Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Интерактивна изложба показва историите на 10 бежанци

3
Николай Стойков и Фани Бъчварова
Снимка: Ани Петрова

Интерактивната изложба „Самоличност“ по повод Международния ден на бежанците, който се отбелязва на 20 юни, може да бъде видяна в галерия „Ракурси“ до 4 юли. Автори са журналистът и  специалист по дигитален маркетинг Фани Бъчварова и фотографът Николай Стойков.

„Това, което опитахме да уловим, е точно богатата палитра истории, които се опитахме да разкажем понеже бяхме лимитирани от пространство и от време“, каза Николай Стойков за предаването „Преди всички“ на „Хоризонт“.

„Има едно момче, което беше втори клас, което говори български почти свободно. Ние го познаваме от три години, може би, преди да започне да ходи на училище даже. Прогресът, който той има и това, че вече се е интегрирал в обществото. Ходи си на училище, има си приятели, с които излиза след училище.“

„За мен всички истории са много вдъхновяващи, тъй като те представят съвсем различен профил хора“, добави в студиото на „Хоризонт“ Фани Бъчварова.

„Не е задължително винаги да страдат, да е драматично, да са изгубили всичко. Да, те са изгубили всичко, но са хора, които имат желание да продължат. Имат амбицията да продължат и са доволни от това, което са получили тук и малкото, което имат. Да, те се чувстват щастливи и наистина използват спокойствието в нашата страна или в други държави, използват спокойствието, за да могат да надграждат над себе си и да бъдат пълноценни личности.“ 

„Те самите ни разказват, че са много добре приети навсякъде, където отиват. По-голямата част от тях учат. Тези, които са по-млади или в училищна възраст ходят на училище, другите ходят в университет. Има дори едно момче, което завърши дентална медицина в Пловдив.“

„Има нужда от това обществото да се опита да направи една стъпка за запознанство с тях и оттам вече мисля, че самият процес съвсем естествено ще продължи, защото те са хора като нас, не са по-различни. Не е въпросът до политика, не е въпросът само до какво им се позволява, дава. Въпросът е ние как ги приемаме, за да имат те възможност да се развиват“, добави Фани Бъчварова.

„През смарт телефона може да се сканира изображението и реално може да се види едно видео, което е минута, минута и половина, в което видео реално всеки отделен персонаж си разказва личната история“, добави Николай Стойков. 

Повече може да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В навечерието на 29-и април – Международния ден на танца, основният фокус в 29-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“ e балетното изкуство. 20.05-21.00 ч.: - Спектакълът “Танцова магия от фламенко до валс“ на ученици от 5-и до 12-и клас на Националното училище за танцово..

обновено на 28.04.25 в 16:58

Спектакълът "От другата страна на живота" тази вечер на софийска сцена

Спектакълът "От другата страна на живота" може да се гледа тази вечер от 19.30 часа на софийска сцена - камерна сцена в Театър "Сълза и смях". След години в Америка актрисата и драматург Светлана Атанасова успява да убеди автора Петър Анастасов да ѝ даде съгласието си и тя сама да напише продължение на една легендарна пиеса - "Голям колкото..

публикувано на 28.04.25 в 12:45

Българският джаз има своя нов биг бенд Sofia Jazz Collective

Повече за създаването и дейността на джаз колектива можете да чуете в звуковия файл в началото на статията.

публикувано на 27.04.25 в 14:40

Какво ни свързва – храната и изкуството

Изложбата „Какво ни свързва“ беше открита през седмицата в Национална галерия/Софийски арсенал – музей за съвременно изкуство. В експозицията 8 художници изследват връзката между храната и изкуството, защото  с развитието на човешката цивилизация, храната и храненето постепенно се превръща в социален и културен феномен. Тя е носител на..

публикувано на 26.04.25 в 14:06

"Литературни срещи 2025" - археология на паметта

Фестивалът "Литературни срещи 2025" тази година е посветен на археологията на паметта. Събитията се провеждат в района на Ларгото, Археологическия институт с музей към БАН и алтернативното пространство "Щрак!". Тридневният фестивал съдържа и инсталация "Под центъра на тежестта", която е активна само вечер – разположена е в подлеза..

публикувано на 25.04.25 в 09:57

Спомени за Георги Златев - Черкин

В рубриката "Помните ли..." на предаването "Алегро виваче" отбелязваме 120-ата годишнина от рождението на големия български композитор и педагог проф. Георги Златев - Черкин.  Неговият професионален път в музиката е свързан със София и Виена - и в двата града той учи и по-късно работи, а също и с три консерватории в Китай, в които преподава през..

публикувано на 23.04.25 в 17:25

Пианистката Злата Чочиева - между класиката и джаза

 Първите записи с оркестър на пианистката Злата Чочиева излизат под егидата на френското издателство Naïve Records . Злата Чочиева е с осетински корени, но е израснала в Москва, където талантът ѝ е открит рано и още когато е 14-годишна е поканена да учи при големия пианист и диригент Михаил Плетньов. Завършва Московската консерватория, а..

публикувано на 23.04.25 в 16:39