В последния концерт за сезона на Биг бенда на БНР, наречен „Автобиография“, Ангел Заберски-младши ще застане на диригентския пулт, за да представи едни от най-обичаните песни на своя баща проф. Ангел Заберски. Събитието е тази вечер от 19.30 ч. в Първо студио на Българското национално радио.
Проф. Ангел Заберски (1931 – 2011) e известен български композитор, аранжьор и преподавател. Увлечен по музиката на Биг бенда, той цял живот работи върху партитурите на големите имена в нея като Дюк Елингтън и Каунт Бейзи. Един от основателите на Школата за естрадни певци при Българското национално радио, Заберски дълги години преподава в нея, а до 1974 г. работи и като музикален редактор в редакция „Забавна музика“ в националното радио. Пише песни за Лили Иванова, Бисер Киров, Орлин Горанов, Панайот Панайотов, Мими Николова, Ирина Чмихова, Маргарита Радинска и други звезди на българската естрада. Негови песни печелят награди на фестивала „Златния Орфей“ в продължение на двайсет години.
Ангел Заберски-младши призна в ефира на предаването „Хоризонт до обед“, че му липсва златното време, когато се изпълняваха песни по стихотворения:
„Отгледан съм с такава музика. Като дете и млад човек живеех с тези песни, които се създаваха вкъщи на пианото. Живеех в една творческа, музикална, истинска атмосфера“.
Солисти в концерта „Автобиография“ ще бъдат Велека Цанкова, Паолина Малешкова, Славина Калканджиева, Мартин Ташев и Трио Тринити.
„Реших тези песни да бъдат изпълнени от млади хора. Не съм ги подбирал – кой коя песен да изпълни, просто им ги раздадох. Те оправдаха моите очаквания“, сподели Ангел Заберски.
Биг бендът на Българско национално радио ще изпълни и инструментални пиеси на Ангел Заберски – син, един от най – талантливите и успешни представители на съвременната българска музика за джаз формации и класически състави.
Билети могат да се закупят в Рекламно-информационния център на БНР (бул. „Драган Цанков“ №4), на касата на „Кантус Фирмус“ в зала „България“ и онлайн в мрежите на eventim.bg.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
Романът на Ирина Папанчева "Брюксел, разголен" е сред заглавията в лятната кампания "1 град, 19 книги" на обществените библиотеки в Брюксел. Българката живее в Белгия и има шест романа, детска книга, пише и разкази. За първото си пътуване до столицата тя си спомня: "То беше през февруари 2003 г., когато отидох на стаж в Европейския..
Преподава италиански език, танцува балет, занимават я проблеми с околната среда, различни изкуства са част от живота й. Това е Гергана Дилова, с която ви срещаме отново след поредното й пътуване в Африка. Този път то е различно, защото не става дума само за пътешествие, а за кауза. Там тя се чувства свободна и помага на икономиката, на..
"Най-важното за мен е , както на мен са ми подали ръка преди време, някой да повярва в теб ! Да ти каже, че можеш да успееш, че можеш да го направиш, да ти даде този първоначален тласък, който да ти даде тази увереност, че ти може да успееш . Това е особено важно за децата . На "Цветен Камертон" се изявяват толкова талантливи деца. Жалко е,..
Португалският писател Жозе Луиш Пейшото става известен с романа си "Ни един поглед" . Една история за скромни хора с библейски имена, в която творесъществува, но Творецът отсъства. Определят Жозе като едно от най-изненадващите открития на Португалската литература . Жозе бе гост и в България, за да представи историята си, ето какво разказа за БНР и..
Художникът Петър Станимиров е специален гост на "Нощен Хоризонт" . За себе си казва - " Животът ми е посветен на илюстрацията и комиксите , а любимата ми награда е ГРАВИТОН от 1998 година, мотото на която е "За добро въображение и доброта на въображението". Като дете нашият гост е бил невинна душа, която гони вятъра и иска, като..
На 9 юли се навършиха 175 години от рождението на Патриарха на българската литература – Иван Вазов. Пуснаха сребърна монета за 175 години от рождението на Иван Вазов В Берковица продължават инициативите за 175-ата годишнина от рождението на Вазов "Душеспасително е делото на патриарха, за да оцелее българския дух, да имаме..
Убеден съм, че има обществена потребност за отделянето на горския сектор в самостоятелно ведомство с неговите отговорности. България все още е за..