В понеделник Висшият избирателен съвет в Турция отмени избора на кмет на Истанбул и анулира по-рано връчения мандат на опозиционния кандидат Екрем Имамоглу. Привърженици на опозицията отговориха с тропане по тенджери в редица квартали на града. Решението предизвика и буря от реакции в „Туитър“, като изборите в Истанбул станаха един от водещите хаштагове в световен план. Турските лира загуби позиции спрямо основните валути, а опозиционният кандидат Екрем Имамголу спечели нови 180 000 последователи в социалната мрежа.
Турският президент Реджеп Ердоган призова активистите на Партията на справедливостта и развитието да работят 24 часа 7 дни в седмицата и да се откажат от охраната и луксозните кортежи, които издигат бариера между тях и хората. Целта на новия предизборен екип ще бъде да достигне до онези 1,7 млн. истанбулчани, които не гласуваха на 31 март. Междувременно пък редица популярни артисти изразиха подкрепата си за Имамоглу под лозунга „Всичко ще бъде хубаво“, а трима кандидати на малки леви партии, които на 31 март получиха общо 15 000 гласа, заявиха, че се оттеглят в полза на кандидата на Народнорепубликанската партия.
За отговор на въпроса какво ще се случи оттук нататък в Истанбул кореспондентът ни Мариян Карагьозов потърси мнението на изследователя от Факултета по социални науки на Истанбулския университет и специалист по политикономия Ибрахим Йозкан в предаването „Събота 150“ на програма „Хоризонт“.
- Каква ще бъде стратегията на управляващата Партия на справедливостта и развитието, за да спечели отново „сърцата и умовете“ на жителите на Истанбул?
- Не съм сигурен каква точно стратегия ще приложи Партията на справедливостта и развитието, но не мисля, че те имат някаква стратегия. Те просто не искат да загубят властта в Истанбул, тъй като това е най-големият град в Турция с население от 16 млн. души. Икономическото значение на мегаполиса също е много голямо. Поради това управляващите не искат да загубят контрола.
- Какво можете да кажете за стратегията на опозиционната Народнорепубликанска партия?
- Мисля, че опозицията няма да промени стратегията си. Те говорят за икономическите проблеми и техният дискурс е много по-приобщаващ, отколкото този на управляващата партия. Този дискурс е благоприятен за тях, тъй като в Турция като цяло и в Истанбул в частност ислямските общности искат да чуят такъв дискурс. Те искат техните вярвания да бъдат уважавани и понастоящем опозицията се опитва да достигне с този дискурс до различни групи в обществото.
- Според редица анализи икономиката е била ключовата причини за резултата в Истанбул. Каква е Вашата прогноза? Дали управляващите ще успеят да овладеят инфлацията или обезценяването на турската лира ще повлияе на резултатите от вота, насрочен за 23 юни?
- В изминалите няколко години, т.е., от 2014 г. насам, ние проведохме 7 пъти избори. Изборите на 23 юни ще бъдат осмите. Също така правителството, а това в момента означава г-н Ердоган, започна да прилага краткосрочни икономически мерки. Поради това, ние като икономисти не можем да правим достоверни икономически и политически анализи. Прилагането на т.нар. „изборна икономика“ означава, че правителството увеличава социалните плащания, отпуска евтини кредити на своите приближени мрежи и близки до тях бизнесмени. Поради това в момента сме в икономическа криза. Политическата криза задълбочава икономическата криза.
Не мисля, че краткосрочни мерки могат да решат икономическата криза. Например, нуждаем се от 177 млрд. долара, повтарям 177 млрд. долара, за да финансираме дълга на реалния сектор и дефицита на публичния сектор. Само през април дефицитът в турската хазна беше около два милиарда и половина долара. Не можем да решим проблемите с кредитна експанзия. Нужно е да произвеждаме повече продукти с висока добавена стойност, да планираме по-добре образованието, да направим структурни реформи.
Икономистите използваме т.нар. „кредит дефолт суап“, т.е., риск от неплатежоспособност на дадена икономика, като инструмент за прогнозиране какво ще бъде представянето на една икономика в дългосрочен план. Турският индекс в момента е 470, германският е 11. Можете да направите сравнение. Това означава, че след 5 години турската икономика вероятно ще бъде в по-лошо състояние, отколкото е сега. В момента международният финансов сектор оценява състоянието на турската икономика като много лошо.
- Какъв ще бъде резултатът от изборите на 23 юни, кой ще победи?
- Мисля, че кандидатът на опозиционните партии Екрем Имамоглу ще спечели. Смятам така, защото някои социологически изследвания показват увеличаване на подкрепата за него. Мисля, че икономическите проблеми няма да изчезнат до края на юни, когато са изборите.
Лишеният от победата си на кметските избори в Истанбул Екрем Имамоглу обяви, че ще поведе "революция" за демокрация в предстоящата кампания за повторното провеждане на вота на 23 юни. Пред АФП кандидатът на опозиционната Народнорепубликанска партия..
Турският президент и лидер на управляващата Партия на справедливостта и развитието Реджеп Тайип Ердоган успя да получи прегласуване на кметските избори в Истанбул, но това му носи много рискове, пише Разийе Аккоч в анализ за агенция „Франс..
Сръбският премиер в оставка Милош Вучевич заяви, че изходът от всяка обществена криза е диалог по множество въпроси. Той каза още, че страната никога няма да се откаже от Косово и Метохия и няма да застраши приятелството си с традиционните..
Двустранните отношения между България и Република Северна Македония са обсъдили министърът на външните работи Георг Георгиев и колегата му Тимчо Муцунски в рамките на Мюнхенската конференция по сигурността. Министър Георгиев е подчертал, че..
Министрите на външните работи на страните от Г-7 днес се споразумяха да продължат да работят заедно за постигане на стабилен мир за Украйна със солидни гаранции за сигурност и да свържат бъдещи санкции срещу Русия с добросъвестни преговори от страна..
Още близо 370 палестинци излязоха от израелски затвори, след като по-рано днес палестинската организация "Хамас" освободи трима израелски заложници в Ивицата Газа. Веднага след освобождаването на израелските заложници, първият автобус с..
Авторите на любителския филм за живота на покойния Георги от Перник, който страдаше от т.нар. "пеперудена кожа", започват кампания с цел лентата да бъде прожектирана благотворително на стадиона в Страсбург. Филмът беше представен пред публика в края..
Видинският митрополит Пахомий бе приветстван в село Сумер от десетки християни, кметове от област Монтана, народни представители. По стара българска традиция Пахомий бе посрещнат с хляб и сол. Кметът на Монтана Златко Живков се обърна към..
Възможностите за подобряване на свързаността между България и Турция са обсъдили президентът Румен Радев и турският министър на външните работи Хакан Фидан. Срещата е проведена в рамките на Мюнхенската конференция по сигурността. Като пример са..
Проф. Цоков е временно назначен, ще има конкурс за директор на Института по образованието . Това каза в предаването "РадиоТочка" министърът на..
"Може да се надяваме да не е така, но не трябва да си затваряме очите - струва ми се, че новият екип на Тръмп ще се стреми Европа да се превърне в..
За да спрат схемите в театрите, трябва да се промени системата. Това заяви пред БНР Найден Тодоров , диригент на Софийската филхармония, бивш министър..