Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Интерактивна изложба показва историите на 10 бежанци

3
Николай Стойков и Фани Бъчварова
Снимка: Ани Петрова

Интерактивната изложба „Самоличност“ по повод Международния ден на бежанците, който се отбелязва на 20 юни, може да бъде видяна в галерия „Ракурси“ до 4 юли. Автори са журналистът и  специалист по дигитален маркетинг Фани Бъчварова и фотографът Николай Стойков.

„Това, което опитахме да уловим, е точно богатата палитра истории, които се опитахме да разкажем понеже бяхме лимитирани от пространство и от време“, каза Николай Стойков за предаването „Преди всички“ на „Хоризонт“.

„Има едно момче, което беше втори клас, което говори български почти свободно. Ние го познаваме от три години, може би, преди да започне да ходи на училище даже. Прогресът, който той има и това, че вече се е интегрирал в обществото. Ходи си на училище, има си приятели, с които излиза след училище.“

„За мен всички истории са много вдъхновяващи, тъй като те представят съвсем различен профил хора“, добави в студиото на „Хоризонт“ Фани Бъчварова.

„Не е задължително винаги да страдат, да е драматично, да са изгубили всичко. Да, те са изгубили всичко, но са хора, които имат желание да продължат. Имат амбицията да продължат и са доволни от това, което са получили тук и малкото, което имат. Да, те се чувстват щастливи и наистина използват спокойствието в нашата страна или в други държави, използват спокойствието, за да могат да надграждат над себе си и да бъдат пълноценни личности.“ 

„Те самите ни разказват, че са много добре приети навсякъде, където отиват. По-голямата част от тях учат. Тези, които са по-млади или в училищна възраст ходят на училище, другите ходят в университет. Има дори едно момче, което завърши дентална медицина в Пловдив.“

„Има нужда от това обществото да се опита да направи една стъпка за запознанство с тях и оттам вече мисля, че самият процес съвсем естествено ще продължи, защото те са хора като нас, не са по-различни. Не е въпросът до политика, не е въпросът само до какво им се позволява, дава. Въпросът е ние как ги приемаме, за да имат те възможност да се развиват“, добави Фани Бъчварова.

„През смарт телефона може да се сканира изображението и реално може да се види едно видео, което е минута, минута и половина, в което видео реално всеки отделен персонаж си разказва личната история“, добави Николай Стойков. 

Повече може да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Филмов фестивал МЕНАР

Започва филмовият фестивал МЕНАР

Днес в Дома на киното в София се открива филмовият фестивал МЕНАР. Той запознава българската публика с културата и традициите на Югоизтока и ислямския свят. Това е 17-тото му издание. Зрителите да очакват една добра селекция от игрални, документални и късометражни филми, които ще се се излъчват до 30 януари, обясни пред БНР Здравко..

публикувано на 17.01.25 в 12:06

Премиера на "2084. RЕХ. Или последният цар на света" в Пловдив

На сцената на Пловдивския театър тази вечер ще се състои премиерата на спектакъла "2084. RЕХ. Или последният цар на света" . Автор на пиесата е руският драматург Кирил Фокин , а постановката е на македонския режисьор Деян Пройковски .  Ироничната антиутопия ще поведе зрителите към близкото бъдеще – свят, в който човечеството е постигнало..

публикувано на 16.01.25 в 14:50
Woomb

Българският дует Woomb излиза на сцената на фестивала "Евросоник" в Грьонинген

Българският дует Woomb ("Уумб"), носител на награда от конкурса "Пролет" на БНР, ще излезе на сцената в Грьонинген тази вечер като един от номинираните за престижните музикални награди. Българската група Woomb е сред номинираните за наградите MME Public Choice Award Наградите Music Moves Europe, организирани от европейския шоукейс..

публикувано на 16.01.25 в 08:23

Силен старт на Международния кларинетен конкурс "Сава Димитров" 2025

От 17 до 21 януари 2025 г. София ще бъде домакин за трети път на Международния кларинетен конкурс „Сава Димитров“ – културно събитие, което все повече трупа престиж и привлича световния музикален елит. Организатори са Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ и фондация „Проф. Сава Димитров“, със съдействието на Министерството..

публикувано на 15.01.25 в 16:52
Мартина Табакова и Албена Врачанска

Радиооркестърът представя световната премиера на нов български клавирен концерт

На 15 януари в Първо студио на БНР от 19.30 ч. Симфоничният оркестър на БНР ще продължи поредицата си, в която през този сезон представя програми изцяло с българска музика. На диригентския пулт ще застане Константин Добройков - ръководител на камерния ансамбъл "Софийски солисти", с когото радиосимфониците са работили многократно и в концертни, и в..

публикувано на 15.01.25 в 15:56

Влиянието на ИИ във фокуса на Венецианското биенале по архитектура 2025

19-ото издание на Венецианското биенале по архитектура е планирано за периода от 10 май до 23 ноември 2025 г. Темата тази година изследва влиянието на изкуствения интелект и новите технологии върху архитектурата и обществото.  Българският павилион ще бъде подготвен от архитект Ясен Марков . Неговият проект "Псевдоприрода" спечели първо..

публикувано на 13.01.25 в 18:34
Росица Кавалджиева, Ирена Гъделева, Красимира Йорданова и Татяна Иванова

"Алегро виваче" на 35!

Първото издание на предаването за класическа музика "Алегро виваче" е на 6 януари 1990 г. Оттогава, вече 35 години, водещите, редакторите и репортерите му се стараят да отстояват високите стандарти, задавани ежедневно в ефира на Програма "Хоризонт", с актуални новини и динамичен стил, подсказани и от самото име - термин в музиката, озвачаващ "весело,..

публикувано на 13.01.25 в 14:57