Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Виц дуелът е ритуал, а не представление

Вицът провокира виц, вярват организаторите, които създават микрообщества от разказвачи

Снимка: Facebook

Какво е да участваш в дуел, в който оръжието ти е виц? В различни градове у нас трима млади мъже срещат разказвачи на весели истории и връчват на най-умелите приза „Душата на компанията“. 

Виц дуелът в Габрово беше 17-тият поред след тези в София, Пловдив, Варна и Бургас и събра както признати от местните хора разказвачи на вицове, така и любопитни да чуят и да се посмеят. 

Хрумката за такъв тип наддумване по двойки е на Илия Виделинов - пловдивчанин, който живее в София. Той привлича приятели и стартират идеята през ноември миналата година. А тя е да провокират хората в публиката да разказват все едно са на маса. Замисълът няма общо с познатия формат на stand up комедията, а предполага общуване, което да развива отношенията между участниците, обясняват Илия и Григор Григоров.

„Ние вярваме, че вицът провокира виц и това, което е идеалната ни цел – да започнем да създаваме в различни градове микрообщества на такива разказвачи.“

„Всъщност, правим ритуал, не правим представление. Мисля, че е много любопитно като експеримент – да предизвикаме хората, които са в някакво заведениеq да се включат и да разказват, и да се случи дуел, надприказване, наддумване.“

В първия рунд на наддумването се определя победителя от всяка от двойките, във втория очи в очи се изправят спечелилите и така докато се стигне до финалния дуел, а той понякога е твърде оспорван и участниците продължават да се обстрелват с вицове повече от предвиденото. Накрая журито и публиката избират своя фаворит и го удостояват с приза „Душата на компанията“. Негови носители са както 13-годишно дете, така и 82-годишен пенсионер, обобщават Илия и Дамян Диамандиев, който също е част от виц отбора на организаторите.

„Има хора, които събират вицове, колекционират вицове, държат си ги в себе си и само чакат или да са в някакво обкръжение да ги разкажат, или пък – в още по-добрия случай да им дадем ние микрофона и възможността да излязат на сцена, съответно да се борят и за награда.“

Снимка: Facebook

Една от наградите е статуетката „Златна рибка“, за най-даровитите разказвачи на вицове е предвидена и каса бира.  

Хората, които се включват във виц-предизвикателството, са много различни, с разнообразни професии. „Имаше една дама съдийка, имаше пенсионер, имаше един биохимик, кмет на село, програмисти…“

В едно издание на виц дуелите се изговарят около 200 вица, а понякога и повече и противно на опасенията на организаторите, рядко се е случвало виц да се повтори. Теми табу няма.

„Темата за евреи е много актуална, темата за блондинки, темата за тъщите.“

 С тези вицове ние не категоризираме, категорични са организаторите на виц дуелите. Единодушни са и в това, че едни от най-смешните вицове, които са чували са от блондинки, които си разказват вицове за блондинки. 

Хващаме се за клишето и използваме позитивното и забавното, казват още Илия, Григор и Дамян. Въпреки многото вицове и за габровци, в Габрово те приемат с отворени обятия, а това е една от най-добрите публики, които сме имали, споделят инициаторите на виц дуелите.

Още за любопитната инициатива чуйте в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Анна Малешкова

Поредицата "Бесарабски хроники" с нов том - "Следа в историята"

Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии.  Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Момчил Искренов: Кафето е ритуал, културата и удоволствието за сетивата

Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Росен Гацин: От февруари започва новият цикъл на стопанската година

На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители.  В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството.  На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..

публикувано на 02.02.25 в 10:24

Музиката на акордеониста Исус Ангелов прави хората щастливи

Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..

публикувано на 02.02.25 в 06:16

Ротари клуб интернешънъл помага на децата с онкологични заболявания

Членовете на Ротари клуб интернешънъл в България помагат на децата с онкологични заболявания, за да бъде изградена фотоволтаична централа, която да захранва с електроенергия възстановителния център в село Опицвет. На 7 февруари клубът празнува 20 годишнината си. Ротари Интернешънъл е международна неправителствена организация с нестопанска цел за..

публикувано на 02.02.25 в 06:02
Георги Лушнарев - народен певец

Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов

Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов. Роден е в Севлиево.  Борис Машалов е четвъртото от шестте деца на Елена и Никола Машалови – честни и трудолюбиви хора, водили нелек живот за да прехранват голямото си семейство. Това ги принуждавало да се местят в различни населени места, докато накрая майката Елена продава..

публикувано на 02.02.25 в 04:48
Красимир Мартинов

"Радио България" на БНР с подкаст за православните ни общини зад граница

От 31 януари 2025 г. тръгва първият по рода си подкаст за българските православни църковни общини зад граница – „Мост на вярата“. Идеята е на екипа на програмата за чужбина на Българското национално радио (БНР) - „Радио България“ и се осъществява в сътрудничество с Българската източноправославна епархия на в Западна и Средна Европа. „Мост..

публикувано на 02.02.25 в 04:38