Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проектът Teaching Alpha отличава учители - новатори

Учителят по география Чавдар Тошков преподава уроци за живота

Преподавателят се стреми да бъде извън клишето и да научи учениците да осмислят информацията

Чавдар Тошков е отличен с награда за учители - новатори
Снимка: https://infopleven.com

Чавдар Тошков е учител по география и икономика в Математическа гимназия „Гео Милев" в Плевен. Неговите часове са уроци за живота, защото през всичките си над 30 години преподаване развива способностите на своите възпитаници да мислят критично, да анализират, да са чувствителни към социалните събития и обществения живот. Тъкмо това му донесе признанието и наградата на проекта Teaching Alpha, който е дело на екип от ентусиасти с различни професии, но обединени от общата идея за бърза промяна в образователната система в България.
     

Ценното на този проект е, че гласуването и определянето на учителите - новатори стана чрез онлайн гласуване от самите ученици, от родителите, а в последния етап - чрез събеседване.

"Започвайки работа с един нов випуск първото ми нещо, първата задача, първата цел, която си поставям, е да спечеля доверието на тези хора. Ако нямаме взаимно доверие нищо няма да направим. Те ще ме лъжат, аз ще ги лъжа, времето ще мине. Аз ще си получа заплатата, те ще си получат дипломите и всичко е наред, но когато излязат извън рамките на училище, когато завършат изведнъж се оказва, че не съм си свършил работата добре. Не съм успял да стигна до тях, не съм успял да им помогна да се моделират, да се създадат такива, каквито в края на краищата животът ги изисква", споделя преподавателят в предаването "Преди всички".

Това според Чавдар Тошков не се постига "в рамките на седмица, месец или няколко месеца, това е нещо, което се постига ежедневно ежечасно, ежеминутно". 

Второто, към което той се стреми, е излизане от клишето. "Клишето, което ни ограничава, клишето, което е всъщност методиката на преподаване."

Учениците идват в училище да развият някакви способности и качества, които ще им трябват по-нататък в живота, мотивира се Чавдар Тошков.

"Стимулирайки ги да търсят информация от различни източници, малко или много успяват, или поне аз така мисля, да развият в себе си такива качества, които ще им трябват след време. Да речем трудолюбието. Всички са свикнали при тази огромна маса от информация, това огромно количество информация - да я копнат, да я пейснат, да излязат и да я споделят. По-важно е те какво мислят върху тази информация."

"Много пъти ми се е случвало по време на часа да нарушим тотално структурата на тази методична единица - учебен час, само и само, за да можем да разработим един проблем, да решим един проблем или да решим един казус, който животът ни поставя", разказва за работата си Чавдар Тошков.

В момента в 9-и и 10-и клас правим презентации за отделните държави и аз им казвам: "Добре, тази държава е вътрешноконтинентална, да речем. Какво следва от това - какво печели какво губи от това?". Значи те могат да копнат и пейснат информация за това къде се намира, с кого граничи, степен на развитие, но никъде няма последиците от това, че тя се намира примерно там. Въпросът "Защо", който използвам, много често ги кара да мислят и да търсят причините, които са предизвикали едно или друго политическо, икономическо или социално събитие", смята учителят.

И не упреква учениците за това, че не четат книги. "Упреквам може би себе си, моите колеги, упреквам и родителите за това ,че не намерихме правилния път да ги научим да анализират информацията, с която боравят. Нека за в бъдеще да помислим какво и как да направим,така че информацията, която те притежават, да бъде анализирана от тях и използвана в живота. Иначе остава неизползваема и нищо", допълва Чавдар Тошков.

Повече можете да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В Русе представиха книга с лични спомени и бележки от близките на Панайот Хитов

В деня, в който Русе отбеляза годишнината от освобождението си от османска власт, се състоя представяне на изключително богата книга с лични спомени и бележки от близките на Панайот Хитов хора. Нито една точка, главна буква, запетая или друг препинателен знак. Така изглеждат записките на първостепенний воевода Панайот Хитов. Съхраняват..

публикувано на 23.02.25 в 06:20
Проф. Ангел Петърчев е удостоен с престижната награда

Проф. Петърчев: Две вериги се активират при влюбване - за възнаграждение и за удоволствие

Любовта е чувство, вдъхновение, културен феномен. Но можем ли да я разгледаме и през призмата на науката – какво всъщност се случва в мозъка , какви процеси протичат в него, когато човек обича, когато изпитва привързаност, страст, привличане? Или иначе казано –  какво още не знаем за невробиологичните механизми на любовта ? " Любовта е едно от..

публикувано на 18.02.25 в 16:46

Калина Канева: Човек не трябва да се озлобява. Важното е да виждаш доброто

Калина Канева е българска учителка, журналистка , авторка на изследователски и публицистични книги и материали. Главната тема в нейното творчество са са руско-българските културни и исторически връзки. Работила е в издания като в. "Антени". Част от най-известните и трудове са "Симетрия на времето. Срещи и разговори с акад. Дмитрий Лихачов"..

публикувано на 16.02.25 в 05:34

Ангел Милчев е един от малкото останали тъкачи в Северозапада

В рубриката "Горещи сърца" ще влезем в тъкачен стан, за да се убедим колко важно е да не изпускаш нишката.  И това е валидно и за живота, и за тъканите. "Като се скъса основата и веднага се получава дупка. Така е и в живота." В нашия свят, залят от фабричен текстил, героят ни в "Горещи сърца" тъче на бабиния му стан.  Ангел Милчев е един от малкото..

обновено на 16.02.25 в 05:12
Александър Симеонов

Учителят музикант Александър Симеонов: Децата ме научиха на търпение, а те много ме обичат!

Александър Симеонов е от Плевен , занимава се с музика от дълги години и е вокалист на плевенската група "Страйкърс" . Другото признание за него идва от работата му като детски учител в Детска градина "Надежда" . Какво музикално предизвикателство е подготвил, как децата му влияят за творчески идеи и за още неща от живота: "От дълги години се..

публикувано на 09.02.25 в 06:00
Зорница Иларионова

Зорница Иларионова: Да носиш удоволствие на публиката - това е моето вдъхновение

Краткият февруари е винаги изненадващ, винаги динамичен. Носи със себе си много нова енергия, която събужда природата и я води към пролетта. Неговият ритъм напомня за звука на цигулката , ту остър и силен, ту мек и нежен. Може би точно така публиката в големите концертни зали в Париж и Рим, Мадрид и Берлин се е наслаждавала на звука на..

публикувано на 03.02.25 в 10:48