Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Деца построиха в Пловдив града, за който мечтаят

Градът бе изграден от рециклирани материали на Младежкия хълм

За празника си - 1 юни децата се включиха в различни творчески работилници.
Снимка: БГНЕС

Град на децата беше открит по случай 1 юни на Младежкия хълм в Пловдив, известен и като Джендем тепе - най-отдалеченото от центъра, но и най-високото тепе. Градът се прави от самите деца, изработва се, строи се в почти реални размери. 

Целта на тези детски работилници, организирани от колектив от архитекти съвместно с Гьоте институт, е не от всяко дете да стане архитект, а гражданин.

"Това всъщност е градът, който децата на първи юни сътвориха тук, на Младежки хълм, използвайки изцяло рециклирани материали. Първо минахме през това да си поговорим с тях как искат да изглежда градът на техните мечти, какво ще има в него. За нас беше наистина много интересно да видим как децата си представят техния град и как те го виждат, защото всички знаем възрастните какво харесват и какво не", разказа архитект Магдалина Ръжева пред "Хоризонт".

Децата обичат да играят, обичат да има места за игра, допълни архитектът.

"Направиха болница, много красива болница с растения, цветя, които насадиха отвън на стените. Направиха банка, парк, аптека, супермаркет, магазин за строителни материали, имаше поща. Идеята беше те да си направят табелки, картини, рисунки за техния град, а вътре с истински материали строиха, рисуваха и създадоха всъщност града, за който мечтаят."

"Това, което ги забавляваше - че наистина работеха с инструменти, работеха с истински неща и строяха в мащаб 1:1. Те достатъчно са си играли с играчки, с конструктори, докато сега реално имаха възможност да си играят наистина и да сътворят наистина нещо истинско", посочи Ръжева.

"Причината да работя с деца е, защото вярвам наистина, че децата, ако сега им се създаде отношение към града, към средата, която обитават, всъщност те са бъдещите отговорни граждани, които ще могат да изискват по-качествена градска среда", сподели още Магдалина Ръжева.

Всеки уикенд през юни и юли ще се провеждат работилници за деца.

Повече можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Марияна Кърк

Да си пожелаеш за Коледа... стари фотографии

С годините изборът на коледни подаръци, особено за най-близките хора, се превръща в изпитание. 48-годишната Марияна Кърк от Ямбол сама избира своя подарък за миналата Коледа. Но какво се случва, когато желанието ѝ се сбъдва и къде я отвежда загадката от старите фотографии, попаднали в живота ѝ? Марияна Кърк отдавна живее в Лондон, където работи..

публикувано на 25.12.24 в 10:25

Балван: Истории за надеждата по Рождество

Четири момичета, жертви на насилие, посрещат Рождество Христово в кризисния център за деца, жертви на трафик и насилие във великотърновското село Балван. Най-малката е на 10 години, а най-голямата е 17-годишна. Вместо да отварят коледни подаръци под елхата в домовете си, те са под закрила и на чуждо за тях място. Имат своята Коледа,..

публикувано на 25.12.24 в 09:23
 Станислав Стоилов, Кирил Димитров, Мартин Милев и Илия Петков

Коледарска група от с. Столник, община Елин Пелин възражда българската традиция

Млади хора от село Столник, община Елин Пелин обикалят къщите в селото на Коледа.  Коледарската група е от единадесет млади момчета .  Коледарите пеят песни и правят наричания за здраве и плодородие . От читалище "Иван Вазов" в селото са им ушили носии, пояси и яморлуци. Коледарите носят и геги, на които жителите на селото..

публикувано на 25.12.24 в 07:00
Боян Минчев

Боян Минчев шекерджията - живо съкровище, вписан за нематериално културно наследство

Днешното утро ще "подсладим" с историята на един шекерджия от Габрово. Преди броени дни той беше обявен за живо човешко съкровище и вписан в Националната представителна листа на нематериалното ни културно наследство .  Боян Минчев е на 35 години и продължава традициите на занаята, предаден му от неговия дядо. С майстора на познатите..

публикувано на 21.12.24 в 07:00

Злоупотреби с общински имоти в Белово? Искат оставката на председателя на Общинския съвет

Жителите на Белово настояват за оставката на председателя на общинския съвет Костадин Варев, който е бивш кмет на общината няколко поредни мандата. Причината е натрупани фиктивни задължения и последвали запори върху общински имоти с цел продажба . Под запор са сметопочистващите автомобили, колите, които обслужват социалния патронаж,..

публикувано на 18.12.24 в 08:50
Александър Тодоров и Ваклина Стоянова

"Дари храна, дари любов" - топлина за селата от Северозапада

Фондация "Дари храна, дари любов" прави поредната си декемврийска кампания за предоставяне на хранителни помощи преди празниците на възрастни хора от Северозапада. Всяка година на 1 декември се събират хранителни продукти, които след това стигат до нуждаещите се. Фондацията работи с около 30 постоянни доброволци. "След като съберем..

публикувано на 17.12.24 в 10:00

"Опитах се да светя като крушка"... Опасният чар на радиевите часовници

Какви са мерките за безопасност в България днес? Това са само част от останалите въпроси, чиито отговори ще научите, ако чуете цялата история на радиевите часовници в звуковия файл. Изображения: от Pixabay.com, както и генерирани с Midjourney по описания на Лора Търколева

публикувано на 16.12.24 в 21:29