В рубриката "Има ли мегдан" на предаването "Графити по въздуха" гостува Пенка Минчева, която вече 15 години се занимава с организационната дейност на "Процес - пространство".
Тя е родом от Карлово, живяла е в Швеция, а сега поделя времето си между Берлин и България, по-конкретно село Дъбене, където успява да си почине, да се концентрира и да събере сили за следващ проект.
Има ли съвременното изкуство критична маса от почитатели, за да се превърне във важен фактор? Има, но те не са голям кръг, отговаря Минчева. „В България фокусът не е дотолкова отнесен към съвременното изкуство и като че ли традиционното изкуство има повече популярност.“
За младите обаче, главно занимаващи се с артистични дейности, съвременното изкуство е провокация и им действа зареждащо, смята Пенка Минчева. Тя дава пример със студентски групи и преподаватели, участвали в досегашните издания на фестивала.
Галя Йотова е хроникьорът, който фотографира събитията от самото създаване на фестивала. Тази година ще бъде само негов гост.
Тя участва в проект, озаглавен „За буквите – между Пловдив и Матера“, в който основен акцент е кирилицата.
„Искаме да популяризираме не само в Матера, Италия, но и в България името и делото на Яков Крайков – първият български печатар, който отпечатва на кирилица 4 книги в собствената си печатница във Венеция. През 1566 година излиза първата му книга“, разказа Йотова.
За една от работилниците в партньорският град на Европейска столица на културата 2019 - Матера, са били подготвени страници от книгите на Яков Крайков, с които гостите да направят отпечатъци. Представянето на проекта е било точно на 11 май – в Деня на Кирил и Методий, обясни Галя Йотова.
Фестивалът „Процес - Пространство“ ми даде страшно много, признава Йотова, която за себе си дели творческото си битие на „преди и след“ фестивала.
Двете гледни точки към съвременното изкуство и има ли мегдан то у нас чуйте в звуковия файл.Писателят и издателя Георги Гроздев представи пред БНР най-новата си книга "Приключения с Балканска библиотека". В нея е събрана неговата работа, неговите успехи в продължение на толкова много години. Откъде да започнем? "Книгата е посветена на нашите съмишленици от България и Балканите с благодарност. Макар да съм автор, съм и съставител,..
"Това ми е първата номинация. Бях изненадана от наградата "Икар", обясни пред БНР актрисата Биляна Георгиева. Тя получи Награда за поддържаща женска роля в спектакъла "XXL". Георгиева разказа в предаването "Хоризонт за вас", че утвърждаването в театралните среди при нея не се е получило лесно. "Нещата започнаха да потеглят трудно и..
Преди 20 години, на големия християнски празник Благовещение отваря врати музеят на ул. "Якубица" – последният дом на композитора Панчо Владигеров. В своето завещание от 29 октомври 1976 година, той изразява желанието си мястото да бъде превърнато в музей, където да се съхраняват неговите творби, лични вещи и целият му архив. Изпълнението на волята на..
На 24 март, при възторжен прием от страна на публиката и музикалната критика, се състоя най-новата премиера във Виенската Щатсопер – "Йоланта" от Пьотр Илич Чайковски. Автор на либретото на тази последна творба на композитора е неговият брат Модест Чайковски, а съдържанието е по пиесата "Дъщерята на крал Рене" от датския поет Хайнрих Херц...
Всяка пролет, вече 14 години, в София се събират любители на пианото, които искат да се изявят на сцена, въпреки че не са избрали музиката за своя професия. Конкурсът Vivapiano, организиран по инициатива на пианистката и клавирен педагог проф. Даниела Дикова, им дава шанс, а състезанието постепенно се превръща в среща на съмишленици. 14-ото издание..
Още преди пет години младата цигуларка Зорница Иларионова спечели наградата за активна творческа дейност в националната анкета "Музикант на годината 2019" на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт". Заедно с това беше наградена и в дуо с пианистката Мартина Табакова като "Ансамбъл на годината 2019". Активната творческа дейност на Зорница Иларионова..
На литературния пазар вече може да намерите книгата "Изгревът в деня на жътвата" – предистория на поредицата за "Игрите на глада" с автор Сюзан Колинс. Антиутопията, която се развива в едно евентуално бъдеще, разделено от политически манипулации и насилие, е сред най-успешните литературни и филмови поредици. В предаването "Понеделник..
Съдебната система се променя през политиката. Политиката обаче не може да оправи съдебната система, тъй като съдебната система не може да дисциплинира..
Към държавността в днешната Република Северна Македония има исторически две трасета . Едното е българско – заличавано, ограничавано, обсебвано...