Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Александър Кръстев: Държавата не спазва ангажимента си да финансира библиотеките

Снимка: azcheta.com
"Темата за книгите се появява на две-три години, в предизборна ситуация, всички обещават и накрая не се случва нищо." Този коментар направи в предаването "Преди всички" Александър Кръстев, създател на сайта "Аз чета". Той изтъкна, че според стратегия на Министерството на културата държавата се ангажира всяка година да отпуска 8 милиона за българските библиотеки, но това не се изпълнява.
"Най-големият проблем обаче е, че от четири години в България има стратегия за развитие на библиотеките, в рамките на която държавата поема ангажимент всяка година да дава финансиране в размер на поне 8 милиона лева за българските библиотеки. Няма нужда да казвам, че това обещание не се изпълнява и то не само не се изпълнява в пълния си обем, но имаме няколко нулеви години. И едва миналата година субсидиите за библиотечния фонд в страната достигнаха може би 1 милион." 

"Има над 2 хиляди обществени библиотеки в България и ако има някаква съвсем малка добра новина това е, че част от тях имат финансиране и от местните власти. Не знам дали да ги нарека предприемчиви или добри кметове, но понякога кметовете отделят ресурс и за общинските библиотеки. Всичко останало означава, че ако има нови книги, те се финансират от членски карти и от дарения", посочи Кръстев.

ДДС върху книгите затруднява по-малките издатели, подчерта Александър Кръстев. Самите издатели по думите му също кампанийно повдигат въпроса и не са достатъчно настоятелни. Липсва и сериозен финансово-икономически анализ какво би се променило, ако се намали ДДС.

"Това ДДС означава различно отношение на търговците към част от издателите. За по-малките издатели това означава непосилни търговски отстъпки, които изискват търговците и съответно забавяне на възможностите за тяхното развитие."

Като обясни, че книгите имат твърда корична цена, но през различни отстъпки и промоции тя бива намалявана за крайния читател, Александър Кръстев поясни:

е са най-големите злодеи търговците. Още повече немалка част от маркетинга и комуникацията минава именно през търговците, особено при по-малките издателства."

Като добра новина, макар и обвързана с популизма, Александър Кръстев отчита вкарването на книгите при продуктите и услугите от първа необходимост.

"Наистина е много важно политиците да си спазват обещанията, които вече са направени. А именно, тези 8 милиона лева за библиотеките да започнат да бъдат давани. Много често всяка година има бюджетен излишък. Никога тези пари не идват в библиотеките, а много често се взимат от тях. Освен всичко друго, дори да има промяна в ДДС, нека тези данъци да се връщат обратно в сектора. Дори да няма промяна в ДДС, нека тези 20 процента от коричните цени да се връщат при българските автори, за промотиране на българските автори, българската литература в чужбина. Това е нещо, което българската държава не прави и затова наричаме българската литература малка", отбеляза Александър Кръстев.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ще спасим ли малките квартални магазинчета с бойкот на големите вериги?

Ще спасим ли малките квартални магазинчета, ако на 13-ти февруари не посетим големите търговски вериги?  Няколко организации призоваваха за общонационален бойкот на търговските вериги и хранителните магазини този четвъртък. Заради високите цени те приканиха хората да не пазаруват на въпросната дата в големите вериги, по примера на Хърватия и други..

публикувано на 12.02.25 в 08:50

Донка Михайлова: Случаят в Брезе трябва да е сигнал – нужна е промяна

Случай като този от село Брезе следва да бъде сигнал . Той трябва да ни покаже, че промяна трябва да има и по отношение на законодателството, и по отношение на модела на финансиране . Това заяви пред БНР зам.-председателят на УС на Националното сдружение на общините и кмет на Троян Донка Михайлова след трагичния случай в девинското село..

публикувано на 11.02.25 в 12:42

Бюджетът като алиби за провалената еврозона?

Когато излезе проектобюджетът, ще видим дали той е реалистичен или е " история, която управляващите ще опитат да продадат на ЕК и ЕЦБ , за да не бъдат съдени, че са се провалили с фискалния показател и да остане единствено инфлационният" при кандидатстването за еврозоната. Това мнение изрази пред БНР журналистът Стефан Антонов. "Нямам..

публикувано на 11.02.25 в 08:18
Семейството на Габи

Габи от Горна Оряховица се нуждае спешно от средства за лечение

Млада жена от Горна Оряховица се бори с онкологично заболяване и се нуждае от сериозна финансова подкрепа. За лечението на 45-годишната Габриела Лазарова в турска клиника са нужни близо 400 000 евро. Хората от родния ѝ град са обединени да помогнат на Габи за втори път да пребори рака и провеждат различни благотворителни инициативи...

публикувано на 11.02.25 в 06:32

Величка Таседжикова: Времето показа, че изпитите след 4-и и 10-и клас са излишни

Относно матурата по математика след 12-и клас Боян Захариев, директор дирекция "Образование" в "Отворено общество", изказа мнението си: " Важно е за какво се ползват определени изпити. Те могат да се ползват за няколко неща. Едното е ако са необходими на някого напред във времето - подобен изпит е важен за работодатели или за кандидатстване за..

публикувано на 10.02.25 в 11:26

Асен Асенов: България трябва да направи големи и бързи стъпки към културната си интеграция в ЕС

България има да направи големи, едри и бързи стъпки към своята културна интеграция в ЕС.   Това мнение изказа пред БНР Асен Асенов, създател на поредица от международни фестивали, сред които и "One dance festival". " Страната ни може би е най-неинтегрираната държава-членка в европейската екосистема на културните индустрии. Ние не успяваме да..

публикувано на 10.02.25 в 10:24
Джамията

Турция две години след бедствието: Стремеж към възстановяване в свят, изпълнен със загуби

Две години след опустошителното земетресение в Турция всички усилия са насочени основно към възстановяване на жилищата на пострадалите. Знамената в Турция на 6-и февруари бяха свалени наполовина в памет на загиналите над 53 хиляди души. За оцелелите все още не е ясно кога ще има възстановяване на живота такъв, какъвто е бил преди. Две..

публикувано на 08.02.25 в 20:49