Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Йорданка Бекирска: Стратегията за детето не съдържа онова, от което родителите се опасяват

Адвокат Йорданка Бекирска
Снимка: Ани Петрова

Държавата трябва да има стратегия за детето, обясни в предаването "Преди всички" юристът Йорданка Бекирска, изпълнителен директор на "Български адвокати за правата на човека".

Въпреки разпоредбата да спре обсъждането на промени в подготвяната Стратегия за детето, протестите на родители продължават.

"Това е третата поредна стратегия за детето, която нашата държава прави. Законът съществува от 2000-а година, Законът за закрила на детето, и това е третата поредна стратегия, която преповтаря първите две. Тя е в същата посока,  т.е. новостите, които тя предвижда, по никакъв начин не кореспондират с това, което се твърди от обществото. Нито има превишаване на правата на социалните служители, нито се планират законодателни изменения - такива каквито казват, че за един кариес на детето може някой да ти го вземе. И какво ще ги прави държавата всички тези деца, които ще ги отнеме от биологичните родители, не става ясно," коментира Йорданка Бекирска. 

"И до момента законът предвижда възможност за извеждане на дете в риск от семейството. Това е възможност, която е съществувала винаги в закона, защото има много случаи, в които това е необходимо и трябва да се направи. Истината е, че то е само за спешните случаи, когато наистина има опасност и риск за живота на детето да бъде оставено в тази среда. Така, че тази интервенция задължително съществува", подчерта юристът.

Диалогът по стратегията трябва да продължи, категорична е адвокат Бекирска.

"Не можем без такава стратегия, т.е. ние вероятно можем, ние можем и без държава вероятно, но въпросът не е в това. Въпросът е да е ясно накъде вървят политиките и докъде ние спазваме международния стандарт. Как ние възпитаваме обществото, защото всъщност част от нещата, които са заложени в тази стратегия, касаят възпитанието, ранното детско възпитание в толерантност, в семейни ценности. Защото целта на стратегията - навсякъде пише, че е да събира семействата, а не да ги разединява и да взима децата от биологичните им родители."

"Идеята на извеждане на детето от семейството е да бъде то спасено, да бъде съхранена неговата цялост и това се прави само в случай, че е опасно за него да остане там", допълни юристът.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Тежка катастрофа с един загинал край Кресна

Тежка катастрофа с един загинал е станала тази сутрин около 6 часа на главен път Е-79 в района на Кресна. Ударили са се лек автомобил и товарен камион. На място е загинал водачът на леката кола, който по информация от полицията е на 20 години. Движението е спряно и в двете посоки. За леките автомобили има осигурен маршрут, а..

публикувано на 25.05.25 в 10:04

Матури, процедури, подготовка. Знаем ли какво искаме да произведе българското образование?

"Не съм притеснен. Чувствам се подготвен. Каквото стане, не е краят на света ", каза пред БНР един от зрелостниците минути преди началото на матурата по български език и литература , която се провежда днес. Учениците пишат по вариант 4, който беше изтеглен тази сутрин в просветното министерство . " Готова съм на всякаква тема, която се падне ",..

публикувано на 21.05.25 в 10:15
Димитър Маринов със студенти

Димитър Маринов: Реализирах се и е време да предам това, което знам, на младите таланти

Светът познава Димитър Маринов като великолепен актьор, станал популярен с филма "Зелена книга", удостоен с Оскар от филмовата академия на САЩ. Но не са много хората, които знаят, че той е и музикант, изразяващ душата си чрез цигулката и китарата.  Филмът „Зелена книга“ с извънредна прожекция на „София филм фест на брега“ Преди броени дни..

публикувано на 20.05.25 в 11:45
Венци и майка му Галя

Как изглежда животът на глухите деца, след като навлязат в света на звуците?

Как изглежда животът на глухите деца, след като им бъде поставен кохлеарен имплант и започнат да опознават света на звуците?  За историята на Венци и вълнуващия и труден път, по който е минало семейството му и той, от бебе до дипломирането му в Класическата гимназия в София, разказват родителите му пред журналиста Елена Бейкова. Зелен..

публикувано на 20.05.25 в 10:40

Александър Чакмаков: Училището все повече изглежда като социална услуга за отглеждане на деца

На децата отдавна не им е интересно в училище. Това заяви пред БНР  Александър Чакмаков, директор на Първа английска гимназия в София. "Образователната ни система не дава интересни възможности на учениците да се развиват извън учебната програма".  Учениците и учителите препускат… Министър Вълчев: Най-трудно е в 6. и 7. клас Чакмаков..

публикувано на 20.05.25 в 10:20

След влизането ни в ЕС: Още ли ни липсва европейският заряд?

След влизането в ЕС България преживява промени, множество кризи и реформи. Все още спорим обаче дали членството ни отваря възможности за развитие, работа и образование. България преди и след членството в ЕС: Къде бяхме, къде сме и къде отиваме? Как се промени страната ни, след като избрахме демократичния път на развитие?   България,..

публикувано на 19.05.25 в 11:54

Мадарският конник, Иван Рилски и Паисий Хилендарски ще красят българските евромонети

Когато България се присъедини към еврозоната и имаме монети с българска национална страна, на тази от 2 евро, от която ще ни гледа светлият образ на отец Паисий, на гурта (кант на монетата)  ще бъде изписано: "БОЖЕ ПАЗИ БЪЛГАРИЯ" с главни букви . Този надпис е бил използван върху монетите ни между 1882 и 1943 г. В специалното интервю за БНР..

публикувано на 19.05.25 в 07:04