„Проевропейските партии си отдъхнаха, но трябва да останат нащрек“, предупреждава проф. Кай Хафез от университета в Ерфурт в интервю за БНР:
„Преди година-две се опасявахме, че евроизборите ще доведат до един вид крайнодясна революция със значително по-голямо присъствие на евроскептичните партии в новия Европейски парламент. Това не се случи. В отделни държави, като Италия или Франция, тези партии наистина спечелиха вота, но пък в други - като Дания, Холандия и Германия - антиевропейците претърпяха сериозни загуби. Има впечатляващи географско-икономически различия - в Южна Европа, където икономическите проблеми са най-наболели, няма революционно настроение. Например в Гърция - там крайната десница и националистите са малцинство. В Испания и Португалия, които също изпитват икономически трудности, проевропейските партии са все така силни. Това важи и за балканските държави, които са част от ЕС“.
Един от стожерите на крайната десница падна в навечерието на вота - Хайнц-Кристиян Щрахе бе първият националпопулист, влязъл във властта. Председателят на австрийската „Партия на свободата“ бе вицеканцлер във Виена, докато две германски и една австрийска медии не публикуваха скандалното видео от Ибиса, коствало не само главата на Щрахе, но и на канцлера Курц. Влиянието на „Ибисагейт“ върху партньорските партии на Щрахе е осезаемо, коментира проф. Хафез за предаването „Събота 150“ по „Хоризонт“:
„Трудно е да се каже какво влияние имат такива отделни скандали. Но през последните няколко години подобни единични афери имаше и в други страни, от което пострада имиджът на крайната десница. В Германия имаше серия скандали около партийното финансиране на „Алтернатива за Германия“, в Австрия излезе сега това видео. Мисля, че в икономически по-силните държави в Северна Европа хората постепенно разбраха, че популистите създават само проблеми и не са градивна обществена сила. Митът около крайнодесните се разпада и лъсна истината, че те не са прогресивна политическа алтернатива. В този смисъл Италия и Франция са интересен пример, защото са богати държави, които обаче в момента преживяват сериозна икономическа криза. Очевидно това е вятърът в платната на популистите“.
В предизборната кампания, но и в месеците преди това водещите европейски политици непрекъснато предупреждаваха за надигащата се антиевропейска вълна, но всъщност не предложиха кой знае каква алтернатива. На въпрос дали успокоени от изборния резултат, те няма да се облегнат спокойно и да продължат по същия начин, ученият отвърна:
„Нека погледнем и позитивно на изборния резултат - близо две трети от европейските граждани гласуваха за демократични проевропейски партии. Това обаче в никакъв случай не бива да успокоява политическите лидери, защото тази криза на европейската идентичност е латентна и не бива да се подценява. Видяхме колко нестабилна е политическата конструкция на ЕС и колко бързо една икономическа криза може да предизвика разочарование, последвано от вълна от социални протести. Така че се надявам, че лидерските постове в ЕС ще заемат социално отговорни политици. Защото в редица страни-членки има социално напрежение, хората имат усещането, че живеят в социално несправедлива Европа. Ако европейският политически елит не разбере това, ще бъде пометен не само от крайната десница, но и от възродили се движения, като например Зелените. Те са сравнително нова партия, а избирателите й гласуват за нея, изразявайки един вид протест срещу статуквото, доминирано от консерватори и социалдемократи“.
Проф. Хафез коментира усещането, че медиите са отделили повече време на популистите, отколкото заслужават:
„Мисля, че част от проблемите, които създават популистите, са в известна степен по вина на медиите. Обръщаме им прекалено много внимание. Говорим прекалено много за антиелитарната им програма. Пример е предизборната кампания в Германия, която в медиите бе представена като дуел между крайната десница и системата ЕС. Глупости! Никой не се сети да покаже, какво прави ЕС. Хората не са уморени от политиката, а са уморени от начина, по който тя се представя в новините. За мен е много опасна тенденцията политиката да се представя като постоянна криза.
Състоянието на папа Франциск продължава да е критично, съобщи Ватиканът, цитиран от АНСА. Това съобщи БТА. "Животът на папата не е извън опасност. Тази сутрин папа Франциск получи продължителна астматична респираторна криза, което наложи високопоточна кислородна терапия", се казва в комюнике на Светия престол. Ежедневните..
Победителят от 75-ия фестивал на италианската песен Оли, се отказа от правото си да участва на конкурса "Евровизия" в Базел през май. На негово място, Италия ще представи втория в класирането на "Санремо" Лучо Корси. Решението на Оли да не участва в Базел се очакваше, откакто приключи "Санремо" преди седмица. Накрая, чрез социалните мрежи,..
Пограничните общини Свищов и Зимнич от двете страни на река Дунав очакват близо 1 500 000 евро европейско финансиране за предотвратяване на наводнения. Инициативите за зелена инфраструктура и залесяване за адаптация към изменението на климата в районите на Зимнич и Свищов предвиждат за две години от българската и румънската страна на Дунав да..
"Без съмнение става въпрос за терористичен акт" - така коментира тази вечер президентът на Франция Еманюел Макрон нападението с нож в град Мюлуз по време на демонстрация, при което загина един човек, двама полицаи са сериозно ранени, а други трима - по-леко. 37-годишният нападател, роден в Алжир, е нападнал служителите на реда с думите "Аллах е..
Трите най-големи центристки партии в австрийския парламент съобщиха, че са близо до това да постигнат съгласие за коалиционно правителство, близо пет месеца след общите избори, спечелени от крайнодясната Партия на свободата, която не успя да постигне мнозинство. Евентуално окончателно споразумение между консервативната Народна партия,..
Билетите за концерта на Лили Иванова през месец май тази година, който ще е в Народния театър "Иван Вазов", се продават на цени от 150 до 1000 лева и по-голямата част от тях вече са изкупени. Все още има единични пропуски за 250, 300, 400 и 700 лева за концерта в София. От билетите на цена 1000 лева са останали едва 3. Това става ясно от..
САЩ могат да спрат достъпа на Украйна до системата за сателитен интернет "Старлинк", ако не бъде постигната сделка за природните ресурси, писа "Ройтерс", а малко след това полските власти обявиха, че плащат и ще продължат да плащат абонамента на Украйна за услугата. "Старлинк" осигурява интернет за военните на Украйна и използва системата,..
Политиците никъде, никога не работят за хората, те работят за себе си. Навсякъде е било така и така ще бъде. И за се чудя защо гласуваме за тях...
Фолклорът е не просто музика - той е памет, корени и душа. Българските народни песни носят в себе си историята на поколения, звука на..
През 1929 година Дунав при Силистра е бил "ледена пързалка" . По него са минавали с шейни до отсрещния бряг. Рекордът обаче е от 1954 година, когато..