Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На 5 юни отбелязваме Световния ден на околната среда

Еко игри
Снимка: Анна Минева

На 5 юни (утре) отбелязваме Световния ден на околната среда. По този повод една от организациите у нас за оползотворяване на отпадъци от опаковки организира на 4-и и 5-и юни "Еко игри". В тях децата от Сухиндол и Долна Оряховица ще се запознаят с ползите от рециклирането.

Плаж, залят от пластмасови отпадъци

Всяка година по света се произвеждат близо 300 милиона тона пластмаса, 13 милиона от които попадат в световния океан.

Вероятно вече сте виждали кадрите от приказни плажове, затрупани от пластмасови отпадъци, и на морски костенурки и риби, омотали се в найлонови торбички, или на мъртви птици, чиито тела са пълни с дребни парчета пластамаса.

Дори най-дълбоката точка на земната повърхност - Марианската падина, вече е замърсена. Китайски учени откриха, че микропластмасата от океана достига до дъното на Марианската падина на 11 км. под морското равнище. Просто пластмасата не се разгражда във водата и потъва или остава на повърхността. Тя убива живите същества, които все още обитават моретата и океаните. Неотдавна беше открит мъртъв кит с 40 кг пластмасови торбички в стомаха. Веднъж попаднала в морските животински видове, пластамасата става част от хранителната верига на човека.

Не е новина, че пластмасови микрочастици вече има и в човешкото тяло. Те са част от козметиката ни, от някои пасти за зъби, от водата в пластмасовите бутилки... Списъкът е дълъг.


Пластмасата, погълната от птицата

В някои египетски курорти неотдавна бяха въведени глоби за ползване на пластмасови прибори. Танзания стана вчера 34-ата африканска страна, която забрани пластмасовите торбички - всеки човек, обвинен в производството или вноса им, подлежи на глоба, равняваща се на 390 000 евро и до две години затвор.

Европейският парламент вече одобри забрана за използване на пластмасовите продукти за еднократна употреба от 2021 година. 

В същото време, страни като САЩ, Канада и Австралия нямат национални регулации в тази насока, макар някои американски щати вече да забраниха пластамсовите торбички.

Ако все пак планетата ни оцелее, бъдещето е едно - повече усилия за опазването й, което включва стремеж към по-малко отпадъци и тяхното рециклиране, информиране и образоване на колкото е възможно повече хора в тази насока.

Според Анна Минева, организатор на провеждащите се в Сухиндол и Долна Оряховица “Еко игри”, много е важен личният пример, който даваме на децата си, защото бъдещето на планетата ще бъде скоро в техни ръце.


“Призовавам всички родители да обърнат специално внимание на Световния ден на околната среда - да заведат децата си на възможно най-много, най-интересни мероприятия, свързани с опазването на околната среда, и най-вече да започнат от домовете си. Да възпитават себе си и децата си в отговорно отношение към средата ни.”


Преди малко повече от година ви разказахме за новоучреденото тогава сдружение “Нулев отпадък - България”, чиято цел е да разпространява антиконсуматорската философия за намаляване до минимум на отпадъците, отделяни от хората. Основните принципи на тази философия са: да се откажем от неща, от които в повечето случаи нямаме нужда; да ограничим онези, които не можем да използваме многократно; да рециклираме и да компостираме органичните отпадъци.


За времето след своето учредяване сдружението е организирало над 50 събития, изтъква Денимир Димитров - един от учредителите:


Символът на световното движение за нулев отпадък

“В момента тече кампания “Кажи “Не!” на сламката”, защото за повечето напитки наитсина не са необходими сламки, хората могат да минат и без тях. Почти всяка седмица сме в някое училище, правим открит урок за децата, които, след като се запалят и се приберат вкъщи, запалват после и своите родители, и така смятаме, че завъртаме целия кръг”.

А освен че ограничаването на отпадъците до минимум е природосъобразно, то спестява и пари, посочват от “Нулев отпадък”.


Още по темата чуйте в звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. Ана Кочева

Проф. Ана Кочева: Не откривам проблем с българския наратив спрямо РСМ

"Разбира се, че не откривам проблем с българския наратив спрямо Северна Македония, както твърди господин Муцунски".  Това отбеляза птред БНР проф. Ана Кочева от Института за български език при БАН и заместник-председател на Македонския научен институт: "В българския наратив проблем няма , но за сметка на това  в северномакедонския наратив има..

публикувано на 21.07.25 в 14:50
Яна Стратиева

Яна Стратиева: Има реална опасност от празни рафтове по магазините

" Ние не само сме притеснени, а сме много притеснени , защото ако не ни чуят, наистина нашата индустрия успя да устиска през две страхотни кризи - Covid-19 и началото на войната, където навсякъде в Европа имаше празни рафтове, ние успяхме на собствени ресурси и с наши усилия да не допуснем това да се случи в България и никога не е имало, но твърдим..

публикувано на 21.07.25 в 13:59
Проф. Иван Младенов, философ и семиотик

Проф. Иван Младенов: Чарлз Пърс е съизмерим на философи като Кант, Хегел

" Чарлз Пърс е американски философ, роден през 1839 година. Починал е през 1914 година. Пърс е един от големите умове, съизмерим на по-старите философи  Кант, Хегел, напълно съизмерим тях , но той е от едно друго крило, което е крило на философи и математици, занимаващи се с математическа логика, тоест това е човек, който сам описва себе си като..

публикувано на 21.07.25 в 12:37
Проф. Михаил Станчев

Проф. Михаил Станчев: Войната в Украйна ще свърши, но няма да е тази година

"Вярно е, че тонът на Тръмп се смени. Най-накрая той проумя, че Путин се будалка с него и го използва". Това заяви пред БНР проф. Михаил Станчев , украински историк и преподавател в Харковския национален университет, изследовател на руската и украинската външна политика, автор на редица публикации, свързани с отношенията между Русия, Украйна и..

публикувано на 21.07.25 в 10:18

Безплатни профилактични прегледи за рак на гърдата във Враца

Безплатни профилактични прегледи за рак на гърдата, срещи с диагностицирани жени, възможностите за лечение, рехабилитация, психологическа помощ и подкрепа, както и лекция за женското здраве - това бяха събитията, които организира през седмицата във Враца пациентската организация "Нана Гладуиш - Една от 8". Инициативата на фондацията е повод да..

публикувано на 20.07.25 в 07:31
д-р Богомил Бойчев

Общинската болница в Тутракан разширява дейността си

В страна, в която често чуваме за фалити на болници, липса на лекари и пациенти, които търсят помощ на километри от дома си, в Тутракан има едно място, което вдъхва надежда. Общинската болница там не само оцелява, но се развива, разширява дейността си и показва, че когато зад едно лечебно заведение стоят визия, отговорност и човешка отдаденост –..

публикувано на 20.07.25 в 06:41

Бум на черни трюфели в Родопите

Българският трюфел е хит на европейския пазар, а брането му е сред високо платените професии у нас. Това твърдят търговци, които се занимават с изкупуване на гъби. Според тях най-успешните берачи могат да изкарат на ден до 2 000 лева, ако попаднат на недокоснато поле. Заради пролетните студове и липсата на дъждове сега в родопските гори няма..

публикувано на 20.07.25 в 06:03