Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Димитър Деков от Сдружението за правна помощ на потребителите:

До 150% ГПР по кредитите от небанкови финансови институции

Омбудсманът свиква форум за проблемите на ползвателите на бързи кредити

| обновено на 10.06.19 в 09:17
Снимка: Ани Петрова

Омбудсманът Мая Манолова свиква форум за проблемите на ползвателите на бързи кредити. Повод за кръглата маса са десетки жалби на граждани и сигнали от неправителствени организации и адвокати. В тях се алармира за наличие на неравноправни клаузи в договорите на фирми за бързи кредити, с които пряко се нарушават правата на потребителите.

За БНР един от участниците във форума адвокат Димитър Деков от Сдружението за правна помощ на потребителите каза:

„За съжаление, няма паритет на интересите. Практиките, които са в този сектор, са неприемливи. Много дълго време се опитваме да поставим този въпрос на обществено обсъждане, водим и дела, с които се опитваме по съдебен път да отстраним въпросните дефекти“.

В предаването „Преди всички“ той подчерта, че законовото ограничение от 2014 година за 50% ГПР - годишен процент на разходите, не е сработило и в момента „близо 100% от кредитите, които се отпускат, са с ГПР между 100 и 150 процента“.

„Въпреки че променихме закона, почти всички кредити, които се дават, не спазват закона. На Комисията за защита на потребителите не ѝ е дадено правомощие чрез административна мярка да разпореди на съответната небанкова финансова институция да спазва закона или да я накаже за неравноправните клаузи", допълни Деков.

„Браним се основно чрез искове през Съдебната система“, обобщи той и изтъкна нуждата от административен механизъм.

Модерният механизъм - колективните искове, се бавят обикновено с години, а през времето, в което исковете вървят, практиките „необезпокоявано си продължават“, допълни той.

Преди дни съдия от Софийския районен съд казва, че най-остър е проблемът при заповедното производство. Според Деков основна причината е, че и този вид производства са едностранни, а съдът не проверява дали кредиторът правилно твърди, че има да взима нещо от длъжника.

„Когато кредиторът злоупотребява с правата си и прекалено много натиска своя длъжник, тази процедура му дава възможност той прекалено лесно, прекалено много да натиска“.

В банковото кредитиране има проблем с променените лихви без потребителите въобще да знаят. Рискът е, че банковите заеми са дългосрочни и потребителите може да загубят правата си върху парите, които неправомерно са им взети.

Цялото интервю можете да чуете в прикачения звуков файл, а повече по темата за риска от бързите кредити можете да прочетете тук



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Свързани новини

Рискът при потребителските кредити, отпуснати от небанкови институции

„Невъзможността българинът да покрие ежемесечните си разходи е една от основните причини, поради която за последните пет години има ръст с над 10% на кредитите за малки суми. Притеснението е, че такива кредити се вземат не от банките, а от..

публикувано на 21.05.19 в 13:40
ВИЖТЕ ОЩЕ

Николай Вълканов: С огромните правомощия, които се дават на КЗП, всеки бизнес ще е застрашен

С такива огромни правомощия, каквито ще се дадат на КЗП, всеки един бизнес ще бъде застрашен. Това заяви пред БНР Николай Вълканов, изпълнителен директор на Сдружението за модерна търговия, по повод промените в Закона за въвеждане на еврото, чрез..

публикувано на 23.07.25 в 09:00
Мартин Димитров

Мартин Димитров: Създават се бухалки срещу бизнеса!

Създават се бухалки срещу бизнеса! Така Мартин Димитров, депутат от ПП-ДБ, член на Комисията по бюджет и финанси, коментира пред БНР  промените в Закона за въвеждане на еврото, чрез които се увеличават санкциите за нелоялни търговци и правомощията..

публикувано на 23.07.25 в 08:35
Фридрих Мерц и Еманюел Макрон в Париж, 7 май 2025 г.

Мерц и Макрон обсъждат сигурността и търговията със САЩ

Германският канцлер Фридрих Мерц приема на работна вечеря в Берлин френския президент Еманюел Макрон за разговори за сигурността на НАТО и търговския спор между САЩ и ЕС, след като Тръмп заплаши с 30% мита върху европейския внос, ако не бъде..

публикувано на 23.07.25 в 08:33
Красимир Вълчев

Министър Вълчев представя предложения за промени в учебните планове в гимназиите

Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев ще представи днес предложения за промени в рамковите учебни планове в гимназиалния етап, както и в изпитите от националните външни оценявания. Пресконференцията ще се проведе от 12:30 часа в..

публикувано на 23.07.25 в 08:20
Доналд Тръмп

Тръмп обяви търговско споразумение и 15% мита за Япония

Американският президент Доналд Тръмп заяви, че САЩ и Япония са постигнали търговско споразумение. Съгласно него стоките от Япония ще бъдат облагани с 15% мито, а Токио ще инвестира 550 милиарда долара в американската икономика.   Търговската..

публикувано на 23.07.25 в 08:14
Протест срещу нов закон за антикорупционните институции в Киев, 22 юли 2025 г.

Трети кръг от преговори между Киев и Москва в Истанбул

В Истанбул днес предстои трети кръг преки преговори между Украйна и Русия.  Очакват се споразумения за размяна на военнопленници, а Украйна ще настоява за връщането на отвлечените от окупираните територии украински деца. Снощи в няколко..

публикувано на 23.07.25 в 08:04

Животновъди искат спешна ваксинация на овцете заради огнища на шарка

Епизоотичната обстановка в Пловдивска област остава усложнена във връзка със заболяването шарка по дребните преживни животни.  Към момента броят на констатираните огнища там е 54. Най-тежко засегнати остават общините Марица и Раковски.  Въведени..

публикувано на 23.07.25 в 07:52