се направи важна корупционна политическа договорка, да се строи някакъв обществено значим обект или да се направи инвестиция в публичен сектор и трябва да се откраднат едни пари – тази информация бива използвана. Години наред прокуратурата работеше с предварителните проверки по този начин – събира една информация и когато някой трябва да бъде изнуден политически, това се изкарваше наяве. КПКОНПИ на този етап прави горе-долу същото – от декларираното от лицата, ако се установи несъответствие, си запазва мълчание и в удобен момент лицето бива притискано, за да извърши каквото е необходимо“.

КПКОНПИ има проблем да види редица въпроси, категоричен е Брегов и добави: „Големият въпрос е защо не ги е видяла досега. Комисията имаше правомощието и все още го има да изследва имуществото на висшите държавни чиновници. Ежегодният преглед на тези декларации досега трябваше да изведе на преден план абсолютно всички казуси по „Апартаментгейт“, обхванали както съдебната, така и изпълнителната власт, да изкара наяве редица други зависимости, които все още стоят под повърхността. Цялото обезпечение и създаване на мегаоргана имаше тази цел. Защо КПКОНПИ се активизира, след като един журналистически сайт изкара наяве тези факти от нашата действителност“.

За да заработят отново и по-добре инспекторатите, трябва да има правила, по които да се прави проверката, подчерта той и добави: „Т.нар. методология, която сега е пусната за обществено обсъждане. Вътре обаче има редица несъвършенства, които не казват как да се случат тези проверки“.

Според Петя Георгиева от ИПИ съществува риск този механизъм за оценка на корупционния риск да стане нещо формално и проформа:

„Цялата система за управление на риска трябва да е налична в една организация, съгласно законодателството. Корупционният риск е само една част от целия този процес. Проблемът с методиката, която КПКОНПИ предлага, е, че тя не е част от цялостния процес по управление на риска и съответно изисква действия от администрацията, които в повечето случаи просто са излишни или не са интегрирани в процеса на управление“.

Иван Брегов допълни, че всички процеси в администрацията и откъде се пропуква системата, са известни. По думите му обаче трябва да се създаде пътека, за да бъдат нормативно удостоверявани и ако има необходимата политическа воля, това установяване да води до резултати. Методиката не е лош инструмент, но е лошо организирана на този етап, смята той. Според него инспекторатите в администрациите не работят добре:

„Те работят с обратния знак. Ако има някой съвестен държавен чиновник, който е установил проблем и го докладва нагоре по веригата, той веднага бива отстранен или по някакъв начин заобиколен, защото ще наруши огромната корупционна среда, при която работи администрацията“.

Всяка година до 20 февруари тези инспекторати трябва да са направили анализ за предходната година: „Като се изпращат по-нагоре и като стават публични тези доклади, да се установява къде има пробойни. На този етап обаче не виждам добре посочени индикатори на корупцията, които методиката да проследява“.

Петя Георгиева не очаква съществен резултат. Оставките не са резултат от борбата с корупцията, категорична е тя.

Европейският мониторинг беше порочно употребен миналата година, смята Иван Брегов и обясни: „Последният доклад беше един политически подарък за политически коректното поведение на партньорите в ЕНП. Сега вече доверието в този механизъм е охлабено вътре в самата съдебна власт, дори в част от експертите, които изготвят доклада, защото според политическото настроение се променя неговият тон“.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.  




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Руските войски в Сирия с нов командир?

Командирът на руските войски в Сирия е бил заменен след загубата на град Алепо от сирийските правителствени сили. За това информират телеграм-каналите "Рибар" и "Военен осведомител", които имат свои източници в руското министерство на отбраната. Преди да поеме командването в Сирия генерал Сергей Кисел командваше 1-ва танкова армия в битката..

публикувано на 01.12.24 в 21:58

След вота в Румъния: Победа за управляващата партия (PSD) и триумф за крайнодесните

Победа за управляващата Социалдемократическа партия (PSD) на парламентарните избори в Румъния и триумф за крайнодесните сили. Това показват първите резултатите от екзит пол, обявени в местните медии. Социалдемократите получават 26% от гласовете. На второ място е крайнодесния "Алианс за обединение на румънците" (AUR) с 19% подкрепа. За сравнение..

публикувано на 01.12.24 в 21:37
Фестивал

30 известни италиански певци ще пеят на "Санремо" 2025

Известни са певците, които ще участват на музикалния фестивал "Санремо" 2025. Той ще се проведе по традиция в едноименния град от 11 до 15  февруари и ще се излъчва, както винаги, по първи канал на обществената телевизия РАИ.   Известните изпълнители в конкурсната програма са 30. Обяви ги артистичният директор на фестивала Карло Конти, който..

публикувано на 01.12.24 в 21:30

Кметът на София запали светлините на елхата на пл. "Св. Александър Невски"

Грейнаха светлините на 15-метровата коледна елха на София на площад "Св. Александър Невски“.  Кметът на София Васил Терзиев, който запали светлините на елхата .се обърна към гражданите на София с думите: От Столичната община отговарят на Боршош: Коледната елха на София не е опасна Мирослав Боршош: Коледната елха пред..

публикувано на 01.12.24 в 21:23

Групировки, поддържани от Турция, са завзели град Тал Рифат в Сирия

Групировки, поддържани от Турция, са завзели сирийския град Тал Рифат и са поставили под обсада 200 000 кюрди в северната част на провинция Алепо, съобщи агенция Франс прес, като се позова на центъра за наблюдение на човешките права. Кюрдските Отряди за народна защита държат все още квартали от Алепо, но останалата част от града е изцяло в ръцете на..

публикувано на 01.12.24 в 20:58

Ограничава се движението на камиони с ремаркета и полуремаркета през прохода Рожен

В Смолянска област заради продължаващия снеговалеж и снегопочистване се ограничава движението на тежкотоварни автомобили с ремаркета и полуремаркета през прохода Рожен. Това съобщи заместник-областният управител Адриян Петров. Ограничава се движението на моторни превозни средства над 12 тона с ремаркета и полуремаркета по пътя Лъки - Рожен и..

публикувано на 01.12.24 в 20:25
Сградата на община Невестино

В община Невестинско готвят протест заради постоянните проблеми с тока

Жители на Община Невестино готвят протест - блокада на пътя Кюстендил-Дупница, заради постоянните спирания на тока,  казаха инициаторите от граничното с. Смоличано, които са най-потърпевши.  От две години местните водят кореспонденция с институциите, но ситуацията не се променя, каза Елена Начева, която изгради и ръководи ваканционно селище..

публикувано на 01.12.24 в 20:22