Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Най-високата предложена концесионна такса за летище "София" е почти 33 млн. евро

Лъчезар Богданов: Кандидатите са сериозни компании с опит в управление на летища

| обновено на 09.05.19 в 14:39
Летище София
Снимка: Ани Петрова

И петимата кандидати за концесиониране на летище София бяха допуснати да продължат участие в процедурата. В Министерството на транспорта бяха отворени обвързващите оферти. Офертите бяха отворени по реда на тяхното подаване.

Консорциум „Витоша“ с водещ член Манчестър Еърпорт Груп Оувърсийз Инвестмънтс Лимитид предложи близо 20 милиона евро годишно концесионно възнаграждение.

24,5 милиона евро e предложението на консорциум Консорциум „Соф Кънект“, в който влиза летище Мюнхен.

Консорциумът ССБ София Еърпорт ДжейВи, в който участва Копенхаген Еърпортс А/С, предложи 26 милиона и 50 000 евро

Четвъртият кандидат, с участие на оператора на летището във Франкфурт „Фрапорт България“ ЕАД, предложи 21 милиона евро

Петият, в който влиза „Еърпортс Де Пари“ ЕС. ЕЙ, предлага 32 824 000 евро годишно концесионно възнаграждение

Предстои оценка на офертите, което, по думите на транспортния министър Росен Желязков, ще продължи поне 10 дни. Срокът на концесията е 35 години.

На 11 април бяха подадени заявления от петима кандидати за участие в концесионната процедура за летище "София". 

Икономистът Лъчезар Богданов коментира дали подадените заявления от участниците отговарят на предварителните очаквания за висок интерес към процедурата:

„Кандидатите са сериозни компании с опит в управление на летища. Управляват европейски летища, които последните години са по скоро сред лидерите и тези, които се променят динамично. Някои от компаниите имат и сериозен опит в преструктуриране и поставяне на картата на летища, които преди това не са били водещи. От една страна има разноообразие, от друга страна кандидатите до голяма степен си приличат по това, че имат сходен опит в европейския авиационен пазар. От друга страна минималните изисквания за участие, включително финансови, бяха относително високи“.

Идеална процедура няма, подчерта икономистът и обясни:

„Националният интерес е от една страна летището да служи за фактор за икономическо развитие, т.е. то да генерира или да създава свързаност на България и конкретно на столицата със света, което означава повече полети, повече дестинации и същевременно на достъпни и разумни цени. Трябва да се търси баланс между финансовия интерес на държавата и от друга страна възможността да расте трафикът – да се създават условия за повече пътувания и то на достъпна цена. Мисля, че това би могло да се постигне. Това би следвало да е крайният резултат. Такъв трябва да е резултатът от една обективна оценка на офертите на всички участници“. 

Репортаж по темата може да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

След новите санкции към Русия: Цените на петрола се покачиха с над 3%

Цените на петрола на международните пазари се покачиха с повече от 3 процента, след като САЩ  обявиха мащабни санкции срещу две от най-големите руски петролни компании и срещу т.нар. "сенчест флот", използван от Москва за заобикаляне на санкциите. Цената на барела сорт "Брент" се увеличи с 3,5 процента и снощи надхвърли  79 долара. От..

публикувано на 11.01.25 в 11:51
Илон Мъск

Новата служба на Илон Мъск - овластяването на един глобален олигарх

След самия Доналд Тръмп, а понякога и повече от него, най-видимото лице на новата американска администрация е най-богатият човек в света - технологичният предприемач Илън Мъск. Собственикът на "Тесла", "Спейс Екс" и на бившия "Туитър" на практика си купи значимо присъствие чрез огромните си дарения за кампанията на президента. Той стои до Тръмп по..

публикувано на 11.01.25 в 11:40

Части от центъра на София без ток, 200 екипа на "Електрохолд" на крак при аварии

Заради очакваното влошаване на времето тази събота и неделя от "Електрохолд", които снабдяват Западна България с ток, са увеличили броя на дежурните екипи до 200.  От компанията съобщават, че при необходимост имат възможност да мобилизират и още свои служители. Повече хора работят и в колцентъра на Електрохолд, където потребителите могат да подават..

публикувано на 11.01.25 в 11:36

Откриват нов Център за лечение на зависими младежи край Дряново

Нов Център за лечение на зависими непълнолетни младежи се открива днес в дряновското село Рaдовци. Капацитетът му позволява там да бъдат настанени 15 души. Екип от специалисти ще работи и със семействата на зависимите. Бившият дом за възрастни в Дряновското село Радовци беше основно ремонтиран и преустроен за нуждите на новия център, създаден от..

публикувано на 11.01.25 в 11:28

Накъде може да поведе Австрия крайнодесният Херберт Кикъл?

Следвоенна Австрия е рожба на разбирането на двете големи партии там - Народната и Социалдемократическата - че републиката е правова държава с демократично управление. Досега канцлерът винаги е бил представител на една от тези две партии, често е оглавявал голяма коалиция между тях. Сега тази традиция може би свършва. За първи път в следвоенната..

публикувано на 11.01.25 в 11:25

Навършват се 5 години от първия смъртен случай с Covid-19 в Ухан

Днес е петата годишнина от обявяването на първия смъртен случай от пневмония в резултат на "неизвестен причинител" в китайския град Ухан. Инфекцията впоследствие беше наречена Covid-19, отбелязва Франс прес. Над 7 милиона смъртни случаи са регистрирани в резултат на коронавируса в световен мащаб по време на пандемията, но се предполага, че..

публикувано на 11.01.25 в 11:11
Джъстин Трюдо

Проф. Емил Григоров: Беше въпрос не дали, а кога Трюдо ще подаде оставка

Трюдо се опитваше да се хареса на всички и най-вече на самия себе си . Това е характерно за всеки модерен политик, който се опитва да се продава на пазара на политическите образи. Това "изяде главата" на Трюдо. Това мнение изрази пред БНР проф. Емил Григоров от университета "Лавал" в Квебек. В съвременната политика  всички спорове са в..

публикувано на 11.01.25 в 11:04