Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Близо милион работни места ще изгубят САЩ заради увеличаването на митата върху китайския внос

| обновено на 11.05.19 в 11:29

Забавяне на американската икономиката и загуба на стотици хиляди работни места. Това ще е цената на по-високите търговски мита за китайски стоки, наложени от Съединените щати, заяви пред БНР анализаторът Дан Антъни. Китайски стоки за 200 милиарда долара вече се облагат с 25 %, а не с досегашната ставка от десет на сто.

Увеличаването на митата се случи в средата на преговорите, водени във Вашингтон от финансовия министър Стивън Мнучин и постоянния търговски представител Робърт Лайтхайзър. От китайска страна на масата седна вицепремиерът Лю Хъ, който си тръгна безмълвен. Мнучин определи разговорите като „конструктивни“, но без повече подробности.

Краят на търговската война между Съединените щати и Китай е далеч, а срещата „по средата на пътя“, на която разчитат от китайска страна, е напълно невъзможна, заяви в интервю за „Събота 150“ на програма „Хоризонт“ Гари Хъфбауър от икономическия институт „Питърсън“ във Вашингтон: „Очаквам Китай да направи някакви стъпки в посока промяна на законодателството си по начин, който е по-удовлетворителен за Съединените щати. Това обаче ще бъде доста несигурен ход, който може и в действителност да не доведе до желания от Вашингтон резултати. Каквото и да става, Китай няма да се съгласи на неравноправно третиране, но отново ще спечели време. Мисля, че визитата на Лю Хъ във Вашингтон цели точно това - дълго примирие“.

В разговори, водени под натиска на по-високи търговски мита, след края на които китайският вицепремиер Лю Хъ си тръгна безмълвен. Президентът на Съединените щати Доналд Тръмп, който миналата седмица обяви преговорите за „твърде бавни“, призова да не се бърза и определи като „много по-благоприятни“ за икономиката на страната си новите ставки от 25 % на китайски стоки за 200 млрд. долара. Досега те се облагаха с 10 на сто.

„Преди всичко искам да подчертая, че това записване на новите по-високи тарифи във Федералния регистър, може просто да бъде заличено, ако президентът Тръмп реши, че преговорите вървят в желаната от него посока. Това е част от тактиката, която президентът на Съединените щати обичайно използва. За него е важно ситуацията винаги да бъде изключително драматична“, коментира Хъфбауър.

В Китай обаче не харесват драматичните ситуации, инвеститорите - също.

„Нашите анализи показаха, че допълнителните търговски мита ще нанесат удар на американската икономика за 60 милиарда долара и ще струват работните места на 930 000 души. В нашия анализ ние разиграхме различни сценарий. Единият от тях беше за налагане на мита от 25 % върху абсолютно всички китайски стоки и потенциален отговор от страна на Пекин. Резултатът беше повече от впечатляващ. Говорим за спад на американския брутен вътрешен продукт от един процент и нетна загуба на 2 милиона и 200 хиляди работни места. Да, някои хора ще намерят нова работа или пазарна ниша, но нетният резултат е много лош. Ако го погледнем като цена за всяко американско семейство, загубата ще е на стойност 2 300 долара годишно“, допълни от своя страна Дан Антъни от американската компания Trade Partnership Worldwide. И допълва: „От една страна - със сигурност това е тактика за водене на преговори, но от друга - президентът Доналд Тръмп постоянно говори за ползите от по-високите мита. Въпреки че има много широк консенсус сред икономистите, че налагането на допълнителни търговски мита е много лоша политика, президентът Тръмп явно я смята за много добра. Ето защо мисля, че това е някакъв микс от преговорна тактика и икономическа политика. Ако Тръмп наистина е убеден в правотата на тази политика, то и резултатът би трябвало да го удовлетвори“.

В същото време - и Вашингтон, и Пекин искат сделка, категоричен е Фрейзър Камерън от базирания в Брюксел институт „Европейски съюз - Азия“.

„Тръмп иска постигане на сделка, за да демонстрира възможност не просто да сключва сделки, но и договореното в тях да се спазва. Знаете какво се случи с толкова известната сделка на Тръмп със Северна Корея. Именно затова той иска да постигне успех преди изборите. За президента на Китай Си Цзинпин необходимостта от сделка произтича от състоянието на китайската икономика. За да я оздрави, би му помогнала именно такава сделка със Съединените щати, тъй като тя може да даде тласък на изключително необходимите реформи. Мисля, че китайската страна знае, че няма начин за среща по средата на пътя, но и че трябва да настъпи промяна в обемите на внос и износ на китайски стоки за Съединените щати. „По средата на пътя“ може би просто означава, че Китай ще купува повече селскостопанска продукция и части за машини от американски производители. Въпросът за интелектуалните права е много сложен, но и там е възможно да се намери общ език. Със сигурност обаче това ще бъде много по-трудно от увеличаването на вноса на американски продукти в Китай, за да се намали търговският дефицит. Още по-трудно ще бъде решението на проблема с държавните субсидии, защото то е част от политиката на комунистическата партия в Китай“, коментира той.

Вашингтон също печели време, а заплахата за подготовката на изцяло нови тарифи от 25 % за китайски стоки на стойност 325 милиарда долара е част от същата тактиката, смята Гари Хъфбауър:  „Има огромно количество китайски стоки, които вече пътуват към Съединените щати и скоро ще пристигнат на нашите пристанища. Те няма да бъдат засегнати от митата, защото превозът им от Китай до Съединените щати отнема две - три седмици. Митата са за стоките, които излизат от Китай след обнародването на новите ставки. Това простичко означава, че има период от няколко седмици, в които разговорите могат да продължат интензивно без реално да се усети икономически ефект за стоки, които наистина са обложени с по-високите тарифи“.

Пекин ще отговори с реципрочни мита, а може и да не спре дотам. Източници, близки до преговорите, твърдят, че Съединените щати настояват в евентуалното споразумение да бъде записано, че китайският юан трябва да е стабилен. Китай обаче пази девалвацията на националната си валута като силен коз, коментира Дан Антъни: „Ясно е, че евентуалната девалвация на валутата би туширала част от негативните ефекти от наложените мита. В същото време тя ще увеличи разходите на Китай за вноса на всички продукти, които те купуват от различни места по света. Със сигурност подобно действие би струвало много на китайската икономика“.

И все пак - новите по-високи тарифи са факт и всички се питат - какво следва?

„Ще има много голям срив в търговията с продуктите, които са обложени с допълнителни мита. Погледнете какво се случи с митата върху алуминия и стоманата, които засегнаха също и Канада, Мексико и Европейския съюз. Обемът на търговията в сектора намаля драстично и то по цялата верига - от самите материали до частите и оборудването, произвеждано от тях. Това от своя страна доведе и до загуба на работни места и пренасочване на капитал към други производства. Именно затова казвам, че налагането на тарифи, независимо за какви стоки, оказва влияние върху целия свят, а не само върху Съединените щати и Китай“, посочи Фрейзър Камерън.

Коментарите на експертите можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

КНСБ иска да бъде приета национална заплата за издръжка

В България да бъде приета национална заплата за издръжка, която до 2027-а година да достигне поне 80 процента от минималната работната заплата за страната – за това настоя ръководството на КНСБ на организиран от синдиката международен форум по темата. Според дефиницията на Международната организация на труда заплатата за издръжка е нивото на..

публикувано на 12.12.24 в 16:12

Мнозинството от подкрепилите Брекзит биха приели свободно движение в замяна на достъп до единния пазар

Мнозинството от британците, които гласуваха за напускане на ЕС, сега биха приели връщане към свободното движение в замяна на достъп до единния пазар, според проучване в цяла Европа, което също установи реципрочно желание в държавите членки за по-тесни връзки с Обединеното кралство. Инвазията на Русия в Украйна и избирането на Доналд Тръмп за..

публикувано на 12.12.24 в 16:10

Жандармерия и полиция влязоха в сградата на община Бойчиновци

Жандармерия и екипи на Националната полиция са влезли днес преди обед в сградата на община Бойчиновци. Извършват се обиски. По първоначална информация операцията е на прокуратурата и антикорупционната комисия. Разследват се евентуални финансови злоупотреби

публикувано на 12.12.24 в 16:08
Президентът на КНСБ Пламен Димитров

Президентът на КНСБ предупреди, че ако няма бюджет, парите на държавата ще свършат на 19 януари 2025

Ако не бъде приет бюджет за 2025-а година, на 19-и януари догодина парите в държавата ще свършат и всички дейности, финансирани от бюджета, включително училища и болници, ще спрат да функционират - това обяви президентът на КНСБ Пламен Димитров: "Закон за бюджет трябва да има непременно за 2025-та година. Искам да попитам тези, които твърдят обратното,..

публикувано на 12.12.24 в 16:07

EЦБ намали трите основни лихвени процента

Очаквано Европейската централна банка намали с 25 базисни пункта трите основни лихвени процента.  Според Франкфурт “процесът на дезинфлация протича според предвижданията”.  ”Общата инфлация ще бъде на средно равнище от 2,4% през 2024 г., 2,1% през 2025 г., 1,9% през 2026 г. и 2,1% през 2027 г. Повечето измерители на основната инфлация сочат, че..

публикувано на 12.12.24 в 15:38

Радостин Василев, МЕЧ: Няма да подкрепим кабинет "Борисов"

Приключиха консултациите на държавния глава с политическите формации в 51-вото Народно събрание. Последната среща беше с представителите на МЕЧ:  "Макар и да сте най-малобройната политическа сила в този парламент, в един силно фрагментиран парламент, всяка позиция и всеки глас е от особена важност. Според вас, има ли в парламента..

публикувано на 12.12.24 в 15:17

Традиционна коледна изложба на силистренските художници

Традиционно в навечерието на коледно-новогодишните празници силистренски автори, членове на Дружеството на художниците, откриха своя изложба Тя ще бъде експонирана в Художествената галерия в града до края на годината. Коледната изложба включва 60 творби, разказа Стефан Пенчев, председател на Дружеството на художниците. Сред авторите са проф...

публикувано на 12.12.24 в 14:47