Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Илияна Иванова: България не е уникална с къщите за гости, в други страни голф игрища са посочени като пасища

Снимка: БГНЕС

Българският случай с финансирането с пари от ЕС на къщи за гости, които не се използват по предназначение, не е уникален. В различни периоди и в други страни от ЕС е имало подобни казуси – както с къщи за гости, така и с голф игрища например, които се декларират като пасища. Това каза в интервю за БНР Илияна Иванова, която е българският представител в институцията с ранг на заместник-председател

Европейската сметна палата не се занимава с разследване на измами с еврофондове, а само с одитиране на нередности, коментира още Иванова.

В предаването „Неделя 150“ по програма „Хоризонт“ тя обясни, че нередностите са неумишлено действие, докато при измамите става дума за умишлено ощетяване на европейския бюджет.

Иванова коментира, че последната проверка на ЕСП, която обхваща усвояването на кохезионните фондове в 7 държави от ЕС, включително България, има за цел анализ на работата националните правителства и на Европейската комисия, тъй като в случая става дума за споделено управление.

Проверени са България, Франция, Унгария, Гърция, Латвия, Румъния и Испания.

Докладът на Сметната палата отправя общо 5 препоръки – 3 към проверените държави и 2 към Европейската комисия.

България е сред малкото държави, които са изпълнили и трите препоръки. Те са свързани с приемането на стратегии за борба с измамите, включване и на външни органи и институции в тази борба и създаване на платформата АРАХНА, даваща общодостъпна информация за всички европейски програми.

България е сред страните, които използват най-пълноценно системата АРАХНА, докато тя се ползва доста по-ограничено например в Германия и скандинавските страни, посочи Иванова.

Тя добави, че във всяка от проверените държави има проблеми, но има и добри примери и не бива да си затваряме очите както за нередностите, така и за постиженията.

Илияна Иванова коментира, че най-висок е процентът на констатирани нередности при усвояване на еврофондове е в Словакия -  2,13, докато в страни като Люксембург и Финландия този процент е 0. България е по средата в тази таблица, каза още тя и подчерта, че нивото на грешки при управлението на европейските програми за целия ЕС намалява прогресивно и стабилно.

Иванова добави, че предстоящата проверка на ЕСП на строителството на пътища с пари от ЕС е включена в годишната програма на институцията, обхваща няколко държави и не е свързана със сигналите, които българската опозиция е подала към Брюксел.

Тя каза още, че това е част от стандартните процедури, а докладът се очаква към средата на следващата година.

В рамките на проверката ще бъдат одитирани България, Испания, Чехия и Полша.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Община Кюстендил ще глобява за неправилно паркиране с фиш на стъклото

Община Кюстендил ще глобява с неприсъствени фишове собствениците на моторни превозни средства, паркирани в нарушение. Това обявиха от администрацията. Глобите, съгласно Закона за движение по пътищата, са от 20 до 200 лева, като средната глоба ще бъде 50 лева. Най-голяма ще бъде стойността на глобата, ако има установено неправилно паркиране на място..

публикувано на 27.05.25 в 22:08

Паметникът на Христо Ботев е върнат във Враца

Емблематичният паметник на Христо Ботев във Враца беше върнат в града след реставрацията му в специализирано ателие в София.  Обновяването беше финансирано с над 750 000 лв от държавния бюджет.  Реконструкцията беше наложителна заради корозия на носещите елементи във вътрешността и пукнатини по корпуса на металната фигура.  Паметникът е от 1964..

публикувано на 27.05.25 в 21:59

Над 300 000 българи са приемали медикаменти за щитовидната жлеза през 2024 г.

Около една четвърт от българското население е засегнато от възли на щитовидната жлеза, като в различните възрасти честотата е различна. Това съобщи проф. д-р Русанка Ковачева председател на Българско сдружение Тиреоидея и Паратиреоидея по повод Международната седмица за осведоменост за заболяванията на щитовидната жлеза.  Над 334 000..

публикувано на 27.05.25 в 20:36

Проливен дъжд над Плевен, 23 литра на кв. м за около час

Проливен дъжд, примесен с градушка, се изля над Плевен тази вечер. Интензивният валеж продължи около 20 минути и бе придружен от силен вятър. Количеството на валежа -  23 литра на кв. метър за около час.  На горещия телефон на Общината - 064/881- 323, са постъпили сигнали от граждани, основно за завиряване в отделни точки на града. Няма подадени..

публикувано на 27.05.25 в 20:35

Младежите от Босилеград най-често се насочват към изучаване на IT, педагогика и психология у нас

Зрелостниците в гимназията в Босилеград ще доучват една седмица заради протестите си и намалените часове от 30 минути през месеците февруари, март и до средата на април, каза директорът на единственото средно учебно заведение в града Владимир Григоров. Учебните часове в този период са били по 30 минути, след което учениците излизали на..

публикувано на 27.05.25 в 20:25
Росен Карадимов

Карадимов: КЗК ще предприеме мерки срещу ръста на цените преди и след въвеждането на еврото

Комисията за защита на конкуренцията ще предприеме спешни и конкретни мерки срещу спекулативния ръст на цените преди и след въвеждането на еврото.  "Времето за приказки приключи. Оттук нататък действията на Комисията ще бъдат решаващи за защитата на потребителите", заяви пред БНТ председателят на КЗК доц. Росен Карадимов. Той обясни, че..

публикувано на 27.05.25 в 20:08

Politico: ЕС скоро ще одобри кандидатурата на България за еврозоната

"ЕС скоро ще одобри кандидатурата на България за присъединяване към еврозоната от 1 януари догодина, като така тя ще стане 21-ият неин член". Това съобщава "Политико".  По данни на няколко официални източника, се очаква Европейската комисия и Европейската централна банка най-сетне да дадат благословията си в доклада, който ще бъде публикуван на 4..

публикувано на 27.05.25 в 19:56