Семейна двойка колоездачи от Франция прекосява Европа, избирайки по този начин да привлича повече съмишленици към каузата за Обединена Европа и с посланието да се гласува на изборите за Европейски парламент.
Съпрузите Клод и Силви са си поставили за цел да изминат 6 хил. километра, започвайки от Рим през София и чак до Стокхолм.
Двамата французи вярват, че Европа е приключение и че европейският проект има бъдеще, което трябва да изберем, като пуснем гласа си на евровота.
Когато щастлива случайност ни среща с Клод и Силви, те вече са изминали 2000 км по маршрута си. Предишната вечер в Карлово срещат Петко и Надя, които ги канят в красивата градина на торта със захаросани смокини. Петко знае няколко думи на френски.
“Всички хора са много приятелски настроени към нас. За първи път сме в България. Снощи търсихме в Карлово къде да нощуваме и мили хора ни поканиха в дома си. Петко ни предложи кафе, а жена му Надя ни подари домашно сладко, което не можехме да откажем, въпреки че е сложно с багажа ни“, разказва Силви.
Европейското приключение на колела на Клод и Силви започва преди три години, когато тръгват от най-южната част на Европа в близост до Лисабон. Миналото лято посещават Германия, Белгия, Дания и Холандия. По време на европейската си обиколка публикуват пътеписи, които качват в блога си, където качват и много снимки от преживяното. Тази пролет обаче решават да поемат на изток и да прекосят Балканите, изминавайки средно по 20 км в час, а в трудни участъци се качват и на влак, споделя Клод:
“Тази година искаме да приключим пътуването си из Европа, прекосявайки континента на изток и на север, минавайки през Букурещ, Будапеща и така до Стокхолм“.
Преди да отпътуват, подготвят необходимите документи, с които се позволява техни приятели да гласуват на евроизборите във Франция вместо тях, тъй като френското законодателство позволява това. Вярват, че с посланието, което носят, ще привлекат много повече последователи, отколкото, ако останат в родината си.
“Ние сме двама френски велосипедисти на по 60 години. Имаме три деца и двама внуци. Пътуваме из Европа с посланието, че всички заедно трябва да гласуваме за Европейски парламент. Това е много важно. Ние сме поколението след Втората световна война и знаем какво е война. Днес Европа означава демокрация, благосъстояние и мир. Искаме това да бъде така и за нашите деца, и внуци, за всички европейци. Това казваме на хората, които срещаме по пътя“, разказва Силви.
Клод и Силви имат специални тениски със символа на Европейския съюз:
“Да, имаме тези тениски от Брюксел, бяхме там миналата година. Прекрасни сини тениски със звездите символ на Европейския съюз. На тениските пише: Аз обичам Европа!“.
В България за кратко се отклоняват от плана и успяват да посетят Рилския манастир и Боянската църква.
На Деня на Европа 9 май са в Пловдив, където гледат празничното светлинно шоу, впечатлени са от историческото и културното богатство на града и призовават и други като тях да го открият за себе си. Казват, че в България усещат ентусиазма на една нация, която се присъедини към ЕС едва през 2007 година:
“Останахме с впечатлението, че хората тук се чувстват част от Европа и че ще гласуват. Идва ново европейско поколение. В България бяхме посрещнати като приятели и изживяхме красиви моменти, които са нашето богатство. Много хора си направиха снимки с нас и ни разпитваха“.
“Българите могат да внесат ентусиазъм в Европа, да допринесат за една нова пролет на Стария континент“, казва Клод, а Силви допълва:
“Ако няма граници, няма и война. Младите хора на Европа не познават границите и това трябва да остане така“.
На финала Клод и Силви имат и още едно послание:
“Искам да благодаря на всички български шофьори, които бяха много мили с нас. Притеснявахме се как ще се движим с велосипедите по българските пътища, но всичко беше ок. Мнозина ни дадоха кураж да продължаваме по пътя си. Така че казваме на всички велосипедисти: Идвайте в България!“.
Репортажа на Валерия Николова можете да чуете от звуковия файл.
14 линейки пристигнаха днес в Лвов . Крайната им цел е фронтът в Източна Украйна. Тръгнаха преди една седмица от Мюнхен. Разстоянието е около 1200 километра . Преходът отне седем дни, защото в него участваха и около 70 любители колоезначи в етапи от по 200 километра на ден . Това са сухите факти около една от многобройните доброволчески..
Домашна атмосфера, в която бебетата получават грижа, а техните родители – спокойствие и увереност, че ще се справят. Това усещане дава пространство на осмия етаж на болницата Майчин дом , което се нарича сектор за кенгуру грижа . То е съвсем ново и първото в България. Идеята е майките и бащите на недоносени бебета да ги прегръщат, колкото време..
Пекинският университет за чужди езици е люлката на българистиката в Китай . Специалността е създадена през 1961 година , а през изминалата академична година университетът обучава 40 студенти в бакалавърската степен и четирима магистри , изучаващи български език и култура . В последната петилетка Пекинският университет за чужди езици..
Национален туристически фестивал ще се проведе на Мальовица . Второто му издание е част и от честванията за 130 години Организирано туристическо движение в България . Второ издание на Националния туристически фестивал подготвя БТС от 11 до 13 юли "До момента имаме записани над 1000 човека , но очакваме да дойдат и такива, които идват в..
"За мен днешното гласуване на ПП изглежда леко наивно , защото до ареста на варненския кмет нямаше такива сигнали, които да водят до мисълта, че ще гласуват заедно с "Величие" и с "Възраждане". Това заяви пред БНР Арман Бабикян от движение "Ние идваме": "При липса на сериозна политическа аргументация по същността на вота, това по-скоро прилича..
"Събудих се с мисълта "Честит Евровден", така го усетих и много се вълнувах за това, което се случи вчера, защото знаем колко са усилията през годините на десетки различни организации и хора". Това отбеляза пред БНР Деян Василев , управител на Moitepari.bg: "Представих си Васил Левски с неговата мисъл, че можем да бъдем равни на всички..
"Ще се опитаме предварително да направим някакъв доклад или форма на доклад - страничка с няколко основни предложения, преди започването на бюджетния цикъл и приемането на бюджета. Ние нямаме право да го правим от гледна точка, че това е право на правителството и политиците, които управляват". Това обясни пред БНР Любомир Дацов , икономист, член на..
Инспектор на Симфоничния оркестър в Бостън, преди години, е оценил музиката на Петър Дънов като цитирам - "Божествена" . "Имаме много такива случаи..
Трябва да се обединят всички усилия, за да може да се стигне до позитивен резултат. Не е въпросът да се повтарят вотове на недоверие всяка седмица с..
Имаме 88 дома за възрастни хора, които са държавни и са предоставени на общините. В момента извършваме ремонт навсякъде с 383 млн. лв. по ПВУ...