Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Собственици на фотоволтаици винят институции, че облагодетелстват ветропарк, той отрича

Снимка: БГНЕС

Малките собственици на фотоволтаични централи, с мощност под един мегават, твърдят, че Министерството на енергетиката и КЕВР облагодетелстват ветроенергийния парк „Свети Никола“ с 50 милиона евро на година.

От седмици малките ВЕИ недоволстват заради двойния, според тях, стандарт, по който се прилага законът в частта му за ограничаването на двойното финансиране за производителите на алтернативна енергия.

Най-големият ветропарк у нас „Св. Никола“ е изграден с помощта на схема за подпомагане финансов инструмент от ЕБВР и е въведен в експлоатация преди влизането в сила на Закона за енергията от възобновяеми източници. Това според малките фотоволтаици, означава, че НЕК трябва да прилага параграф 18, чрез който се ограничава двойното финансиране, национално и европейско, а КЕВР да контролира изпълнението на закона.

От щаба на протестиращите малки собственици твърдят още, че собственикът на ветропарк „Св. Никола“ край Каварна не е декларирал схемата за подпомагане, която е ползвал за изграждането на обекта.

И по този начин „щетите, които нанася държавата върху бюджета в рамките на всеки човек е една средна пенсия или една минимална работна заплата годишно“, посочи Павлина Трифонова от Съюза на европейските производители на „зелена енергия“.

„Лично зам.-председателят на Европейската комисия Шевкович каза, че прилагането към малките ВЕИ-та по този параграф противоречи на европейското законодателство“, добави тя.

От своя страна, изпълнителният директор на Ей И Ес-България, собственик на ветропарк „Свети Никола“ Иван Цанков, категорично отрече пред „Хоризонт“ компанията да е ползвала европейско финансиране при изграждането на парка.

„Вятърният парк, който изградихме – „Свети Никола“, е изграден със собствени средства на корпорацията Ей И Ес и с финансиране от съвсем стандартен банков заем, така че категорично отхвърлям всякакви опити да се опетнява името на Ей И Ес, по някакъв начин да се свързва с подобни схеми“.

Нещо повече, от компанията твърдят, че централата дори не ползва преференциална изкупна цена на тока към момента, защото търгува на свободния пазар.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Доналд Тръмп и Владимир Путин се ръкуват на среща по време на първия мандат на американския президент

Природните залежи на Украйна - част от "сделката"?

Доналд Тръмп и Володимир Зеленски ще се срещнат идната седмица. Поне такова очакване изрази американският президент вчера. Тази среща може да се окаже съдбоносна за Украйна. От нея, най-малкото, ще зависи с каква нагласа Тръмп ще отиде на многократно вече анонсирания разговор очи в очи с Путин. Допреди броени дни украинците все още чакаха..

публикувано на 08.02.25 в 11:05
Нов строеж на жилищна сграда в Хатай

Нови, но изолирани - предизвикателствата пред строежите в Турция след земетресението

След бедствието на века, както самите турски власти определиха земетресението, поразило страната пред две години, усилията днес са насочени към възстановяване и към нова глава в тази история, озаглавена "солидарността на века". По строежите, изградени с държавно финансиране, се работи по 24 часа в денонощието, твърдят местните и национални и..

публикувано на 07.02.25 в 20:56

Две години по-късно: Какво се случва в районите, засегнати от опустошителния трус в Турция

"Ситуацията беше страшна, апокалиптична. Атмосфера на смърт се усещаше навсякъде". Това са спомените на Нора Чолакова, кореспондент на БТА в Турция, след като  на 6 февруари 2023 г. южната ни съседка беше поразена от трус с магнитуд 7,7 по Рихтер.  Бедствието е едно от най-опустошителите земетресения в историята на Турция – загиналите са над 53..

публикувано на 06.02.25 в 07:40

Община Поморие оттегли предложението си за подмяна на дървета в центъра на града

Община Поморие оттегли предложението си за подмяна на 63 стари дървета в центъра на града с нови. Седмица след първата среща с жителите на Поморие, на която беше представена идеята, заради създалото се напрежение Общината организира втора среща. Снощи, в новото читалище на града, кметът Иван Алексиев предложи един демократичен подход за..

публикувано на 06.02.25 в 06:45

Логопед: Електронно устройство преди 4 години - не! Пораженията са големи

Родителите да не дават електронни устройства на децата си преди да навършат 4 години и да имат поне 1000 думи в речника си. Това апелира логопедът Ива Александрова, специалист по ранно детско развитие. " Стават все повече децата, които не могат да се хранят самостоятелно на 3-4 години, не могат да дъвчат, не могат да говорят, не могат да..

публикувано на 05.02.25 в 11:46

Внос на дървесина? Алармират за криза в горския сектор

Какво се случва в горския сектор и защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? За криза в горския сектор и пазара на дървесина алармират за пореден път дърводобивни и дървопреработвателни фирми от Югозапада. Те изпратиха писмо до премиера и министъра на земеделието и храните, в което настояват за спешна..

публикувано на 05.02.25 в 09:20

Страх на Санторини: Чакат по-силен трус, не изключват цунами

"Имах намерение да се евакуирам, но не можах да намеря билети. Днес няма фериботи, защото времето е много лошо – 7-8 бала вълнение. Положението е много сложно. Хората са много стресирани, уплашени . От 03.00 часа съм в колата, няма спане", разказа сънародникът ни Иван Димитров, който все още се намира на Санторини. В предаването "Преди..

публикувано на 05.02.25 в 08:59