Приблизително 10 000 са пациентите с множествена склероза у нас. Зад сухата статистика обаче стоят реални човешки истории - млади хора, в активна възраст, родители, чиито живот е белязан с печата на множествената склероза. Даниела Неева е една от тях. Болестта съпътства живота й вече 30 години. Преживяла е много, но успяла да съхрани позитивната си нагласа към живота:
"Доста на моменти съм имала трудности. Много повече знам как изглежда затворената стая в къщи отколкото всичко останало. Никак не е приятно човек да стои с дни и да не може да осъществява ежедневни човешки потребности, но пък всичко е въпрос на гледна точка. За всяко нещо има решение."
Следвайки тази житейска философия Даниела Неева вече 15 години работи като доброволец във фондация "МС-общество-България"
"Реших, че така ще бъда полезна. Защото човек не е полезен само със знанията си, полезен е и с желанието си да бъде сред хората и...не знам всеки човек трябва да иска да бъде полезен, защото това най-малкото означава за него, че не е живял напразно."
По образование е филолог. Дава уроци по български език на ученици, помага и на хора като нея, с множествената склероза, които не успяват да се справят сами с живота:
"Уча всички хора покрай мен да възприемат недостатъците на болестта. Винаги съм била отворена да уча младите хора да възприемат различните и да не се плашат от това и да не бягат, а просто да си вложат мисленето така че да бъдат полезни."
Болестта те връхлита изведнъж, нямаш много време за свикване. Трябва да я приемеш, да заживееш с нея, да се научиш да я контролираш, казва Даниела:
"Хората с МС са сравнително млада възраст. Повечето от тях имат семейства. Много важно значение е психологическата подкрепа при хората с МС защото тя дава една увереност, че животът продължава. Невидимите симптоми на МС са свързани с това, че често пъти виждате човекът напълно работоспособен и адекватен и изведнъж той започва или да криви окото или да му треперят ръцете, може и да падне. Това създава един стрес на околните, а този стрес няма как да не се отрази върху психическото равновесие на болния от МС."
МС не е присъда, а просто диагноза и правилното отношение към болестта определя живота ни, споделя Даниела:
"Все едно въпросът - родени сме, за да умрем или родени сме за да живеем. Но този живот ни е дар и ние трябва да го изживеем и да покажем, че можем и въпреки него да продължим напред и да осъществим самите себе си, защото всяко възприемане като жертва не само че вреди, ами вече губи смисъла на съществуването."
Кое е правилното поведение на един страничен човек ако на улицата да речем се сблъска с човек с множествена склероза, който има нужда от помощ?
"Да го попита какво може да се направи за да му помогне. той самият ще отговори и ще покаже кое как да се случи."
У нас пациентите с множествена склероза са добре обгрижени от здравната система, но не и от социалната. Няма достатъчно социални асистенти, а хората в малките населени места са със затруднен достъп до медицински услуги:
"Има много самотно живеещи хора, които са или отхвърлени от семейството си или пък те самите са се отделили защото всеки човек има чувство за достойнство. Понякога те са принудени да се справят с някакви абсурдни ситуации, често са в безпомощно състояние."
На зеления телефон на фондацията 0800 40 204 нуждаещите се от помощ пациенти с МС могат да подадат сигнал, да потърсят помощ или просто да споделят как се чувстват.
"При нужда могат да се обадят и ние да съдействаме пред институциите да се вземат решения. Просто да се намали границата между незнанието и информираността, защото всеки човек, който знае може да намери решение. Няма да стане напълно пълноценен гражданин, но може да си възвърне достойнството на човек, което никак не е малко."
Днес МС-общността ще проведе поредната си информационна кампания под мотото "Не е нужно да виждаш симптомите ми, за да повярваш, че ги има". За първи път ще влязат в парламента, ще разговарят с народни представители и ще присъстват на заседание на здравната комисия. На разговор в Софийския университет "Свети Климент Охридски" специалисти-невролози ще отговарят на въпроси за множествената склероза. За да научим обществото да ни разбира по-добре, обяснява Даниела Неева:
"Искаме да информираме обществото, да бъдем повече чути. Привличаме и хора, които са ни близки, за да ни разберат, че ние можем да бъдем работоспособни, но да се съобразяват с нашите затруднения."
Репортажа може да чуете в звуковия файл.Испанското правителство ще отпусне още 700 милиона евро на властите във Валенсия за възстановяване след наводненията от края на октомври. Средствата са пореден транш след предоставянето на над 16 млрд. евро до момента. Решението е взето от Комисията по икономическите въпроси в Мадрид. Парите се отпускат от Фонда за финансиране на автономните..
Ученичка откри стрелба в училище в град Мадисън в американския щат Уисконсин. В резултат на нападението са загинали учител и ученик, а най-малко шестима са ранени. Тя също е открита мъртва. Тийнейджърката е нахлула в частно християнско училище в град Мадисън, където се обучават 390 деца от 1-и до 12-и клас рано сутринта в понеделник. По време..
Председателката на Европейския парламент Роберта Мецола откри пленарната сесия в Страсбург с приветствие към България и Румъния за присъединяването им към Шенген по суша от 1 януари: България и Румъния вече са пълноправни членове на Шенген "С това историческо решение показваме какво може да постигне обединена Европа, като приближава хората все..
Осезаем ръст в подкрепа на българите за еврозоната - с 9 пункта до 46 на сто, отчита Националният доклад за България от есенното издание на "Стандартен Евробарометър", проведено между 11 октомври и 1 ноември. Данните за нагласите на българите обаче показват, че оставаме разединени по въпроса, защото точно толкова процента - 46 - са против..
Новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп заяви, че Турция държи ключа към случилото се в Сирия, където бунтовници свалиха от власт президента Башар Асад по-рано този месец, предаде Ройтерс. Агенцията припомня, че Турция подкрепи бунтовниците, чието идване на власт в Дамаск сложи край на 13-годишната гражданска война там. Турция отвори посолството..
С благословението на Негово Светейшество Софийския митрополит и патриарх Български Даниил, с подкрепата на Негово Преосвещенство Велбъждския епископ Исаак- втори викарий на Софийския митрополит и Архиерейски наместник на Кюстендилска духовна околия, за втора поредна година, енориашите при храм "Св. вмчк. Димитър Солунски" в Кюстендил организират..
Народните представители да се подлагат на медицински кръвни изследвания за употреба на алкохол и наркотици. Това беше записано в Правилника за дейността и организацията на Народното събрание по време на заседанието на Временната комисия, натоварена с изработването му. Христо Гаджев застана начело на комисията за правилника на парламента..
Главният прокурор трябва да разполага с най-високите професионални и нравствени качества. Това заяви пред БНР с ъдия Владислава Цариградска...
Скалният град на траките край Кърджали е включен в топ 10 на световните обекти, според класация на вестник „Гардиън“. Перперикон попада сред най-добрите..
Осмият в страната Младежки център беше открит в Габрово. Той е разположен в сградата на бившия Летен театър в града, която беше изцяло преустроена...