Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Бургаският университет развива технологии за оползотворяване на органичните отпадъци

Органичните отпадъци като животинска тор могат да се използват за производството на биогорива.
Снимка: БГНЕС

Около 5 хиляди нови химически органични вещества се получават в индустрията за една година. Всички тези компоненти трябва да бъдат изследвани за токсичност и вместо да се използват опитни животни, се прилагат математически модели с изключителна точност. Това обясни пред "Хоризонт" проф. Валентин Ненов от университета "Проф. д-р Асен Златаров" в Бургас. Университетът разполага с лаборатория по математична химия на световно ниво, където се създават модели за прогнозиране на поведението на различни химически вещества, обясни той. 

Млади изследователи от Франция, Италия, Белгия, Холандия, Португалия, Русия, Украйна, Латвия, Кипър, Грузия, Алжир и България се събират в Бургас, за да представят най-новите резултати и постижения от изследователската си дейност в различни научни направления - човек и биосфера, биоразнообразие и екосистеми, екологични биотехнологии, космически технологии и мониторинг на околната среда, екологичен мониторинг, екологизация на селското стопанство и горското стопанство, биогорива, моделиране на екосистеми, биоавтоматика и биоинформатика. 

Съорганизатори на конференцията са университетът "Проф. д-р Асен Златаров" и Институтът по микробиология на Българската академия на науките.

Университетът в Бургас членува в голям консорциум по финансиран от Европейския съюз проект, по който Софийският университет в лицето на Биологическия факултет е координатор. Проектът е за чисти технологии и възможности за пречистване на утайки.

"Трябва да се инвестира в тази област. В момента има много добри технологии. Въпросът е съответните правителства, министерства да отделят средства за реализация на тези технологии и да разпознават иновациите", коментира проф. Валентин Ненов, който е зам.-ректор по научната част. 

"Ние развиваме технологии на базата на биоелектрохимични процеси. Ако мога по-общо да ги обрисувам с няколко думи - те представляват клетки, в които отпадъчна органична материя (представете си, да кажем, някакви утайки от пречиствателна станция) се разгражда на електрони и протони. Хващайки електроните във веригата, ние получаваме електрически ток или пък водород, т.е. получаваме енергия и едновременно с това стабилизираме органичната материя, която по принцип представлява замърсяване", обясни проф. Ненов и очерта някои от резултатите, които ще бъдат докладвани на конференцията:

„Да кажем един от големите източници на енергия е торовата маса, която се продуцира в животновъдството. Тя е ценна поради това, че съдържа много азот и фосфор. Извън това, че ги разглеждаме като замърсители, те са много важни биогенни елементи. Тази органична материя е с много висока концентрация и служи за получаването на метан, на биогаз, който има над 70 процента метан, т.е. може да се получи едно гориво, което е съпоставимо по калорична стойност в сравнение с природния биогаз. В това отношение работят и Институтът по микробиология към БАН и колегите от Биологическия факултет и ние в Бургас университета "Проф. д-р Асен Златаров". Има голям прогрес, тъй като тази материя досега се изхвърляше някъде, без да се депонира на специализирани депа и се замърсяват подпочвените води."

Повече можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Във Вършец, архив.

Таксата за битовите отпадъци се повишава и в община Вършец

По-висока такса смет ще плащат жителите на община Вършец от 1 януари 2025 г. На днешното заседание Общинският съвет одобри промените в наредбата за определяне на местните данъци и такси във Вършец.  Увеличението е от 1,5 на 2 промила на 1000 върху данъчната оценка на имота. Предишната промяна е била през 2019 година. Досега разходите са се..

публикувано на 30.12.24 в 20:25

Вече две седмици няма и следа от 13-годишния Николай от село Конаре

Вече две седмици няма никаква следа от 13-годишния Николай от гурковското село Конаре, съобщи  кметът на общината Кънчо Папазов пред  БТА. Детето е със Синдром на Даун и е в неизвестност от 13:30 часа 17 декември, когато е изчезнало от дома си в селото.  Издирвателните мероприятия са започнали незабавно  и не са спирали вече 14-и ден въпреки тежките..

публикувано на 30.12.24 в 20:00

Руски контрабандисти продължават да внасят луксозни коли от Европа въпреки санкциите

Руски контрабандисти продължават да внасят луксозни коли от Европа въпреки санкциите, пише "Файненшъл таймс". Богатите клиенти се облагат със солидни такси, тъй като вносителите са принудени да използват по-дълги маршрути. Руските контрабандисти таксуват клиентите си десетки хиляди евро за внос на луксозни автомобили от Европа, тъй като..

публикувано на 30.12.24 в 19:32
Пенчо Христов, Пътна полиция - Велико Търново.

Полицията засилва контрола на обществените места и по пътищата във Великотърновско

10 водачи, управлявали след употреба на алкохол или наркотици, и шестима неправоспособни са установени от Пътната полиция в област Велико Търново в последните дни на декември. Санкционирани са над 2100 шофьори. За новогодишните празници полицията засилва контрола на обществените места и по пътищата.  59 катастрофи с трима ранени са станали в..

публикувано на 30.12.24 в 19:27
Румен Радев и Донка Михайлова

Президентът Румен Радев с изненадващо посещение в Троян

Президентът Румен Радев с изненадващо посещение в Троян. Това съобщи на Фейсбук страницата си кметицата на града Донка Михайлова. По думите ѝ държавният глава е искал на място да се запознае на място с реалната ситуация, с проблемите и с очаквания изход от кризата с липсата на електричество за гражданите и бизнеса. Интересът на президента..

публикувано на 30.12.24 в 18:54

Заради мътност водата в селищата, снабдявани от язовир "Тича", да не се ползва за пиене и готвене

Водата в населените места, които се водоснабдяват от язовир "Тича" (Шумен, Велики Преслав, с. Панайот Волов, с. Белокопитово и с. Дибич), да не се ползва за пиене и приготвяне на храна. Това препоръчва  Регионалната здравна инспекция ( РЗИ) - Шумен. Днес - 30 декември, е направен лабораторен контрол на проби вода, взети от 5 пункта в зона на..

публикувано на 30.12.24 в 18:50
Лого на омбудсмана на Република България.

В офиса на омбудсмана тази година са постъпили над 12 500 жалби на граждани и организации

От пресслужбата на омбудсмана информират, че тази година са постъпили над 12 500 жалби на граждани и организации за нарушени права .    Най-много оплаквания са регистрирани в сектор "Права на потребителите".  Повече от половината сигнализират за проблеми с електроснабдяването и предоставянето на ВиК услуги, най-често свързани с прекъсване на..

публикувано на 30.12.24 в 18:50