Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Роботите в училището на бъдещето

Снимка: ЕПА/БГНЕС

„В последните години в Института по роботика на БАН работим активно за създаването на т.нар. „сервизни роботи“, които са адаптирани към създаването на киберфизични системи, които да се включат в педагогическата рехабилитация на деца с известни увреждания. Но изключително важно е създаването на подобни интелигентни роботизирани системи, които да се включат в обучението на децата въобще, за да се осигури индивидуален стил на обучение за всеки ученик според неговите потребности и способности“. Това каза пред БНР проф. Роман Захариев, директор на Института, преди дискусия в БАН за роботите в училището на бъдещето.

Проф. Захариев уточни, че в момента в Института се работи по проект от програмата „Мария Склодовска Кюри“ на Хоризонт 20/20, финансиран от Европейската комисия, на стойност 1,3 млн. евро. В колектива са включени пет университета от Европа, три партньора от Япония, Мароко и Чили и три приложни организации, осъществяващи конкретна дейност.

В „Хоризонт до обед“ проф. Роман Захариев разказа и за други роботи, създадени в Института, не само Роби и Роберта, добили вече медийна слава:

„Имаме редица други създадени роботи като тези от серията „Анри“ – роботи с висока интелигентност, които са адаптирани към процеса на педагогическа рехабилитация на деца с увреждания. Ние работим с дневния център „Света Неделя“ в град Сандански, където се полагат грижи за изоставащи деца“.

Проф. Захариев определи като „амбициозен и труден процес“ пътя от изобретяването на робота до социалното му приложение:

„Трябва да бъде на изключително високо нивото на сигурността на работата на системата. Роботите са съоръжени с различни сензори, така че могат да реагират на променящата се случайна среда, която е наоколо, и да реагират на гласови команди на педагозите, които провеждат обучението. Роботите са само един помощник в процеса на специалното обучение. Децата приемат робота много непосредствено и това е начинът да се влезе и да се предаде информация“.

Проф. Роман Захариев отговори и на въпрос за персоналния робот в дома ни: 

„Това ще се случи много скоро, както днес имаме персонален компютър и персонален телефон. Той ще извършва редица дейности като обслужване на домашната обстановка, включване и изключване на аудио- и видеосистеми, обслужване на възрастни хора, които не могат да си организират средата, в която живеят“, прогнозира проф. Захариев и допълни:

„Имаме разработен алгоритъм, например, ако обслужваният човек колабира, то роботът, след като го подкани няколко пъти да реагира, а той не реагира, роботът се свързва със спешен телефон, обажда се на член от семейството“.

Интервюто с проф. Роман Захариев можете да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Във Венецуела се очакват демонстрации около встъпването на Николас Мадуро в длъжност

Във Венецуела се очакват демонстрации да съпътстват встъпването на Николас Мадуро в третия му мандат след спорните избори през лятото. Още противници на Мадуро бяха арестувани по обвинения в заговор за преврат. Преди Мадуро да положи клетва за още 6 години начело на страната, властите му задържаха един от кандидатите за президент миналата..

публикувано на 09.01.25 в 10:16
Областният управител на Кюстендил инж. Александър Пандурски.

След катастрофата с жертва край Кюстендил: Областният управител събира кметове и специалисти на среща

Среща на кметовете на 9-те общини, ръководители на регионални звена и специалисти ще се проведе от 11 ч. при областния управител на Кюстендил инж. Александър Пандурски по проблема с безстопанствените животни по пътищата. Повод е катастрофата от нощта на 28 декември, когато, при удар на кола в коне загина пътуващата в колата 18-годишна Андреа..

публикувано на 09.01.25 в 10:08

Ваня Стефанова е назначена за заместник главен прокурор

Докато с промени в Закона за съдебната власт депутатите се опитват спрат избора му за главен прокурор, Борислав Сарафов се сдоби с нов заместник.  По негово искане Прокурорската колегия единодушно назначи Ваня Стефанова за заместник-обвинител номер едно.  Според съдебните кадровици предложението е закъсняло, тъй като от назначаването на Мария..

публикувано на 09.01.25 в 10:07

Столичният инспекторат извърши 110 проверки и състави 7 акта на нарушители

Столичният инспекторат извърши 110 проверки и състави 7 акта на нарушители във вчерашния ден. Като част от цялостния подход за справяне със замърсяването на въздуха се извършват засилени проверки от Столичния инспекторат. Проверките са насочени към замърсяване от дейностите на строителни фирми, нерегламентирано горене, по сигнали и други различни..

публикувано на 09.01.25 в 09:57
Веселин Вешев

Веселин Вешев от "Възраждане" се отказва от депутатския си имунитет

Веселин Вешев от "Възраждане" е поредният депутат, подал писмено заявление, че се отказва от имунитета си. Това обяви от парламентарната трибуна председателят на Народното събрание Наталия Киселова. Вешев става четвъртият от общо шестима народни представители, чийто имунитет беше поискан на 19 декември от изпълняващия функциите главен..

публикувано на 09.01.25 в 09:51
Съдебната палата в Ловеч

Граждани и близки на Ферарио Спасов излизат на протест в Ловеч

Пред съдебната палата в Ловеч днес от 12.30 ч. сдружението "Футболен Ловеч" организира протест с искане за справедлива присъда за Начо Панталеев, предизвикал катастрофата, при която загина футболния треньор Ферарио Спасов. Катастрофата стана на 11 ноември 2023 г. на пътя София - Варна край Велико Търново. Протестът е предизвикан от това, че..

публикувано на 09.01.25 в 09:35
Аркади Шарков

Аркади Шарков: Към момента този бюджет на НЗОК може да покрие нуждите на населението

"Повтаря се лошата практика за това да се удължи само за 3 месеца бюджетът , което да наложи евентуално след това ново удължаване – всяко едно удължаване в един такъв момент създава и рискове от популистки промени в законодателството ". Това коментира пред БНР здравният икономист в Експертен клуб за икономика и политика Аркади Шарков...

публикувано на 09.01.25 в 09:31