Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Юлий Павлов: Оттеглянето на Цветанов носи позитиви в имиджов план, но и негативи в организационен

Юлий Павлов
Снимка: БГНЕС

"От древния Рим има един известен принцип „Който мълчи е съгласен". Който не е съгласен, не си мълчи и в случая – отива да гласува". С тези думи социологът Юлий Павлов изрази несъгласие с твърдението, че негласуването на протеклите преди седмица европейски избори е вид протестен вот. Пред БНР той допълни:

„Вярно е, че този път гласуваха 50% и няколко десети, но, като цяло, на европейски избори по-голямата част от европейците не се интересуват кой ще ги представлява в ЕП, тъй като правомощията на ЕП са доста ограничени. На фона на високата европейска активност, нашата говори, че хората в България не се заинтересуваха от европейските теми. Защо е висока активността в останалите държави? Защото там се състоя много сериозен дебат за и против по-голяма интеграция в ЕС, за и против правата и свободите на хората, правата на мигрантите…В България такъв дебат нямаше. Ако имаше такъв, можехме да кажем „българите не се интересуват от него“, но нямаше такъв. Българите просто счетоха, че наистина е смешно да се води вътрешнополитически дебат на фона на европейски избори и затова излязоха само твърдите ядра да гласуват, и то не изцяло“.

Павлов изтъкна в предаването "Нещо повече" по програма "Хоризонт", че независимо от типа избори от 2014 година насам, с две изключения, процентите подкрепа, които получават политическите сили, са горе-долу постоянни:

„ГЕРБ се движат между 30,5 до и 33,5 - около една трета. При по-голяма активност гласуват повече хора, при по-малка активност – по-малко. Тоест поведението на избирателите на ГЕРБ е като на цялата съвкупност. В момента има 31%, което е напълно в тези граници. Националистите също получават около 9-10% на различни избори. През 2013-а година са стигнали до 13% дори, говоря съборно, но този път ВМРО – 7% и другите две по 1% и получавате около 9,5 -10%. Градската десница на европейските избори през 2014 година има 6,5% процента, а на парламентарните 2017 – 5,5%, а сега, на европейските, има 6%. ... Всичко е в рамките на нормалното. Единствено БСП, където има огромни вътрешни проблеми, техните резултати са били от 15,5% - на парламентарните избори 2014 до 28% - на парламентарните избори 2017-а. Там са огромни колебания. В момента са на 24%. Тоест при БСП всичко зависи от това доколко са силни вътрешните противоречия“.

По повод заявката на СДС, че желае сътрудничество с ГЕРБ и на местните избори, социологът коментира, че ЕНП винаги е съветвала своите членки да си сътрудничат по възможност. Според различни коментатори, сътрудничеството със СДС в европейския вот е донесло около 30 до 50 000 гласа на ГЕРБ:

„В конкретния случай, това не се изрази в допълнителен мандат, но при оспорваната ситуация, която беше, и при малко по-добри резултати за БСП, можеха тези 30-40 000 гласа да се окажат решаващи. А на местните избори със сигурност всеки глас е решаващ. Особено в София, където се разпределят 61 съветници, няколко хиляди гласа повече веднага означават един съветник повече. На местните избори смятам, че тази коалиция ще постигне добри резултати“.

Оттеглянето на Цветан Цветанов от всички роли в партия ГЕРБ „ще донесе позитиви в имиджов план, но и негативи в организационен план“, допълни Павлов:

"Моментът все пак е добре избран за това оттегляне, тъй като следващите избори са местни и там местните структури сами по себе си са силно мотивирани да дадат максимума, тъй като от това им зависи съществуването и просперитетът. Тоест няма нужда от национални организатори, които да ги стимулират, каквато има при едни национални или европейски избори. Очевидно Борисов разчита, че до редовните парламентарни избори ще намери човек, двама или трима души, които да заместят Цветанов като организатори на национално ниво“.

Цялото интервю можете да чуете от звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Правителство на Румъния оцеля при първия вот на недоверие в парламента

Коалиционното правителство на Румъния оцеля днес при първи опит в парламента да му бъде гласувано недоверие само 3 седмици след встъпването му в длъжност. Искането за вота беше внесено от крайнодясната опозиция заради непопулярните увеличения на данъци, които предприе мнозинството от 4 проевропейски партии, които подкрепят кабинета на премиера..

публикувано на 14.07.25 в 22:15

Каталуния направи нова крачка към самостоятелно управление на финансите

Почти 8 години след неуспешния референдум за независимост, Каталуния направи нова крачка към самостоятелно управление на финансите. Властта в Мадрид и каталунското правителство положиха основите на нов модел на финансиране, който ще позволи на автономната област сама да събира данъци. Новата схема беше договорена преди почти година от..

публикувано на 14.07.25 в 21:58
Президентът на Украйна Володимир Зеленски.

Зеленски предложи Денис Шмигал за нов министър на отбраната на Украйна

Украинският президент Володимир Зеленски предложи настоящият премиер на страната Денис Шмигал да бъде новият министър на отбраната. "Колосалният опит на Денис Шмигал определено ще бъде полезен като министър на отбраната на Украйна - именно в тази област сега са на разположение максималните ресурси на страната, максималните задачи и много..

публикувано на 14.07.25 в 21:44
Сградата на болница

Ръководители на водещи АГ структури у нас се обявиха в защита на колегите си от "Майчин дом"

Ръководители на водещи АГ структури у нас се обявиха в защита на професионализма на колегите си от университетската болница "Майчин дом". В отворено писмо до обществеността над 30 медици заявяват, че въпреки негативната кампания срещу гилдията, всички те ще продължат да изпълняват лекарския си дълг. Обръщението на акушер-гинеколози от..

публикувано на 14.07.25 в 20:53

Руски съд осъди задочно на 14 години затвор известния писател Борис Акунин

Руски военен съд осъди задочно на 14 години затвор известния с активната си антивоенна позиция писател Борис Акунин. Григорий Чхартишвили, чийто литературен псевдоним е Борис Акунин, беше признат за виновен по обвинения в терористична дейност, оправдание на тероризма и нарушаване на задълженията на "чуждестранния агент", за какъвто беше..

публикувано на 14.07.25 в 20:20

Протест на живеещите в района на ул. "Опълченска" в София

Десетки граждани и жители на столичния квартал "Банишора" и улица "Опълченска" блокираха ремонтираното кръстовище с бул. "Тодор Александров". Шествието се насочи към мола на бул. "Александър Стамболийски". Недоволството е от ремонта, продължил около година. Премахнати са обещаната бус лента, тротоарите са тесни, липсват велоалеи, а..

публикувано на 14.07.25 в 20:03

Земеделците от община Бойчиновци с най-добри добиви от пшеница и ечемик в Монтанско

Земеделците от община Бойчиновци с най-добри добиви от пшеница и ечемик в област Монтана. Има много пропаднали площи с рапица, съобщават от Областна дирекция "Земеделие" На 80 % е ожъната пшеницата в област Монтана. Рекултирани са 80 % от засетите площи. От 340 000 декара с жито се отчита среден добив 542 кг от декар. Това е със 100 кг..

публикувано на 14.07.25 в 19:40