Говорителят на Централната избирателна комисия Александър Андреев съобщи днес, че за евровота на 26 май са разкрити 191 секции в 64 държави, в които сънародниците ни ще имат възможност да гласуват. Във Великобритания секциите са 24, а в Гърция 13.
За сравнение на изборите през 2014 година секциите са били с 12 по-малко в само 35 държави. Андреев обясни как и къде ще могат да гласуват сънародниците ни, които в деня на вота ще бъдат на почивка в Гърция или друга държава.
„Онези избиратели, които предварително са подали заявления за гласуване извън страната за съответната държава и са включени в списъка за гласуване се явяват в секцията, за която те са подали заявления, ако фигурират в списъка за гласуване, се легитимират с документа за самоличност, ако не са вписани в списъка за гласуване за дадената секция те биха могли да упражнят правото на глас като се легитимират и отделно от това попълнят декларация, че не са гласували на друго място в тези избори“, допълни той.
За тези, които са избрали да прекарат почивните дни в България обаче, възможността да гласуват в друго населено място, е свързана с това да са подали заявление за гласуване по настоящ адрес. Срокът за това изтича на 11 май, събота.
Ръководството на Централната избирателна комисия, главният прокурор и ръководствата на МВР и ДАНС са обсъдили на среща днес готовността за осигуряването на реда и сигурността в деня на евровота 26 май, съобщи още Александър Андреев. Сред акцентите в срещата е била киберсигурността.
„Аз не бих искал да навлизам в детайлите, тъй като бяха обсъдени редица въпроси, но това, което мога да кажа е, че, както в рамките на съответното звено, така и в рамките на тази среща и в сътрудничество с органите, които осигуряват сигурността, бяха обсъдени мерки, за да може да бъде подсигурено, да няма засягане на изборния процес дотолкова доколкото винаги съм подчертавал, атаките, които имаше в предходни избори, бяха по отношение на информацията, която е качена на нашата страница“, заяви Андреев.
По-голямата част от поисканата от Министерството на финансите информация от общините е налична там. Това е технологичен въпрос. Публичният въпрос за парите на държавата не бива да се превръща в технология и справки . Това заяви пред БНР Силвия Георгиева, изпълнителен директор на НСОРБ. Силвия Георгиева, НСОРБ: Заложник сме на неприетия..
От "ДПС - Ново начало" съобщиха, че ще внесат специален закон, с който да се гарантира ограничаване на спекулата и контрол върху производителите и търговците на продукти от т.нар. голяма потребителска кошница, съобщават от формацията с прессъобщение до медиите. В него се цитира лидерът ѝ Делян Пеевски, според който необоснованият ръст на..
ООН има "огромен потенциал", но трябва "да се организира и да започне да работи ефективно" - това заяви американският президент Доналд Тръмп пред журналисти, при подписването на няколко президентски указа в Овалния кабинет на Белия дом, предаде Ройтерс. Тръмп прекрати ангажимента на САЩ към Съвета на ООН по правата на човека, удължи..
През тази година лихвите по потребителските кредити леко ще нараснат . Тази прогноза направи в интервю за БНР кредитният консултант Тихомир Тошев. Заради по-високите лихви по депозитите – някои банки предлагат до 3%, поскъпването на ресурса ще доведе до малко по-високи лихви при потребителските кредити, каза той. По думите му..
В Белград е планиран протест на централния Площад на Републиката. Ректорската колегия на Белградския университет отхвърли поканата на президента Александър Вучич за диалог и блокадите продължават, съобщи телевизия N1. Това е поредната акция срещу управляващите в Сърбия. Мадона подкрепи протестите на сръбските студенти Протестите в..
Стотици мексикански военни и части на националната гвардия бяха мобилизирани и разположени по границата със Съединените щати. Това е част от споразумението, с което се отлагат с един месец американските мита върху вноса от Мексико, като условието е латиноамериканската страна вземе мерки срещу трафика на фентанил. 10 хиляди мексикански военни..
Нашите очаквания са да няма съществени промени по отношение на разходната част на бюджета , изключая капиталовата програма, която сигурно ще бъде ревизирана. Това каза пред БНР Петър Мишев, икономически анализатор от Института за социални и синдикални изследвания към КНСБ. "Връзване" на бюджета с 3% дефицит е възможно , смята той...
Ролята на тези управляващи не е да изправят държавата на крака, първата им грижа е да се наместят те! Това мнение изказа пред БНР политологът Слави..
Държавата има проблем с прозрачността, вече сме във втората четвърт на XXI век, и в администрацията, като Министерството на финансите нямаме дори..
Да не се инвестира в имоти, защото при влизането в еврозоната, когато и да стане това, цените им ще паднат до 20%. Това е съветът на финансовия..