Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Кварталци" е разказ с документи, снимки и спомени за заселването на Журналистическия квартал в София

проф.Захарий Кръстев
Снимка: Ирина Недева

Книгата „Кварталците“ изследва историята на Журналистическия квартал на София около площад „Журналист“. Проф. Захарий Кръстев, който е лекар по вътрешни болести, представя спомени и бележки от началото на миналия век. Съавтор е майката на проф. Кръстев - Одринка-Адриана Ангелова Кръстева.

Документалният материал е синтезиран върху близо 400 страници.

„Разказът обхваща къща по къща, човек по човек, най-малко 150 човека са споменати в книгата. Аз съм написал много книги по медицина, но съм доволен, че сега съм се отдалечил малко от медицината и това ми дава възможност да видя тази памет - 100 години от историята на България… Тази книга не се чете последователно“, сподели проф. Кръстев в предаването „Хоризонт до обед“.

Разположен в Долни Лозенец, който според пътешественика Евлия Челеби, който цитира османски източници, идва от имена като Корубагларъ /лозя в гори/ или Курубагларъ /сухи лозя/, кварталът започва  да се застроява през 20-те години на ХХ век с идеята да се построят жилища за безимотни софианци - участници във войните, бежанци от Вардарска Македония, вестникари, преподаватели и артисти.

Книгата Кварталците

Земята е била регулирана и разделена на парцели от 55-кв.м. - повечето от собствениците на иоти са ги изплатили чрез заеми от Чиновническото кооперативно спестовно застрахователно дружество. Имало е ограничения за застроената площ, която не бива да надхвърля 250 кв.м. за да има зеленина и за да няма презастрояване. Много от някогашните улици на тогава новия квартал днес вече носят имената на известните лица, които са били първите собственици на жилища там -. както става с улица Руен, днес Цанко Церковски, улица "Журналист", която днес е улица "Елин Пелин", ул. Артист" - "Сава Огнянов". Естествен център е градинката при Колелото - площад Журналист днес, а някога "Княгина Евдокия" до 1944, и от 1957 до 1990- площад "Йорданка Николова/.  Това е и един от уникалните случаи квартал да носи името точно на професията журналист.

Уникален е и подходът на проф. Захарий Кръстев - от плана, видян през архивна аеро-фотография, каретата от улици и самите улици, през къщите, къща по къща, до техните обитатели, които могат да бъдат групирани в няколко категории - хора на словото, на сцената, и на вестникарството.

Повечето от театралите са съседи от ул. "Елин Пелин" - Адриана Будевска, Добри Дундаров, Златина Недева, Александър Миленков, Домна Ганева, Кръстьо Сарафов, Марта Попова. От там е и Александър Божинов, който е направил декорите и костюмите в представлението  "Борислав" от 1901 г., в която почти всички участници след това се оказват съседи на ул."Елин Пелин".

Художниците попадат в раздела "Четките" и сред тях са имена като архитект Димитър Андрейчин, Александър Фурнаджиев- първият български сценограф, Антонина Бочева, скулптор,  братята Асен и Петър Балакчиеви, съответно живописец и скулптор и архитект, Добрин Пейчев - авангардист, Миньон и Александър Миленкови- баща и дъщеря прочути художници по костюмите, работили дълго в Народния театър.

Сред юристите са личности като самата Адриана-Одринка, майка на професор Захарий Кръстев, по чиито бележки е изтовена документалната книга, Александър Кръстев, нисим меворах, адв.Маринчевски, Любен Кулишев, Шиварови, Илия Моралиев. Много от тях са дипломирани прависти от престижни университети като тези в Мюнхен, Лайпциг и Женева.

Сред хората на науката четем езиковедът Любомир Андрейчин, който е живял на ул. Цанко Церковски, Петър Берон, биоспелеолог, а сред личностите свързани с музиката -  музикологът и композитор Марин Големинов, композиторът Парашкев Хаджиев

Ангел Каралийчев, Александър Кипров, самият Елин Пелин, живял в съвсем малка и скромна къща въпреки своята приближеност до двора, "бащата на модерната символична фантастика" писателят Светослав Минков са само някои от известните имена от българския интелектуален елит свързани с Квартала.

проф. Захарий Кръстев в селфи с журналистката Ирина Недева

Днес в градинката на Колелото на площад Журналист се намиря паметника на писателя  Георги Марков, убит в Лондон.


Интервюто с проф. Захарий Кръстев можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

17 души са убити при сблъсъци в сирийската провинция Тартус

17 души са убити при сблъсъци в сирийската провинция Тартус, предизвикани от опит за арест на служител на администрацията на сваления президент Башар Асад. Подобни случаи и протести съпътстват първите седмици на новата власт в Сирия. Подробности от Константин Мравов. Според Сирийския център за наблюдение на човешките права в Тартус са убити..

публикувано на 26.12.24 в 09:21

БДЖ: Временно е спряно движението на някои влакове

Временно е спряно движението на влаковете между гарите Царева ливада и Габрово поради провиснали и паднали клони върху железния път и липса на напрежение в контактната мрежа. Поради липса на ток между гарите Дебелец и Кръстец е нарушен графикът за движение на влаковете. Пътнически влак Горна Оряховица -Стара Загора , Плачковци-Горна..

публикувано на 26.12.24 в 09:08
Стелиян Николов

Стелиян Николов: Театрите изпращат трудна финансова година с петно върху гилдията

Бюджетът на Министерството на културата за тази година, в частност на сценичните изкуства, е бил допълнен с решение на Министерския съвет с приблизително 3 милиона лева . Това съобщи пред БНР Стелиян Николов, директор на хасковския Драматично-куклен театър "Иван Димов" и председател на Асоциацията на работодателите в театъра. Асоциацията..

публикувано на 26.12.24 в 09:01
Дан Колов

Днес в севлиевското село Сенник честват 132 години от рождението на Дан Колов

Днес в севлиевското село Сенник, родно място на прочутия борец Дан Колов, ще бъдат отбелязани 132 години от рождението му. За първи път пред общността ще бъде показана и восъчната фигура на именития българин. Восъчната фигура на бореца - един от най-успешните български спортисти за всички времена, е изработена в човешки ръст и е експонирана в..

публикувано на 26.12.24 в 08:58

Зоните за почасово платено паркиране в София няма да работят днес

Зоните за почасово платено паркиране в София няма да работят днес, съобщиха от Центъра за градска мобилност. "Синя" и "Зелена" зони ще бъдат свободни за паркиране. Градският транспорт ще се движи по празнично разписание, според информацията от общината. Официалното начало на ски сезона на Витоша ще бъде дадено днес. Все още не е ясно дали..

публикувано на 26.12.24 в 08:54
Испанският крал Фелипе VI

Крал Фелипе VI посвети коледното си послание на засегнатите от смъртоносната буря през октомври

Испанският крал Фелипе VI посвети коледното си послание на засегнатите от смъртоносната буря в края на октомври. Последвалите наводнения взеха над 230 жертви и нанесоха огромни щети, най-вече в област Валенсия. "Никога не бива да забравяме", подчерта Фелипе VI в 15-минутната си реч, два дни след като заедно с кралица Летисия и дъщерите им..

публикувано на 26.12.24 в 08:49

В Мозамбик не стихват демонстрациите срещу резултатите от президентските избори през октомври

В Мозамбик не стихват демонстрациите срещу резултатите от президентските избори през октомври, съобщава ДПА, цитирана от БТА. В понеделник Конституционният съвет на югоизточната африканска държава потвърди, че победител е Даниел Шапо - кандидат на партията "Фрелимо", известна като   Фронт за освобождение на Мозамбик. "Фрелимо" управлява..

публикувано на 26.12.24 в 08:41