Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ученици участваха в дискусия за Възродителния процес

Луиза Славкова
Снимка: Ани Петрова

Между 18 и 20 юни над 150 ученици от 5 града участваха в изложба и серия дискусии върху така наречения Възродителен процес и обезлюдяването на село Орешари, община Крумовград.

Изложбата „Голямото завръщане“ в обезлюденото село е дело на Байрям Байрямали. Проектът припомня историята за съдбата на местното население в годините между 1984 г. и 1989 г. Байрям Байрямали е визуален артист, роден в Хасково, на 22 години. Завършва документална фотография в University of the Arts London. Интересите му са свързани с репресиите на комунизма в България и последствията им в настоящето.

„И на мен ми беше много трудно да си представя как изглежда едно обезлюдено село. Още повече, че то е до такава степен обезлюдено, че къщите не са запазени изобщо. Селото се казва, че е едно от най-старите в района - на около 400 години, с едни много красиви каменни къщи. Аз самата не бях виждала такива. Имало е около 130 семейства в него в около 50 къщи. По време на Възродителния процес цялото село се обезлюдява“, разказа Луиза Славкова от Фондация „Софийска платформа.“

„Много е любопитно, че покрай някои от къщите като минете, въпреки, че са изоставени повече от 20 години, продължавате да разпознавате градински цветя. И в средата на това така изоставено и изключително разпаднато село Байрям Байрямали решава да прави инсталация на едно своеобразно завръщане към онези места, които са изоставени по време на Възродителния процес, от които хората са се изнесли.“

„Освен жертвите и пострадалите, какви други истории има по средата, защото историята никога не е история на така наречените жертви и палачи, а винаги има истории, както за съпричастност и добросъседство, така има и истории за човешка алчност, за жлъч, за несъпричастност. За нас беше важно да отворим едно такова пространство, в което да ги допуснем всички тези истории, накрая да подредим разбира се историческия контекст и да разкажем кои са наистина жертвите и пострадалите и кои са онези, които са виновни за това, но и да разкажем ежедневните истории. Българската история по това време е пълна с такива истории, в които едно семейство заминава за Турция, заключва си къщата, остава си ключа на българските съседи, които пазят къщата.“

„Ние винаги търсим такива подходи за работа с темата, защото си даваме сметка, че колкото по-далеч е от младите хора, толкова по-трудно им се разказва. Другата седмица се готвим за нашето ежегодно лятно училище в Белене, в което също си говорим за историята на българския комунизъм“, допълни Луиза Славкова от Фондация „Софийска платформа.“ 

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Обущар от Благоевград: Сега съм на 80, а трудовият ми стаж е 83 години

Старите професии, които са на изчезване, и новите, които ще заменят човешките ръце с роботи, коментираха пред БНР двама обущари от Благоевград, чийто трудов стаж е колкото един човешки живот. Данка Попева е на 86 години, а 69 от тях са минали в ремонт на обувки. Колегата ѝ Сотир Николов е на 80, но трудовият му стаж е 83 години , колкото и..

публикувано на 01.05.25 в 14:52
Галин Томов

Галин Томов и нишките на чудесата

Галин Томов е единственият майстор тъкач в района на Априлци. Той тъче икони, а с една от тях - на Богородица,  която вижда насън, кандидатства за вписване в книгата с рекорди "Гинес" . Иконата е с размери 2,20 на 1,5 метра, изтъкана е в 19 различни цвята на 186-годишен стан . "Това е нещо уникално в България и в света. Подал съм..

публикувано на 01.05.25 в 12:05
Галина Мирчева

Галина Мирчева: Човек трябва да спре и да помисли за хубавото в живота

Галина Мирчева е овцевъд и управител на сдружение "Плевенско мляко". Тя притежава една от най-модерните овцеферми в региона, отглежда над 800 животни в плевенското село Петърница. Предстои Галина Мирчева да представи първата си книга – "Милно ми е", която е посветила на българските овцевъди. Събитието ще се състои в Художествена галерия "Илия..

публикувано на 01.05.25 в 11:25

Историята на Българските държавни железници - втора част

Най-старият възстановен за движение парен локомотив от музейния парк на държавните железници 26.26 направи два курса от София до Банкя и обратно на Лазаровден. Локомотивът е произведен през 1908 година. За пътниците имаше изненади, свързани с традициите на Лазаровден, Цветница и Възкресение Христово.  Децата получиха образователни подаръци  с..

публикувано на 30.04.25 в 14:06
Дария

Нужни са още 30 хиляди евро до усмивката на Дария

Дария е само на 13. Живее в Силистра и мечтае да бъде отново просто дете – с усмивка, без болка, без страх. Но пътят ѝ към тази мечта минава през битка, каквато никое дете не бива да води – битка за живот. Диагнозата е артериовенозна малформация , рядко заболяване, с фатален край. Всичко започва преди няколко години. Едно неочаквано..

публикувано на 28.04.25 в 19:02
 Екрем Хасан

24-годишният Екрем Хасан – между университета и фермата за крави

Младеж от Ардино избра странен за връстниците му живот - между университета и ферма за крави . Вместо да се забавлява в големия град, той редовно се връща вкъщи, за да помага в семейното стопанство.  Смята, че животновъдството в България има бъдеще, въпреки не доброто в момента състояние на отрасъла. Младежът мечтае, когато завърши..

публикувано на 28.04.25 в 09:36

Емоцията на колекционерската страст: Магията на нумизматиката

Събирането на монети е страст. Правейки колекция, хората си купуват тази емоция. Думите са от едно интервю преди години на нашия специален гост в „Изотопия“. Той е посветил времето си и цялото си същество на нумизматиката - колекционирането на монети.  На вашето внимание: Петър Неделев, председател на Нумизматично дружество "Филипопол“ ...

публикувано на 26.04.25 в 07:05