Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Жалко, че Живков не беше осъден за скриване на жизнено важна информация, смята проф. Владимир Сабоурин

Чернобил - война на интерпретациите

Ядреният полуразпад на съветската система започна от Чернобил, отвореният разговор защо Чернобил е важен днес е на 26 юни в СУ

Снимка: БГНЕС

Минисериалът „Чернобил“ провокира организирането на дискусия в Софийския университет. Темата е „Ядреният полуразпад на комунизма“. Организаторите са вдъхновени от вълната от коментари и интерес, която предизвика продукцията на HBO, и от идеята за контрасериал с агент на ЦРУ.

„Този сериал поставя събития от нашата част на света в глобален контекст и то по един уважителен начин към участниците в събитията“, сподели в предаването „Хоризонт до обед“ гл. асистент Велислава Петрова от СУ, един от организаторите на дискусията, която ще се проведе на 26 юни.

С позиция по темата в предаването се включи и проф. Владимир Сабоурин - поет, филолог, историк на културата, литературен критик и преподавател във Великотърновския университет:

Владимир Сабоурин

“Това е тема, около която има и ще има война на интерпретациите“… Комунистическата система се градеше върху волунтаризма, тоест върху идеята, че един човек и след това един колектив от малко хора могат да решават всичко без никакъв обществен дебат. Затова не виждам разлика между версията за човешка грешка и версията за системна грешка за тази трагедия“.

В „Хоризонт до обед“ за екскурзията си в Чернобил през 2017 година разказа Ивайло Механджиев:

„Предварително се заявява тур, който тогава струваше 100 долара. Има турове, които влизат в самата централа, има и такива, които влизат в саркофага. Моят тур беше еднодневен. Трябваше да се резервира по-рано, защото им трябва около седмица, за да се направи регистрация в администрацията на зоната, която е институцията, която отговаря за това какви хора посещават мястото. … Успокояваха ни, че при самата екскурзия човек не получава особено големи дози радиация. Но зависи и от екскурзията, защото има места - доста опасни и днес. Но масовите екскурзии включват места, които не са рискови откъм радиация. Общо взето за един ден се събира доза колкото от едночасов полет със самолет. … През цялото време екскурзоводите следяха някой да не се отдели от групата, защото има неща, които са строго забранени – като сядане по земята, докосване на неща, палене на всякакъв вид огън. Един горски пожар днес може да изпрати ново количество огромна радиация към Европа“.

Повече по темата можете да чуете от звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Прелялата река Ламоне в Емилия-Романя, 19 септември 2024 г.

Лошо време в Италия, област Емилия-Романя отново е под вода

В резултат на лошото време и проливните дъждове, в Италия най-тревожно е положението отново в област Емилия-Романя, която пострада по същия начин миналата година. Предупредителният код в Емилия-Романя остава червен. За 24 часа са паднали средно 200 милиметра дъжд на квадратен метър. До момента са  евакуирани  1000 души, от които 800 в..

публикувано на 19.09.24 в 11:54

Изчезват ли тапата и тирбушонът?

Тирбушонът се превръща в отживелица - новината дойде от Обединеното кралство. Причината е, че твърде малко хора, особено по-младите, притежават тирбушон или пък знаят как да го използват .  "Смъртта на тирбушона?!" - така вестник "Гардиън", донякъде шеговито, е озаглавил своя материал по темата, макар и тя да е съвсем сериозна, от който става..

публикувано на 19.09.24 в 11:45

НС отхвърли предложението за облекчаване на условията за референдуми

Парламентът отхвърли предложението на "Има такъв народ" да се облекчат условията за провеждане на референдуми с промени в Закона за прякото участие на гражданите в държавната власт и местното самоуправление. "За" гласуваха 81 депутати, против бяха 30, а 80 се въздържаха. Мнозинството от депутатите от ГЕРБ-СДС гласуваха с "въздържал се",..

публикувано на 19.09.24 в 11:38

Гражданите могат да проверят дали са подкрепили регистрацията на формации за изборите

От днес всички граждани могат да проверяват на интернет страницата на Централната избирателна комисия дали имената им фигурират в подписка на партия или коалиция.  Ако бъде установена нередност, жалбите трябва да се подават директно до Комисията за защита на личните данни. На 21 септември изтича срокът, в който ЦИК може да прави промени..

публикувано на 19.09.24 в 11:24
Село Мурсалево

Подготвя се проект за ремонт на водохващането "Робовица" в Рила

Подготвя се проект за ремонт на водохващането "Робовица" в Рила, откъдето се подава вода за селата Мурсалево, в община Кочериново, Смочево, в община Рила, и Слатино в Бобошево, съобщи  областният управител на Кюстендил Александър Пандурски. От 1 юли в трите населени места беше въведено бедствено положение, а са на воден режим от месец май...

публикувано на 19.09.24 в 11:14

Надграждат училищната програма "Стъпки заедно" с онлайн елементи

Разширяваме училищната програма "Стъпки заедно" в онлайн и ще я наградим с елементи на онлайн насилието, за да се включат и други ученици и бъдещи миротворци. Това сподели в интервю пред БНР Мария Янкова, директор "Програми" в УНИЦЕФ. "Програмата, на УНИЦЕФ и МОН, е цялостен училищен отговор. Когато искаме да има осезаем ефект, няма..

публикувано на 19.09.24 в 11:10

Обучението по английски език - най-търсено, следват го немски, френски и испански

Обучението по английски език остава най-търсено в България, като го следват немският, френският и испанският. Това каза пред БНР Владимир Христов - член на УС на Асоциацията на езиковите центрове. "Животът налага ученето на чужд език. Английският като най-често срещан чужд език вече като че ли не е достатъчен. Все повече има необходимост от..

публикувано на 19.09.24 в 11:03