Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Спецсъдът отказа да пусне на свобода бившия председател на Агенцията за българите в чужбина

| обновено на 31.05.19 в 14:15
Петър Харалампиев
Снимка: БГНЕС

Специализираният наказателен съд отказа днес да пусне на свобода бившия председател на Агенцията за българите в чужбина Петър Харалампиев. Той е в ареста от 7  месеца заедно с главния секретар на Агенцията Красимир Томов по обвинение във взимане на подкуп.

Прокурорът от Специализираната наказателна прокуратурата Ангел Кънев прогнозира, че до няколко седмици делото за корупционната афера в Държавната агенция за българите в чужбина ще бъде внесено в съда.

По думите му вече са разпитани десетки свидетели, а това, което остава да се свърши, е да бъдат дешифрирани хилядите записани със специални разузнавателни средства разговори, доказващи как се е търгувало с  удостоверенията за  български произход.

„Нещата въобще не вървят в посока СРС-тата да са основните доказателства. Обърнете внимание на експертизата на електронните пощи и ще видите за каква комуникация става въпрос. Получават се снимки, не му знаем името на човека, но му създаваме самоличност и му издаваме удостоверение“, каза Кънев, минути след като Специализираният наказателен съд отказа да пусне от ареста Петър Харалампиев.

В края на миналия октомври мащабна акция затвори Агенцията за българите в чужбина. По сигнал за продажба на удостоверения за български произход бяха задържани над 20 души. Обвиняемите обаче бяха редуцирани до четирима, а от тях само Харалампиев и Томов са под стража.

Това е първото искане на бившия шеф на Агенцията за по-лека мярка за неотклонение. По молбата Спецсъдът трябваше да се произнесе още във вторник, но Харалампиев поиска достъп до томовете с доказателствата. Сред тях - много дешифрирани специални разузнавателни средства и десетки разпити: 

"Много лица са разпитвани, включително и хора от политически партии. Не мога да посочвам конкретни имена, защото ще направя грешка", обясни прокурор Кънев.  

Той отклони въпроса има ли дотук данни в бизнеса с удостоверенията за български произход да са замесени и хора над Томов и Харалампиев с аргумент, че разследването продължава.

Още по темата чуйте в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Гърция: Наказателни мерки срещу незаконно използване и разхищаване на вода

Върховният съд в Гърция въвежда наказателни мерки срещу незаконно използване и разхищаване на вода. В 14 области е въведен воден режим. Върховните магистрати издадоха разпореждане за строг контрол срещу разхищението на вода. Върховният прокурор настоява да се вземат незабавни мерки против незаконно сондиране и изтегляне на вода от кладенци,..

публикувано на 19.09.24 в 10:35
Бойко Борисов

Борисов призова ДАНС и кабинета да излязат с позиция по твърденията, че България е замесена в експлозиите в Ливан

Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов призова ДАНС и служебният кабинет да излязат с позиция по повод твърдения на унгарски медии, че България е замесена в атентата в Ливан: "Взривяват пейджъри. Взривяват се уоки-токита, създава се страшно напрежение върху България. Надявам се ДАНС и служебният кабинет бързо да обяснят какво се е случило, защото аз помня..

публикувано на 19.09.24 в 10:28
Лена Бориславова

Лена Бориславова: Разследвания за корупция няма, по "Магнитски" - също

От ПП-ДБ обясниха, че настояват за оставката на изпълняващия длъжността председател на Комисията за противодействие на корупцията и Комисията за отнемане на незаконно придобито имущество Антон Славчев заради политически зависимости в дейността му. Според Лена Бориславова липсата на резултати е системна: "Разследвания за корупция няма,..

публикувано на 19.09.24 в 10:25

Без номинации за главен прокурор на първото заседание на пленума на ВСС

На първото заседание на пленума на Висшия съдебен съвет, след обявяването на процедурата за избор на нов главен прокурор, не беше внесена нито една номинация за следващ обвинител номер едно. Според приетата от съдебните кадровици хронограма, кандидатури ще могат да бъдат внасяни и на следващите три заседания. Номинации могат да правят..

публикувано на 19.09.24 в 09:55

Веселина Ралчева: От 30 процедури има една, отговаряща на наредбата за биопродукти

Оказва се, че в България всеки може да си направи процедура за обществена поръчка, която не отговаря на закона, да си я довърши, да си сключи договор и да я изпълни, както си е наумил. Това констатира Веселина Ралчева от Асоциацията на биопроизводителите в интервю пред БНР. "Проблемът е, че от 14 август действа Наредба за екологични..

публикувано на 19.09.24 в 09:53
Екатерина Захариева

НС освободи Екатерина Захариева като депутат

Парламентът прекрати правомощията на Екатерина Захариева като депутат.  Причината за напускането на парламента е номинацията и за еврокомисар. Захариева бе предложена от председателя на ЕК Урсула Фон Дер Лайен за ресор "Стартъпи, изследвания и иновации". 184 депутати гласуваха "за", петима бяха против, трима се въздържаха. Вчера Фон..

публикувано на 19.09.24 в 09:44
Кирил Вътев

Кирил Вътев: Трябват спешни мерки - земеделието и храните да станат национален приоритет

" Ако държавата продължава по този начин, до края на 2025 г. ще се разпадне. Това е абсурдно ".  Това заяви пред БНР бившият министър на земеделието Кирил Вътев. Коментарът му бе във връзка със заседанието на земеделската комисия в парламента, която разисква темата "Имат ли право пасищните животни да пасат по пасищата в националните паркове"...

публикувано на 19.09.24 в 09:36