Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Длъжни ли са кръвните центрове да уведомяват кръводарителите за установени заболявания

Снимка: Лилия Герчева

Заради пропуски в законодателството кръводарители дори не предполагат, че са носители на тежко вирусно заболяване. За проблема, който съществува, се заговори отново, след като пред bTV 33-годишен мъж сподели, че е научил, че е заразен с хепатит четири години след като отново е отишъл да дари кръв.

Даряването, вземането и диагностиката на кръвни съставки и осигуряването на тяхното качество и безопасност са регулирани от Закона за кръвта, кръводаряването и кръвопреливането, а дейностите по този закон се осъществяват съгласно медицинския стандарт по трансфузионна хематология. Това е стандарт, който беше актуализиран след обществено обсъждане миналата година. По закон донорът има право да получи информация за здравословното си състояние, но се оказва, че не е посочено точно дали самият пациент трябва да потърси тази информация.

От Министерство на здравеопазването казаха пред БНР, че се подготвят промени, с които да бъдат коригирани съществуващите в момента празноти в нормативната уредба. Защото в момента системата е такава, че ако се установи заболяване при кръводаряване, информацията се предоставя на районните здравни инспекции, които би трябвало да уведомят личния лекар, а той самия пациент. В наредбите обаче няма ясна разпоредба кой носи отговорност да информира пациента.

“Пропуски няма в нормативната уредба, тъй като освен Закона за кръвта, кръводаряването и кръвопреливането има и други нормативни документи като наредба 21 от 2005 г., която е актуализирана през 2011 г. Тази наредба е за регистрация, съобщаване и отчет на заразните болести. Конкретно по отношение на изследването на вирусни и бактериални инфекции, които се предават чрез преливане на кръв, също се уреждат въпроси в тази наредба“, каза пред БНР хематологът проф. Фани Мартинова, председател на Българската асоциация по трансфузионна медицина в отговор на въпрос има ли пропуски в нормативната уредба. Тя поясни, че “инициативата трябва да дойде от донора“:

“Практически обаче трябва да е ясно на всеки кръводарител още преди кръводаряването. Когато той сяда на стола, за да кръводарява, му се предоставя индивидуален код – номер с едно картонче, и той може спокойно в рамките на няколко дни след извършване на изследването за тези инфекции, да провери какъв е резултата“.

В конкретния случай младежът не си е потърсил резултата, освен това не е посочил името на личния си лекар, каза още проф. Мартинова в интервю за предаването “Хоризонт до обед“.

Председателят на Националната пациентска организация д-р Станимир Хасърджиев също коментира случая пред БНР:

“По света да си донор е един изключително хуманен човешки акт. Системата трябва да ти бъде толкова благодарна, че да бъдеш обгрижен достатъчно добре и ако някой някъде разбере, че ти имаш дори и най-малките съмнения за наличие на дадено инфекциозно заболяване, прави всичко възможно до този човек възможно най-бързо да стигне информацията и след това той веднага да бъде свързан със съответните звена, които могат да му помогнат“.

“В България от години се прехвърля топката – центрове по трансфузиология, от там РЗИ-та, те може и да издирят джипито, може и да не го издирят, и накрая човекът дошъл, дарил кръв преди четири години и е виновен, че не си бил потърсил резултата“, коментира още д-р Хасърджиев.

И от Асоциацията на лекарите по обща фамилна медицина се включиха с коментар по темата.

“Ако постъпи такава информация, нашата задача не е да го информираме. Ако има такава информация и пациентът се появи, нашата задача е да го насочим, защото ние нямаме възможност да извършим това към колега специалист и да се уточни какъв е неговият статус и да се лекува“, каза пред БНР доц. Любомир Киров, който е председател на Асоциацията на лекарите по обща фамилна медицина, в отговор на въпроса – има ли очакване от личните лекари да информират пациентите си, ако при тях постъпи информация от регионалните здравни инспекции след кръводаряване, че пациентът е носител на инфекция.

“Проблемът, който се дискутира в момента, не е професионален, чисто медицински, а е комуникационен и информационен“, посочи още доц. Киров.

Интервюто с проф. Фани Мартинова, д-р Станимир Хасърджиев и доц. Любомир Киров може да чуете от звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Делян Добрев: Протестът пред Дома на Европа беше финансиран

Вчерашният протест пред сградата на Дома на Европа беше финансиран. Това мнение изказа пред БНР Делян Добрев – депутат от ГЕРБ-СДС и председател на бюджетната комисия в парламента. "По всичко изглеждаше, че това е активно мероприятие, което цели да завърши с точно тази провокация . Тези яйца, които бяха пълнени с червена боя, са..

публикувано на 23.02.25 в 12:03

Симпатизанти на БОЕЦ разляха червена боя пред руското посолство

Червена боя беше разлята пред посолството на Русия в София. От видео, публикувано във "Фейсбук" страницата на БОЕЦ, се вижда как симпатизанти на организацията свалят бидони с боя пред сградата и разливат боята. Те развяват знамето на Украйна и държат транспарант с надпис "Слава на Украйна. Путин е терорист", а мъж говори на български и на английски срещу..

публикувано на 23.02.25 в 11:45
Атанас Зафиров

Атанас Зафиров: Вчерашният акт на "Възраждане" засилва връзките в управлението

Играта със страховете на българите и с противопоставянето на лева на еврото е много опасна . Това заяви пред БНР лидерът на БСП Атанас Зафиров, вицепремиер в правителството на Росен Желязков, като обясни, че България е във валутен борд и левът отдавна е вързан за еврото :  "Българите трябва да знаят, че не те или левът са важни за "Възраждане"...

публикувано на 23.02.25 в 11:34
На тази снимка от 11 юли 2021 г. папа Франциск се появява на балкона на поликлиниката

Папата е прекарал "спокойна" нощ, съобщи Ватиканът

Папа Франциск е прекарал спокойна нощ в болницата, съобщиха от Ватикана тази сутрин, след като вчера бе съобщено, че 88-годишният глава на Римокатолическата църква е в "критично" състояние. "Нощта премина спокойно, папата си почива", гласи кратка информация от Светия престол. Вчера от Ватикана информираха, че 88-годишният папа е получил..

публикувано на 23.02.25 в 11:28
Копие на прочутата статуя на Афродита в селището Фира, Санторини.

Земетресенията отказват туристите от лятна почивка на Санторини

Земетресенията отказват туристите от почивка това лято на Санторини. Трусовете продължават. Няма категорична прогноза за развитието на сеизмичната активност. След всеки по-силен земен трус има свлачища на скали. Властите забраниха на хората да приближават тези райони. Нов екип от геолози и сеизмолози се намира на острова, за да направи..

публикувано на 23.02.25 в 11:18

Костадин Костадинов: По нареждане на Борисов бяха арестувани и унижавани наши хора

" Тези, които трябва да се извинят и да понесат съдебна отговорност, са хората, които в момента насилствено, и с фалшиви данни, вкарват България в еврозоната ". Това заяви пред БНР лидерът на партия "Възраждане" Костадин Костадинов. В предаването "Неделя 150" той коментира вчерашния протест в центъра на София срещу присъединяването на..

публикувано на 23.02.25 в 10:58
Зеленски и Мицотакис при посещение на гръцкия премиер в Одеса, 6 март 2024 г.

Шествие в Атина за годишнината от руската инвазия в Украйна

За днес в Атина е насрочено шествие за годишнината от руското нахлуване в Украйна, организирано от украинската общност в гръцката столица. В телефонен разговор с президента Володимир Зеленски гръцкият премиер Кириакос Мицотакис е потвърдил подкрепата на Атина за Киев. Президентът на Украйна Володимир Зеленски е изразил дълбока..

публикувано на 23.02.25 в 10:35