На 5 юни (утре) отбелязваме Световния ден на околната среда. По този повод една от организациите у нас за оползотворяване на отпадъци от опаковки организира на 4-и и 5-и юни "Еко игри". В тях децата от Сухиндол и Долна Оряховица ще се запознаят с ползите от рециклирането.
Всяка година по света се произвеждат близо 300 милиона тона пластмаса, 13 милиона от които попадат в световния океан.
Вероятно вече сте виждали кадрите от приказни плажове, затрупани от пластмасови отпадъци, и на морски костенурки и риби, омотали се в найлонови торбички, или на мъртви птици, чиито тела са пълни с дребни парчета пластамаса.
Дори най-дълбоката точка на земната повърхност - Марианската падина, вече е замърсена. Китайски учени откриха, че микропластмасата от океана достига до дъното на Марианската падина на 11 км. под морското равнище. Просто пластмасата не се разгражда във водата и потъва или остава на повърхността. Тя убива живите същества, които все още обитават моретата и океаните. Неотдавна беше открит мъртъв кит с 40 кг пластмасови торбички в стомаха. Веднъж попаднала в морските животински видове, пластамасата става част от хранителната верига на човека.
Не е новина, че пластмасови микрочастици вече има и в човешкото тяло. Те са част от козметиката ни, от някои пасти за зъби, от водата в пластмасовите бутилки... Списъкът е дълъг.
В някои египетски курорти неотдавна бяха въведени глоби за ползване на пластмасови прибори. Танзания стана вчера 34-ата африканска страна, която забрани пластмасовите торбички - всеки човек, обвинен в производството или вноса им, подлежи на глоба, равняваща се на 390 000 евро и до две години затвор.
Европейският парламент вече одобри забрана за използване на пластмасовите продукти за еднократна употреба от 2021 година.
В същото време, страни като САЩ, Канада и Австралия нямат национални регулации в тази насока, макар някои американски щати вече да забраниха пластамсовите торбички.
Ако все пак планетата ни оцелее, бъдещето е едно - повече усилия за опазването й, което включва стремеж към по-малко отпадъци и тяхното рециклиране, информиране и образоване на колкото е възможно повече хора в тази насока.
Според Анна Минева, организатор на провеждащите се в Сухиндол и Долна Оряховица “Еко игри”, много е важен личният пример, който даваме на децата си, защото бъдещето на планетата ще бъде скоро в техни ръце.
“Призовавам всички родители да обърнат специално внимание на Световния ден на околната среда - да заведат децата си на възможно най-много, най-интересни мероприятия, свързани с опазването на околната среда, и най-вече да започнат от домовете си. Да възпитават себе си и децата си в отговорно отношение към средата ни.”
Преди малко повече от година ви разказахме за новоучреденото тогава сдружение “Нулев отпадък - България”, чиято цел е да разпространява антиконсуматорската философия за намаляване до минимум на отпадъците, отделяни от хората. Основните принципи на тази философия са: да се откажем от неща, от които в повечето случаи нямаме нужда; да ограничим онези, които не можем да използваме многократно; да рециклираме и да компостираме органичните отпадъци.
За времето след своето учредяване сдружението е организирало над 50 събития, изтъква Денимир Димитров - един от учредителите:
“В момента тече кампания “Кажи “Не!” на сламката”, защото за повечето напитки наитсина не са необходими сламки, хората могат да минат и без тях. Почти всяка седмица сме в някое училище, правим открит урок за децата, които, след като се запалят и се приберат вкъщи, запалват после и своите родители, и така смятаме, че завъртаме целия кръг”.
А освен че ограничаването на отпадъците до минимум е природосъобразно, то спестява и пари, посочват от “Нулев отпадък”.
Още по темата чуйте в звуковия файл.
Крайно време е властта да започне да работи по въпроса за къмпинг туризма в България, като предприеме стъпки към регулиране. Този призив отправи в интервю за БНР Йордан Ибришимов от Българското кемпер общество. Нарушенията е хубаво да се следят и превантират, технологиите са въпрос на избор , каза той във връзка с намеренията до се..
Националната инициатива "Капачки за бъдеще" представи нова платформа в подкрепа на дарителството и доброволчеството. Успоредно с традиционната си дейност - събирането на пластмасови капачки за детска медицинска апаратури и линейки, доброволците на фондацията популяризират и новата кампания, с която разширяват дейността си - "Човеци за бъдеще"...
До 2030 г. Европейската комисия цели поне 80% от възрастните граждани на Европейския съюз да притежават основни дигитални умения. Идеята е да се насърчи процеса на дигитална трансформация на бизнеса, на институциите и на икономиката. Ускоряването на процеса ще доведе до по-висока производителност и ефективност на работата. И за да не ви звучи..
В навечерието на Деня на храбростта и празника на Българската армия - 6 май, Пето бригадно командване в Плевен организира празник за жителите на града. Пред Военния клуб интерес предизвика изложението на въоръжение и бойна техника на Българската армия. Полковник Иван Вълев, командир на Пето бригадно командване обясни: "Втора..
Академията за изучаване на иврит съобщи на бившия израелски заложник Ярден Бибас, че променя името на вид оранжева пеперуда от "Кетмит Йерусалим" на "Кетмит Ариел" в чест на четиригодишния му син Ариел, който беше отвлечен от "Хамас" и убит в Газа. Двете братчета Квир и Ариел станаха символи на борбата за освобождаване на заложниците след..
Дали матурите са реалистичен критерий за оценяване на знанията и уменията на учениците? В дискусията "Матури 2025 – мисията (не)възможна" експерти коментираха проблематичните аспекти на външното оценяване след 7 клас. "Много родители и семейства от много рано планират обучението на децата си спрямо резултатите от външното оценяване. Виждаме..
4400 са акушерките у нас в момента. На 100 000 души се падат 68 акушерки. В ЕС този показател е почти наполовина по-нисък. 48-49 години е средната възраст на практикуващите акушерската професия. В отделни региони обаче тя е много по-висока. Заплатата не е най-важният проблем. Младите момичета, които тепърва трябва да избират..
Две момичета на 14 години са пострадали леко при инцидент с електрическа тротинетка в София. Произшествието е станало снощи около 19 часа...
Не бих си позволил да коментирам това, което знам или не знам за изтребителя Ф-16. Всичко трябва да се случва по съответния ред. Нека на заседанието..
БНР успешно въвежда ИИ за своите програми. От края на април новините в сайта на общественото радио се четат от обучен на български език аватар..