Изложба на захарни творения, които пресъздават българската история, култура и бит привлича вниманието на габровци и гостите на града. Сладките си произведения показват 15 декоратори на торти от различни краища на страната, както и българки, които живеят в чужбина.
Изложбата "Моята България - древна и млада" се организира за трета поредна година, но за пръв път в Габрово. Тя пресъздава родната ни история и култура и неслучайно се прави в навечерието на 24 май.
Идеята е на известния шеф декоратор Мария Владимирова – Озтюрк, която живее в Истанбул, но е родом от Габрово. Тя увлича в заниманието дами от цялата страна, а в родния ѝ град вече има сформирана общност и сладкарските изложби стават традиция.
Българският лъв и розата, женската красота, накитът от времето на Възраждането – сокай, който придавал на нашенката царствен вид, други български символи и знакови за историческата ни памет обекти са пресъздали от фондан майсторките на торти. Всички те са дами с различни професии.
Една от тях е Диана Петракиева от Габрово, която грабна наградата за най-луд декоратор. За дамите, които споделят радостта от хобито си, най-луд е захваналият се с най-сложния проект, с най-много трудни за изпълнение детайли.
Носителката на титлата участва в „Сладката България“ с храм-паметника „Рождество Христово“ в Шипченски манастир, паметник на културата от национално значение, включен в списъка на Стоте национални туристически обекта.
Със захарен фондан в различни цветове - златно за кубетата, Диана Петракиева в продължение на месец и повече работи всяка вечер. Тогава е свободното ѝ време, тъй като дните ѝ преминават в съдебната зала. Тя е съдия и споделя, че чрез хобито си намира баланс.
Съдийката с умели ръце се занимава с тортена декорация през последните 7 години. Направила е стотици торти, с които е подсладила празниците на близки и приятели.
Произведенията на майсторките - декораторки, които ухаят вкусно, но са само за гледане, остават в Габрово до 11 юни.
Още за това как изглежда България от захар слушайте и в звуковия файл.
Книгата, която представям сега, има повече научен характер, но е написана на достъпен и разбираем език. Заглавието "Генеалогия на българските канове от Баламбер до Кубрат и Кий - 340 - 668 г." ни връща към първите векове след Христа и ни запознава с праисторическите родови корени на българите. Авторът Валентин Йорданов от София е неизчерпаем..
Две продукции спечелиха наградата "Гоя" за най-добър филм. За първи път в историята на отличията на Испанската филмова академия две ленти си поделиха първото място – "47" и "Инфилтраторът". В изненадващ финал на церемонията в Гранада тази нощ екипите на двата филма се качиха заедно на сцената. След като беше обявено, че наградата печели..
" Когато се отдалечим от любовта, само тогава можем да я осъзнаем и пресътворим, винаги има една дистанция, когато не си много далеч, но не си и близо...За да видиш преживяното в цялата му сложност, във всичките смисли на любовта, а любовта е тази, която ни дава най-много уроци . Но само когато сме се отдалечили от нея, преди да я забравим и..
Историята на Националната художествена академия е показана в изложба , която може да се разгледа до 9 март в галерия "Академия" на ул. "Шипка" 1 в столицата. Това е разказ за първото училище по художество и покровителството на монарсите. "Академията въ Княжество и Царство България" е заглавието на експозицията с куратор д-р Милена..
Основен фокус на тазгодишния фестивал е българското кино . В програмата ще бъдат представени рекорден брой български игрални, документални и късометражни филми, както и международни копродукции с българско участие – близо 60 . Почти 50 от тях ще имат своята световна или софийска премиера на фестивала. Голямата част от тези филми са..
Започва фестивалът за документално кино "Master of Art". Откриването е от 19.00 часа тази вечер в кино "Люмиер". В специалната селекция са 50 документални филма . Ще бъдат раздадени 18 награди. За последните 10 издания са представени над 500 ленти , уточнява създателят на фестивала Найо Тицин. По думите му, дигитализацията..
На 4 февруари се навършиха 90 години от рождението на големия български диригент от турски произход Месру Мехмедов - изключителен талант, загинал трагично на прага на своята световна кариера, ненавършил 36 години. Той е роден във Велико Търново, в семейство на бръснар, което по-късно се премества в Дряново. В детските си години Месру свири на..
Според Закона за противодействие на корупцията всички лица, заемащи публични длъжности, трябва да подават декларации, в които да описват имотното и..
Бюджетът трябва да бъде балансиран и истински, няма да настояваме за 3% дефицит и не смятаме, че ако не сме готови за еврозоната, трябва да влизаме в..