На 16 май хеликоптер, чийто допълнителен полет беше платен от приятели на Боян, прелетя за последно до най-високия лагер под върха.
"Последният полет с вертолета - качихме се на близо 7600 метра височина и прелетяхме над пътеката на около 30 метра от горе до долу. Със собствените си очи за последен път прегледахме целия път и видяхме, че няма следи от Боян. Кацнахме и тогава решихме, че просто от тук нататък надежда няма, но с едно чувство, че пък всичко възможно, което можеше да бъде направено, за да се опитаме да го намерим, беше направено", спомня си днес Кирил Петков, който участва в издирването.
"И това, че при последния полет видяхме маршрута със собствените си очи отгоре до долу, ни даде едно чувство, че не е могло в тази ситуация, при тази планина, резултатът да бъде друг, на базата на някакво по-голямо старание или на повече средства, или на по-голяма организация", обясни Кирил Петков в предаването "Преди всички".
"Сближихме се много бързо с някои от алпинистите, участвали в издирването, със собственика на хеликоптерната компания. Получавам от време на време по някое съобщение във Фейсбук, особено от човека от хеликоптерната компания, който накрая и той се разплака".
Всички искаха да получат някакво успокоение, че има надежда и това продължи дни наред, за мен бяха денонощия, разказа редакторът в новините на "Хоризонт" Таня Иванова, която следеше в детайли спасителната операция.
"Прегледахме всичко, каквото може да се прегледа, по няколко пъти, снимките ги прегледахме раздробени до пиксели, на различни леъри, мисля, че нищо не успяхме да изпуснем. Не сме си изяснили, вероятно никога няма да си изясним", разказа Деян Петков, който беше част от екипа на Боян Петров.
"За нас вероятностите са две: или се е качил на върха и е паднал от другата страна, или е паднал от северната страна. Почти изключваме лавина или пропадане в дупка. За мен и хората, които бяхме около Боян най-интересно е дали той е бил на върха, което може да се разбере единствено ако му намерим фотоапарата. Теоретично не е невъзможно, ако някой следващ алпинист минава по този маршрут, който е странично от традиционния, ние ще се свързваме с всеки един и ще подсказваме да се оглеждат", каза още Деян Петков.
Най-трудният момент за него е бил две-три седмици след приключването на издирвателната акция. "Когато човек вече е имал време да осмисли какво се случва и да остане по-надълго със себе си, без емоции, защото по време на самото издирване е много адреналин. Също е трудно есенно и пролетно време, като дойде време за експедиция, защото това обикновено беше времето, в което се подготвяхме за тръгване нанякъде, а сега изведнъж няма какво да се прави по това време..."
"Нашата страст е такава, че всички тези инциденти не могат да я прекъснат. Боян и всички тези приятели, които загубихме през годините, са с нас през цялото време", споделя Деян. Той е категоричен, че случаят с изчезването на Боян под Шиша Пангма е докоснал както хора, които не разбират от алпинизъм, така и професионалистите, които се сблъскват по-често с подобна загуба.
"Боян е един от хората, които са оставили най-много следа явно в мислите на своите колеги. Първо - постиженията му, които очевидно впечатляват всички. Второ - той просто беше такъв човек, който с всички си имаше думата".
Кирил Петков пък изтъкна, че сега е важно да продължим да се борим за каузите, които Боян подкрепяше.
В интервю на Таня Иванова през 2010 година Боян Петров споделя:
"Като се отдадеш на алпинизъм, страда личният живот, с ръка на сърцето го казвам. Длъжник съм им, на семейството съм длъжник, но понякога върховете така ме обземат... Те те обсебват като идея, която ти се загнездва и ти докато не я приключиш, духът ти не е спокоен."
"Тя е много тънка границата на риска горе, за която ти вече знаеш, че там е смъртта. Ти се движиш точно на ръба понякога."
Повече по темата чуйте в звуковия файл.
"Не съм притеснен. Чувствам се подготвен. Каквото стане, не е краят на света ", каза пред БНР един от зрелостниците минути преди началото на матурата по български език и литература , която се провежда днес. Учениците пишат по вариант 4, който беше изтеглен тази сутрин в просветното министерство . " Готова съм на всякаква тема, която се падне ",..
Светът познава Димитър Маринов като великолепен актьор, станал популярен с филма "Зелена книга", удостоен с Оскар от филмовата академия на САЩ. Но не са много хората, които знаят, че той е и музикант, изразяващ душата си чрез цигулката и китарата. Филмът „Зелена книга“ с извънредна прожекция на „София филм фест на брега“ Преди броени дни..
Как изглежда животът на глухите деца, след като им бъде поставен кохлеарен имплант и започнат да опознават света на звуците? За историята на Венци и вълнуващия и труден път, по който е минало семейството му и той, от бебе до дипломирането му в Класическата гимназия в София, разказват родителите му пред журналиста Елена Бейкова. Зелен..
На децата отдавна не им е интересно в училище. Това заяви пред БНР Александър Чакмаков, директор на Първа английска гимназия в София. "Образователната ни система не дава интересни възможности на учениците да се развиват извън учебната програма". Учениците и учителите препускат… Министър Вълчев: Най-трудно е в 6. и 7. клас Чакмаков..
След влизането в ЕС България преживява промени, множество кризи и реформи. Все още спорим обаче дали членството ни отваря възможности за развитие, работа и образование. България преди и след членството в ЕС: Къде бяхме, къде сме и къде отиваме? Как се промени страната ни, след като избрахме демократичния път на развитие? България,..
Когато България се присъедини към еврозоната и имаме монети с българска национална страна, на тази от 2 евро, от която ще ни гледа светлият образ на отец Паисий, на гурта (кант на монетата) ще бъде изписано: "БОЖЕ ПАЗИ БЪЛГАРИЯ" с главни букви . Този надпис е бил използван върху монетите ни между 1882 и 1943 г. В специалното интервю за БНР..
Битката за дневния ред в България предопределя следващите конфигурации за управление . Това заяви пред БНР Крум Зарков, вече бивш секретар по правните въпроси на президента Румен Радев, както и бивш министър на правосъдието. Секретарят по правните въпроси на президента напуска поста си заради референдума за еврото "Ако основният дневен..
"Вижте кой предложи създаването на държавни магазини?! Тази политическа структура, която господин Пеевски представлява и управлява, перфектно се..
Когато лекуваш един пациент, това е цяла вселена , каза в интервю за БНР проф. Асена Сербезова, бивш министър на здравеопазването, бивш изпълнителен..
Работещите в градския транспорт на София издържаха на голям обществен натиск и постигнаха исканията си . Тази позиция изрази пред БНР Калина..