Изселниците от България и техните потомци са почитани в Израел като трудолюбиви и честни, отзивчиви и щедри хора.
Тя се казва Лина Балас и е собственичката една от големите PR агенции в Тел Авив. Баща й е бил войник в българската армия, а след преселването си в Обетованата земя израства от обикновен обущар до собственик на една от бутиковите обувни фабрики. Всичко започва от констатиране на неизлечима болест на племенника на Лина Балас, аспирант в телавивския университет и много интересен музикант.
„Дори такава напреднала медицина, каквато е израелската, не успя да се справи с тумора в главата на момчето и след няколко уж успешни операции, стана ясно, че са плъзнали метастази по гръбначния му стълб. Изпратиха болния младеж в хоспис за безнадеждно болни към една от добрите болници на централен Израел. Майка му непрестанно дежуреше край леглото му. През деня се редуваха и други роднини. Често я откривахме рано сутрин заспала на стола до леглото на сина си. Дори няма кресла за посетителите. Директорката на хосписа обясни, че не достигат средствата от бюджета за подобряване условията на болните, а за придружителите просто не могат да мислят. Показа ми снимки на удобни кревати с дебел матрак и достатъчно компактни, за да се поставят през деня под леглото на болния, без да пречат на грижите за него. В началото поместих банкова сметка за набиране на средства за кревати за придружителите в интернет сайтове и във вестници, но почти нямаше реакция. Тогава реших да направя кампания на собствения си рожден ден. Нали съм PR на няколко от най-известните певци и балетни трупи на еврейската държава, та ги помолих да изпълнят без пари песни на двете партита, които организирах. Отделно те внесоха пари за благотворителната акция. Привлечени от новината, че могат да чуят и гледат заедно толкова известни изпълнители, пристигнаха дори не съвсем близки приятели. Условието бе вместо подаръци да внесат пари за креватите, всеки от които струва колкото е израелската равностойност на 900 лева. Успяхме да съберем сума колкото за 10 легла. Докато в завода изпълнят поръчката, племенникът ми изгасна. На всяко от леглата ще има надпис, че е дарение в памет на талантливия младеж" разказа Лина Балас за рубриката "Кутия на доброто" в предаването "Каста дива".
През 2021 г. за първи път фондация "Лъчезар Цоцорков" провежда кампанията "Окрили доброто", която отличава скрити герои от цялата страна. За четирите години досега отличените скрити герои са над 230. "Проф. Лъчезар Цоцорков – патрон на фондацията, е един от най-големите български дарители и меценат на културата . С капанията "Окрили..
Насоки и идеи, стъпки и упражнения, които да ни помогнат по пътя за реализацията на нашите мечти, даде в интервю за предаването "Нощен Хоризонт" Анастасия Карнаух - журналист, предприемач и собственик на онлайн бизнеси, както и създател на групата "50 цели за 2025" , в която близки и далечни на нея хора се учат да "целеполагат", т.е. да..
"Нова година - нов късмет!", но в днешно време май е по-коректно да се каже "Нова година - нов цвят от Пантон!", тъй като избраният от тях нюанс Мока Мус буквално ще виждаме в близките над 300 дни навсякъде около нас, включително по дрехите, по аксесоари и дори по домовете ни. Как и нашият дом бюджетно да е в крак с актуалните цветови..
Самото му име загатва интересна фамилна история и автобиография - Аугусто Ечевери Чуковски има колумбийска, френска, българска и беларуска кръв, но се чувства изключително свързан с културата на Полша, защото детството му преминава там. Преподава полски език в Софийския университет, а освен това е и музикант. Как празнуват в Полша и Колумбия,..
Културата на Южна Америка присъства в живота и празниците на семейството на Мануела Панаретова . Тя е испанист, преводач, преподавател по испански и италиански език, а личният ѝ живот е свързан с Чили, където живее по време на брака си с чилиец. Как отбелязват Коледа и Нова година в нейната фамилия и как съчетават българската и чилийската..
Таня Лий e българка, а съпругът ѝ Джегук Лий е от Южна Корея. След като се запознават благодарение на общ познат от корейската общност в България, първоначално ги събират разговорите за Съединените щати и любовта им към тази държава отвъд Океана. Сега вече като семейство Таня, Джегук и синът им Дамин съчетават в ежедневието и празниците си..
В Афганистан Новата година – Навруз , всъщност ще посрещнат на 21-ви март, а не на 1-ви януари, защото празнуват по друг календар. Част от афганистанската общност в България обаче ще отбележи 2025-година заедно с нас. Какви са приликите и разликите в празнуването тук и там, както и как смесват традициите афганистанците в страната ни разказа..
Предложеният бюджет за 2025 г. не трябва да минава, но в същото време не трябва и да стои в неизвестността. Това заяви пред БНР Георги Кадиев от..
КНСБ предупреди, че ако бюджетът за тази година не бъде приет, може да се очаква вълна от протести. "Струва ми се, че за пореден път бюджетът..
Има реална опасност професията на акушерката да изчезне у нас. Това обясни пред БНР Ралица Янева, член на УС на Алианса на българските акушерки. Тя..