Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Херман Ван Ромпой: Европа не е на ръба на колапса и ние не сме свидетели на началото на края на Съюза

Бившият председател на Европейския съвет Херман Ван Ромпой по време на конференция "Политиките на България в евроатлантическата реалност" в Дома на Европа.
Снимка: DEBATI.bg

Европа не е на ръба на колапса и ние не сме свидетели на началото на края на Съюза. Това каза бившият председател на Европейския съвет Херман Ван Ромпой по време на конференция "Политиките на България в евроатлантическата реалност" в Дома на Европа. Ромпой каза още, че в следващите години европейските институции трябва да работят в посока разрешаване на проблемите, свързани с безработицата, масовата нелегална имиграция, терористичните заплахи, руската заплаха и корупцията.

Какво се случва с Европа?

Европа има доста предизвикателства. Обаче не забравяйте, че за последните 10 години Европа премина през две екзистенциални кризи. Кризата в Еврозоната и бежанската вълна. И тогава някои мислеха, че Европа ще се разедини, което не се случи. Не е като да нямаме предизвикателства. Но ще намерим отговори на големите въпроси и даже сме по – обединени, отколкото повечето мисля. Британските ни приятели, че преговорите за излизането от ЕС с една разделена Европа. Обаче се оказа, че 27-те държави са обединени. Но ние единни се произнесохме при преговорите. Затова съм и по –убеден. Признавам, че има проблеми, но предпочитам да виждам решенията.

Коментирахте миграцията и дълга?

Да. Публичните дългове са много по – високи отпреди 10 години. И това е глобален проблем. И това може да повлияе на европейската валутен съюз. Затова трябва да направим еврозоната много по-силна, отколкото е. Демографията е второто предизвикателство. Африка преживява демографски взрив. Те са сега около милиард, а до края на този век ще станат около 4 милиарда. А Африка ни е съсед. Затова по- добрата защита на външните ни граници е важна. В същото време трябва със САЩ да направим най - доброто за развитието на Африка. За да има и по- малко причини африканците да напускат своя континент. Тези две предизвикателства – глобалния дълг и демографския взрив в Африка … трябва да ги очакваме и да подсилим Еврозоната и Шенгенската зона.

И как да се случи това?!  Знаете, че България е гранична държава за ЕС, а и имаме желание за Еврозоната?

България е член на единния пазар. И силен кандидат за присъединяване към Еврозоната. Докато аз бях председател на Европейския съвет правех всичко, което е по силите ми, за да приближа България към Шенгенската зона. Не успях. За малко това да се случи. Обаче нещо се случи в Румъния, а страната ви беше оценявана заедно с Румъния и работата приключи. Аз мисля обаче, че цел на европейските институции трябва да е присъединяването на страната ви в шенгенската зона. И тогава, след като вече сте в единния европейски пазар, ще бъдете членове на еврозоната и Шенген – трите основи на ЕС, тогава ще бъдете в ядрото на ЕС.


Ако разбирам правилно вие призовавате европейските държави да побързат за Шенген и за Еврозоната за България?

Това го правих и в миналото. Казах ви, съвсем близо бяхме, обаче, мисля, проблеми с корупцията в Румъния се случиха. И тона предопредели невъзможността България да бъде приета. Трябва да сте оптимисти и да гледате обективно на въпросите. На България като на място в сърцето на Европа. Вие сте членове на ЕС само от 2007-а. Това е кратък период…уверен съм, че за пет години нещата ще са се подобрили до степен, в която вие също ще сте част от Шенген и Еврозоната.

Мислех, че ще кажете, че както Румъния, така и България трябва да се борят с корупцията?

Да, обаче вие ме питате за Шенген. Разбира се, че корупцията е проблем за много държави. Дори и за България, като гледам ситуацията. Но не съм тук, за да в давам уроци. Нито да се меся във вътрешната ви политика.

Какво бихте казали на младите хора, които на тези евроизбори ще гласуват за първи път?

Винаги съм давал съвети да подкрепят проевропейските партии. Бъдещето на България не е зависи от Русия. Не зависи от модела на управление в една Унгария, например. Целите на България са да бъде член на ядрото. И това е бъдещето за младото поколение. За да имат работа тук, в тази държава. За да не емигрират и да търсят работа другаде - в ЕС или извън. Затова изборът винаги трябва да е за проевропейските партии.

Добре, обаче дори и в проевропейските партии имате проблеми. Унгарската „Фидес“….

Да, и затова ние решихме единодушно да замразим безсрочно членството на партията. Самият аз съм председател на комитета, който ще оценява дали „Фидес“ може да бъде пълноправен член…, или ще ги изключваме. Партията на Виктор Орбан, разбира се, има възможност да реши сама да не бъде член на ЕНП. Замразихме членството на партията, защото не някои от възгледите й не бяха в съответствие с тези на ЕНП и нарушават европейските ценности.

Не се боите, че дори и в проевропейските партии има такива настроения?

Не. С изключение на „Фидес“ в ЕНП почти няма. Унгария в последните години е подкрепяла всички тези, с изключение въпросите за миграцията. Но миграцията е въпрос и в САЩ, и във Великобритания.

Слез евроизборите каква Европа ще имаме - по-силна, по-слаба или на кръстопът?

Европа трябва да е еднакво силна преди и след изборите. За това трябва да изчакаме резултатите. Но след изборите ще имаме силно проевпопейско мнозинство. Посоката е ясна - задълбочаване на ЕС и разширяването му. Но, ако нямаме доверие в ЕС и неговите институции, болестите на Съюза ще продължават. Брекзит е доста специфичен проблем. Но съм сигурен, че Великобритания ще остане свързана с митническия съюз и ако те напуснат, това ще останат близки до основните ни проекти. Брекзит. Е, да, напускането със сигурност е политическа ампутация, но страните от ЕС ще останат единни.

Интервюто на Добромир Видев с Херман Ван Ромпой може да чуете от звуковия файл.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В община Сапарева баня таксата за битови отпадъци догодина ще се увеличи

Такса "смет" в Сапарева баня се очаква да бъде увеличена догодина. Според кмета повишените разходите налагат увеличение на таксата до пет пъти. Причината е в увеличаващите се все повече средства за сметосъбиране заради многото туристи и строителството.  Годишно сметосъбирането в общината се дофинансира с около 500 хил. лева. Община..

публикувано на 06.10.24 в 16:45

Проиранската "Ислямска съпротива" в Ирак атакува израелски цели

Още една групировка е извършила атаки по израелски цели. Проиранската "Ислямска съпротива" в Ирак, която е съюзник на "Хизбула" в Ливан и на "Хамас" в Ивицата Газа, съобщи, че е изстреляла дронове срещу три цели на окупираните от Израел Голански възвишения в Сирия, предаде Би Би Си. Малко преди това израелският министър на отбраната Йоав..

публикувано на 06.10.24 в 16:14

Жители на с. Бреница на протест, затвориха участък от пътя Кнежа - Долни Дъбник

Жители на плевенското село Бреница затвориха днес участък от пътя Кнежа – Искър – Долни Дъбник в знак на протест заради проблеми с водоснабдяването. Те се събраха на изхода на Кнежа в посока Плевен. По този начин жителите на Бреница искат да се обърне внимание на техния проблем с безводието, който е от години. Те издигнаха плакати с призиви "Искаме..

публикувано на 06.10.24 в 15:58
Аналена Бербок

Германия потвърди подкрепата си за Израел в навечерието на годишнината от нападението на "Хамас"

Ден преди годишнината от клането на терористичната организация „Хамас“ в Израел, Германия потвърди подкрепата си за Израел. В същото време в цялата страна се провеждат пропалестински и произраелски протести и се стигна до сблъсъци. Германската министърка на външните работи Аналена Бербок потвърди днес германската солидарност преди..

публикувано на 06.10.24 в 15:21
Районен прокурор Владимир Радоев.

Четири обвинения за румънски гражданин, хванат да сече незаконно на дунавски остров

Районната прокуратура в Плевен поиска "задържане под стража" за румънския гражданин, арестуван на българска територия за незаконна сеч на остров край град Никопол. Случаят е от 3 октомври, когато е извършена специализирана полицейска операция за установяване на незаконна сеч на остров Средняк в река Дунав. При акцията единият от нарушителите е..

публикувано на 06.10.24 в 15:15

Испанската Гражданска гвардия разследва убийство на жена от Андалусия след домашно насилие

Испанската Гражданска гвардия разследва убийство на жена от Андалусия, която на два пъти е подавала жалба срещу мъжа, с когото живеела, но без резултат. Предполага се, че става дума за поредния случай на домашно насилие. Инцидентът станал в крайбрежния град Рокетас де Мар в провинция Алмерия в автономна област Андалусия.   Жертвата на..

публикувано на 06.10.24 в 15:09

Тържествено отбелязаха края на 11-годишния труд по изографисването на новата катедрала в Ловеч

Ловчанският митрополит Гавриил награди с ордена на епархията "Новоселските мъченици" проф. Владимир Аврамов, който заедно с екипа си изографиса новата катедрала в центъра на Ловеч. П роф. д-р Владимир Аврамов, който е  заместник-декан на Факултета по изобразително изкуство на Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий" и ръководител на..

публикувано на 06.10.24 в 14:41