Регионалната библиотека „Дора Габе“ в Добрич все повече увеличава своите не само читатели, но и почитатели. За това свидетелства и поредното дарение, което тя получи от добричкия краевед и журналист Атанас Пеев. Това не е първото дарение, направено от Атанас Пеев и едва ли ще бъде последното, тъй като според него човек трябва да се постарае един ден, когато вече го няма на този свят, да е оставил нещо на следващите поколения.
Бившият журналист на Българската телеграфна агенция (БТА) и автор на над 30 книги Атанас Пеев признава, че още като дете у него се заражда любовта към книгите, а оттам съвсем естествено идва любовта му и към библиотеката. Поводът за поредното му дарение е 70-годишнината на библиотеката „Дора Габе“ в Добрич, която ще се отбележи следващата година.
„В това дарение са включени автографи на видни личности, с които съм се срещал и с които съм разговарял. Автограф на Ивайло Калфин, на голямата Стоянка Мутафова. С професор д-р Велико Лечев от Великотърновския университет, с когото съм имал щастието да бъдем съседи и други. Тези са най-видните личности, иначе в моето дарение са включени много снимки. Имам над 3 хиляди снимки с историческа и с художествена стойност. Въпреки че съм свързан емоционално с тези хора по един или друг начин, аз с мъка се разделих с тези книги, но ги дадох, защото всички сме временно на този свят. Един ден всички ще си отидем.“
За огромното наследство, което Атанас Пеев е оставил в регионалната библиотека „Дора Габе“ в Добрич само за периода 2012-2018 г. разказва главният библиотекар на направление „Библиотечни фондове и каталози“ Добринка Митева.
„От г-н Атанас Пеев са подарени над 100 книги, 77 периодични издания, 458 броя книжни документи като ръкописи, покани, грамоти, фотографски издания и други и над 82 броя медали, значки и почетни знаци, отличия на г-н Атанас Пеев. В направеното през месец юни дарение г-н Пеев е включил 108 заглавия на книги с автограф, авторски книги с автограф за г-н Пеев фотографски издания, включени са рисунки на Димитър Теохаров - военен художник, роден в Добрич, много грамоти, покани, ръкописи, поздравителни адреси, периодични издания и други. Ценното в случая е, че книгите са с автограф и ще обогатят нашите колекции в сектор „Краезнание“ и в сектора „Книгозаемане за възрастни“, където книгите ще бъдат достъпни до всички читатели, които ще могат да ги разгледат и да прочетат автографите.
На шега Атанас Пеев припомня поговорката, че за книга и за мотика никой не се кара. Според него съвременният човек черпи информация от твърде много източници и като че ли компютрите и интернет все по-сигурно изместват книгата като потребност у хората.
Повече можете да чуете в звуковия файл.
Историята на "Изотопия" в памет на Красимир Куртев от "Акага" чуйте в звуковия файл. Снимки в публикацията: Facebook-страницата на "Акага"
През 2021 г. за първи път фондация "Лъчезар Цоцорков" провежда кампанията "Окрили доброто", която отличава скрити герои от цялата страна. За четирите години досега отличените скрити герои са над 230. "Проф. Лъчезар Цоцорков – патрон на фондацията, е един от най-големите български дарители и меценат на културата . С капанията "Окрили..
Насоки и идеи, стъпки и упражнения, които да ни помогнат по пътя за реализацията на нашите мечти, даде в интервю за предаването "Нощен Хоризонт" Анастасия Карнаух - журналист, предприемач и собственик на онлайн бизнеси, както и създател на групата "50 цели за 2025" , в която близки и далечни на нея хора се учат да "целеполагат", т.е. да..
"Нова година - нов късмет!", но в днешно време май е по-коректно да се каже "Нова година - нов цвят от Пантон!", тъй като избраният от тях нюанс Мока Мус буквално ще виждаме в близките над 300 дни навсякъде около нас, включително по дрехите, по аксесоари и дори по домовете ни. Как и нашият дом бюджетно да е в крак с актуалните цветови..
Самото му име загатва интересна фамилна история и автобиография - Аугусто Ечевери Чуковски има колумбийска, френска, българска и беларуска кръв, но се чувства изключително свързан с културата на Полша, защото детството му преминава там. Преподава полски език в Софийския университет, а освен това е и музикант. Как празнуват в Полша и Колумбия,..
Културата на Южна Америка присъства в живота и празниците на семейството на Мануела Панаретова . Тя е испанист, преводач, преподавател по испански и италиански език, а личният ѝ живот е свързан с Чили, където живее по време на брака си с чилиец. Как отбелязват Коледа и Нова година в нейната фамилия и как съчетават българската и чилийската..
Таня Лий e българка, а съпругът ѝ Джегук Лий е от Южна Корея. След като се запознават благодарение на общ познат от корейската общност в България, първоначално ги събират разговорите за Съединените щати и любовта им към тази държава отвъд Океана. Сега вече като семейство Таня, Джегук и синът им Дамин съчетават в ежедневието и празниците си..
Ако Борисов направи това правителство, ще му се получи хитро. Това каза в интервю за БНР Първан Симеонов, социолог и политолог, основател на..
Само въображението може да бъде ограничение - твърди Станислав Тунов, ръководител на фолклорен танцов състав "Шевица", който обединява интереса към..
ЕС се е превърнал в един отвратителен и уродлив аналог на бившия Съветски съюз. Това заяви пред БНР Виктор Папазов, депутат от "Възраждане". Искра..