Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Експерт: Множество евроинституции изрично препоръчват реформи в прокуратурата ни

Обещанието на Юнкер тежи повече от казаното от Йоурова

Снимка: БГНЕС

Резултатите от последния Евробарометър показват, че България не е непременно страната, в която по най-много показатели е най-зле съдебната система и през последните няколко години ясно се вижда, че такива сериозни проблеми възникват и в други държави-членки на ЕС.

Това каза за БНР ръководителят на правната програма на „Отворено общество“ Иванка Иванова по повод заявлението на еврокомисаря по правосъдието Вера Йоурова, че евронаблюдението върху българската съдебна няма да отпадне в мандата на сегашната ЕК. Иванова коментира, че страната ни не стои зле в изследването по отношение на бързината на приключването на делата, но според изследването се засилва усещането за липса на независимост на съдебната система:

„Усещането за независимост, по начина, по който е зададен въпросът в изследването на Евробарометър, е просто един от обяснителните механизми, които изследователите тестват, за да преценят защо хората имат лоши възприятия за независимостта на съдебната им система“, обясни тя в предаването "Преди всички" по "Хоризонт". Тестват се три фактора и въпросите нямат положителен отговор. Единият е „мисля - лошо … защото политиците влияят върху нея неправомерно“, другият - „мисля - лошо, защото смятам че върху нея се упражняват интереси от икономически и други актьори“, а третият -  „мисля - лошо, защото статутът на съдиите не е в достатъчна степен уреден и защитен":

„Всъщност това, което ни съобщава комисията, е балансът между тези три аргумента в преценката защо хората имат ниско мнение за независимостта на собствения си съд. Отговорите в България са много високо в сферата на това, че хората имат лоши възприятия за независимостта на съда, защото, от една страна, виждат че политиците упражняват недължимо влияние върху съда и, от друга, защото смятат, че върху съда се упражнява недължимо влияние от икономически и други фактори. Това са обществени възприятия.“

Силна политическа стъпка е темата за прокуратурата и да се вкара в разговора за състоянието на правосъдието като фактор за икономическото развитие на държавите, коментира Иванова.

"За пръв път в Евробарометъра имаме толкова обширно представяне на сравнителна информация, свързана с определени аспекти на прокуратурата в държавите-членки на ЕС. Това е важен знак, че ЕК все повече ще гледа на прокуратурите в държавите-членки като на един от сериозните фактори, които влияят на икономическия климат в страната. Самото наблюдение в рамките на Таблото за правосъдие се извършва в рамките на по-голям механизъм, посредством който ЕК в крайна сметка ще даде препоръки как икономическата ни политика да бъде хармонизирана с тази на останалите държави-членки. За първи път такъв голям дял в доклада е отделен на прокуратурата, а е отделен, защото Комисията отбелязва, че тя има ключова роля в борбата с измамите с евросредства и изобщо в осигуряването на сигурността на финансовите интереси на ЕС.... И по тази линия очаквам да получим препоръка от ЕК през есента, когато ще излязат отделните препоръки за държавите-членки. Това ще надгради над препоръките, които вече имаме по Механизма за сътрудничество и проверка и Специализирания доклад на европейската служба за подкрепа на структурните реформи, които специално анализират ситуацията в нашата прокуратура и излъчиха препоръки, да не говоря и за осъдителните решения срещу България в Европейския съд по правата на човека. Имаме вече много широк фронт на европейски институции, които изрично препоръчват реформи в нашата прокуратура, отделно от това, което говорим за независимостта на съда“.

Амбицията на председателя на ЕК Жан-Клод Юнкер беше до края на мандата на тази комисия да отпадне наблюдението на България и Румъния. Дотогава има още няколко месеца, подчерта Иванова.

"Това, което е казала комисарката по въпросите на правосъдието, не трябва да се приема за категорично и крайно решение на Комисията, защото тематично областта за Механизма за сътрудничество и проверка е в сферата на действие на Генералния секретариат. Там обещаното от г-н Юнкер тежи малко повече от това, което казва госпожа Йоурова". 

Иванова е оптимист, че все още има достатъчно време правителството да се мобилизира и да постигне отмяната на механизма за мониторинг:

"Има 3 или 4 прости неща, които правителството може да направи, за да осигури премахването на Механизма в рамките на действие на тази комисия. Първото е да се реши въпроса с отчетността на главния прокурор. Подчертавам само на главния прокурор, защото имаме препоръка само в тази връзка. Вторият голям кръг въпроси, които имат значение, е начинът по който правителството и прокуратурата ще се справят с шумящите скандали за злоупотреби с еврофондове в повече от една област - нямам предвид само къщи за гости. Ключово е начинът, по който прокуратурата разследва злоупотреби с еврофондове. Виждаме от годишните доклади на прокуратурата, че през последните няколко години делът на внесените в съда прокурорски актове за този тип престъпления и делът на постигнатите осъдителни присъди намалява! Третият кръг въпроси, които имат значение, е дали ще бъде постигнато категорично решение за това, след като отпадне мониторингът, България да даде гаранции, че на национално ниво остава достатъчно силна вътрешна система, която да гарантира продължаване на съдебните реформи и отстояване на независимостта на съда. В момента не даваме гаранции в нито една от тези три посоки".



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Комедията "Астория" гостува в Кюстендил

Сатиричната комедия "Астория" от Юра Зойфер, която се поставя за първи път в България, ще гостува на 27 ноември от 19 ч. в Общинския драматичен театър Кюстендил. Постановката е копродукция на Сдружение "Транзит" и Драматичен театър "Апостол Карамитев" - Димитровград, а турнето на спектакъла се осъществява с финансовата подкрепа на Национален фонд..

публикувано на 27.11.24 в 09:20
Иван Брегов

Иван Брегов: Сарафов успешно свали Гешев и почисти следите

"Нашият Висш съдебен съвет, какъвто го познаваме, най-изразително в този действащ състав, е орган по политически назначения и не може да гарантира съдебната независимост , каквато е прогласена на конституционно ниво. На политически и икономически принцип някакви хора са установили чрез своите протежета контрол над българското правосъдие ."..

публикувано на 27.11.24 в 09:15

Тръмп обяви поредни номинации за бъдещата си администрация

Новоизбраният американски президент Доналд Тръмп обяви номинацията си за ръководител на Търговското представителство на Съединените щати при поредна серия назначения, свързани с новата администрация. Това е адвокатът Джеймисън Гриър. Ако номинацията бъде потвърдена от Сената, се очаква Гриър да работи усилено за осъществяване плановете на Тръмп за..

публикувано на 27.11.24 в 09:13

Мюмюн Мюмюн: Ще бъдем последователни – Киселова или Кирилов

" Ще бъдем последователни и ще гласуваме по същия начин, като предишните 5 пъти – за доц. Наталия Киселова и Силви Кирилов ". Това декларира пред БНР Мюмюн Мюмюн от АПС преди днешния шести опит да бъде избран председател на Народното събрание. Шести опит за избор на председател на парламента По думите му не са водени разговори за..

публикувано на 27.11.24 в 09:08

Нов протест пред Народния театър тази вечер

От 19 часа, от НДК, тръгва шествие, организирано от ВМРО с наслов "Български марш". То се провежда традиционно на 27 ноември, когато, преди 105 години, е подписан Ньойския договор, оставил над 200 000 българи извън пределите на България. Половин час преди това, пред Народния театър, отново се събират противници на директора Васил Василев,..

публикувано на 27.11.24 в 09:04
Снимката е илюстративна

Британски военни експерти помагат в разследването за дроновете край американски бази в страната

Британски военни експерти се притекоха на помощ за решаване на случаите с летене на дронове в близост до американски военни бази в Обединеното кралство, съобщи Би Би Си. Около 60 служители на Кралските военновъздушни сили са изпратени да помогнат на американските военновъздушни сили в тяхното разследване. Американците заявиха, че не смятат..

публикувано на 27.11.24 в 08:29

Кипър обсъжда регионалното развитие и сътрудничеството с Йордания и Гърция

Кипърската столица Никозия е домакин днес на два важни международни форума – втората междуправителствена среща на върха Кипър-Гърция и четвъртата тристранна среща на върха Кипър-Гърция-Йордания. Регионалните проблеми са сред основните въпроси, които ще бъдат обсъдени. "Двете срещи на върха са осезаемо доказателство, че Кипър е..

публикувано на 27.11.24 в 08:23