„Това се случи въпреки всички „пророци“, „касандри“, които от 5 години ни обясняват, че „такова животно“ в България не може да съществува, въпреки обструкциите, да не кажа саботажа, на предишния състав на ЦИК. Това е положителното и тук трябва да оценим честно – че тази ЦИК се справи с това предизвикателство в едни безкрайно кратки срокове, както и фирмата-доставчик“, коментира Манов в интервю за предаването „Преди всички“.
Според него оттук нататък трябва да се анализира къде са дефицитите. 26% от избирателите, явили се в машинни секции, са използвали този тип гласуване, посочи той и добави, че с най-висок процент са София град и областите Габрово и Добрич. По думите му най-ниският машинен вот е в Кърджали, Търговище, Разград и Видин.
„Вотът на хората с машини се е концентрирал в големите градове. … Българският законодател описа една траектория – задължително машинно и само машинно гласуване от 2020 г. нататък, отпадане на хартиения вот“, подчерта Стефан Манов и добави мнението си, че машинното гласуване е добър начин да се прекратят "тези безумия, които се случват със секционните протоколи и грешките в тях". По думите му сега ЦИК е отделила повече от 2 дни, за да оправя несъответствия.
Манов отправи своята критика към ЦИК във връзка с подготовката на машинното гласуване в частта му за обработка на изборните резултати:
„Изключително късно публикувани методически указания. Изключително объркан и направо парадоксален начин на отчитане на гласовете от машинното гласуване. Вместо хартиеният протокол, официалният, да носи данните и от машината, и от бюлетините, той трябваше да ги носи, но смесено, пресметната предварително на отделен хвърчащ лист. В резултат на това стотици секционни избирателни комисии се явиха в РИК без попълнени данни от машинното гласуване. Това доведе до огромни закъснения. Всичко това не се дължи на машинния вот, а на лошото използване на машинния вот – той беше лошо оформен накрая в изборния протокол“.
По думите му трябва да се подобри обучението на секционните избирателни комисии, но и да се опрости процесът. „Смесеният вариант между машини и хартия е най-трудният, особено при лоши методически указания“, смята той. Според него постоянна изборна администрация е абсолютно ненужна.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
"Не съм притеснен. Чувствам се подготвен. Каквото стане, не е краят на света ", каза пред БНР един от зрелостниците минути преди началото на матурата по български език и литература , която се провежда днес. Учениците пишат по вариант 4, който беше изтеглен тази сутрин в просветното министерство . " Готова съм на всякаква тема, която се падне ",..
Светът познава Димитър Маринов като великолепен актьор, станал популярен с филма "Зелена книга", удостоен с Оскар от филмовата академия на САЩ. Но не са много хората, които знаят, че той е и музикант, изразяващ душата си чрез цигулката и китарата. Филмът „Зелена книга“ с извънредна прожекция на „София филм фест на брега“ Преди броени дни..
Как изглежда животът на глухите деца, след като им бъде поставен кохлеарен имплант и започнат да опознават света на звуците? За историята на Венци и вълнуващия и труден път, по който е минало семейството му и той, от бебе до дипломирането му в Класическата гимназия в София, разказват родителите му пред журналиста Елена Бейкова. Зелен..
На децата отдавна не им е интересно в училище. Това заяви пред БНР Александър Чакмаков, директор на Първа английска гимназия в София. "Образователната ни система не дава интересни възможности на учениците да се развиват извън учебната програма". Учениците и учителите препускат… Министър Вълчев: Най-трудно е в 6. и 7. клас Чакмаков..
След влизането в ЕС България преживява промени, множество кризи и реформи. Все още спорим обаче дали членството ни отваря възможности за развитие, работа и образование. България преди и след членството в ЕС: Къде бяхме, къде сме и къде отиваме? Как се промени страната ни, след като избрахме демократичния път на развитие? България,..
Когато България се присъедини към еврозоната и имаме монети с българска национална страна, на тази от 2 евро, от която ще ни гледа светлият образ на отец Паисий, на гурта (кант на монетата) ще бъде изписано: "БОЖЕ ПАЗИ БЪЛГАРИЯ" с главни букви . Този надпис е бил използван върху монетите ни между 1882 и 1943 г. В специалното интервю за БНР..
Битката за дневния ред в България предопределя следващите конфигурации за управление . Това заяви пред БНР Крум Зарков, вече бивш секретар по правните въпроси на президента Румен Радев, както и бивш министър на правосъдието. Секретарят по правните въпроси на президента напуска поста си заради референдума за еврото "Ако основният дневен..
"Вижте кой предложи създаването на държавни магазини?! Тази политическа структура, която господин Пеевски представлява и управлява, перфектно се..
Когато лекуваш един пациент, това е цяла вселена , каза в интервю за БНР проф. Асена Сербезова, бивш министър на здравеопазването, бивш изпълнителен..
По данни на Националния статистически институт от 2020 година насам има значително трайно покачване на броя на българите, които се прибират да живеят..