Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За силата на лекотата


Трупата на Националния ни балет отбеляза 60-годишния юбилей на премиер солиста Ясен Вълчанов в две вечери с балета „Дамата с Камелиите”, където публиката имаше възможност да си припомни изкуството на един от най-значимите български балетисти от златното поколение в ролята на граф Жирей. Според него няма големи или малки роли, нивото и качеството на артиста си проличават във всяка една от тях. Освен това е хубаво да изградиш по любопитен и неочакван начин някоя нецентрална роля, тъй като така става по-ясно, че в творбата всички роли са вълнуващи и имат своето значение за цялостното внушение. Освен това от висотата на своя опит той вижда в балета едно изкуство на лекотата и безтегловността. На сцената танцьорът не просто се движи, той се намира в състояние, в което границите на обичайното са преодолени в името на емоционалния и духовен импулс. Защото дълбокият принцип на класическия балет е безтегловността, създаването на усещането, че всички на сцената хвърчат, нямат тежест... 

Ясен Вълчанов е не просто рядък артист, удивително надарен танцьор и великолепен интерпретатор, той преди всичко е изключителна личност. Чисто човешката му скромност и мекота, висока интелигентност и деликатна чувствителност създават особена атмосфера около него. Творческото му дълголетие удивява и е колкото предизвикателство от страна на волята към тялото, толкова и израз на неповторим дар и характер. Защото сцената откроява личността в човека, на нея се уедряват качества, характера и мисълта му, които прозират сякаш по-видими. 

Ясен Вълчанов завършва Академичното хореографско училище “А. Я. Ваганова” в Санкт Петербург при педагога О. Соколов. От 1977 танцува в Балетната трупа на Националната опера и балет; става неин художествен ръководител през 1993-1995 и през 1998-2000, педагог-репетитор /от 1993/. Гост-премиер в Монте Карло балет, оперите в Бордо, Палермо, Загреб, Будапеща и Скопие, Нафсика балет, Хореодрам Елиник Атина, Очи балет - Осака, Томой балет - Токио, Балето дел Сюд Италия и др. Носител е на бронзов медал, младша възраст (1976) и на златен в старшата (1983) от Международния балетен конкурс във Варна; има Голямата награда от Първия национален балетен конкурс "Анастас Петров" (1982); Златна лира (1986) и Кристална лира (2000) на Съюза на музикалните и танцови дейци; Почетна грамота на Министерството на културата на България (1999) и Плакет за принос към съвременното изкуство от страна на Министерството на културата (2009).

С педагогическа работа Ясен Вълчанов започва да се занимава още през 1984-85 година - преподава в Хореографското училище в София. От 1993 е педагог-репетитор в Софийската опера и балет, преподава в НАТФИЗ и НБУ, а от 2001 - педагог в „Арабеск".  Ръководи и майсторски класове по балетно изкуство. Член е на жури за балетните  конкурси в Осака, Варна, Париж, Атина, Констанца – Румъния и Добрич - "Анастас Петров". Работи с едни от най-значителните имена в  хореографията: Юрий Григорович, Дмитрий Брянцев, Пиер Лакот, Жозеф Лазини, Серж Лифар, Алберто Алонсо, Лорка Масине, Ференц Барбай, Антол Фодор, Асен Гаврилов, Петър Луканов, Маргарита Арнаудова, Донвена Пандурски, Хикмет Мехмедов, Боряна Сечанова, Бисер Деянов.

Репертоарът му съдържа над 100 роли в най-различни  балетни стилове - Принц Дезире /“Спящата красавица”/, Принцът Лешникотрошач, Дроселмайер / “Лешникотрошачката”/, Зигфрид, Приятел, Шут /”Лебедово езеро”/, Базил /”Дон Кихот”/, Алберт, Ханс /”Жизел”/, Джеймс /”Силфида”/, Джон, Йоргос, Зорба /”Зорба Гъркът”/, Караиван и Лазар /”Козият рог”/, Ескамилио /”Кармен”/, Блудният син от едноименната творба на Баланчин, Фавнът от „Следобеда на един фавн” и др.

В звуковия файл чуйте още за юбилейните спектакли.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Момчил Карамитев

Момчил Карамитев за патриарх Неофит, за киното, чудесата и творческия процес

"Това, което ме впечатли при всички разговори беше, че тези хора благоговееха към личността на патриарх Неофит и казаха, че това е била неговата изключителна сила, че той е бил много благ , някои са го упреквали, че е бил прекалено благ, че това не било добре за ръководител на Българската църква.  "Казват, че като ръководител той не е..

публикувано на 17.09.24 в 09:24
 Проф. Даниела Дженева

Проф. Даниела Дженева - 50 години ансамбъл "Тракия" с етика, морал и любов

С концерти и специално подготвена изложба ансамбъл "Тракия" отбеляза своята 50 годишнина . Гости на спектакъла на Античния театър в Пловдив са и част от хората, които с талант и сърце са допринесли през годините трупата да има водещата си роля на новатор в музикалните и танцовите форми във фолклорното изкуство. Другият концерт на древната..

публикувано на 15.09.24 в 09:10

Изпълнение на български композитор в предварителната селекция за "Грами"

Изпълнение от нов албум на български композитор, познат със създаването на творби за емблематични български естрадни артисти от 80-те, бе допуснато до съревнованието за наградите "Грами". Димитър Ковачев е сред емблематичните композитори в България през 80-те години. Мнозина го свързват с песента "Тишина", първоначално изпълнена от Васил..

публикувано на 12.09.24 в 10:25
Д-р Калин Поповски

Д-р Калин Поповски: В медицината не всичко е заплати. Моралът трябва да бъде на първо ниво

Д-р Калин Поповски е един от най-известните акушер-гинеколози в Плевен.  Завежда Клиниката по акушерство и гинекология към Университетската болница "Д-р Георги Странски". Д-р Поповски е потомствен лекар, в неговите ръце през над 30-годишната му практика са изплакали за първи път при раждането хиляди деца от цялата страна. "В медицината не..

публикувано на 08.09.24 в 06:57

Художникът Стойко Гъгъмов увековечава известни личности на морски скали и училищни фасади

Художникът Стойко Гъгъмов оставя ярка следа след себе си с портретите на известни личности, които рисува на морските скали, на фасадите на обществени сгради и училища. Гугутка вече има Стена на родолюбието и двама почетни граждани Нарича изкуството си "скално - концептуално", което му е на сърце. "Аз го открих когато бях в Тенерифе. Там също..

обновено на 01.09.24 в 06:38

Митко Александров вдъхновява хората, с които се среща

Митко Александров е вдъхновение за всеки, който се срещне с него. Придвижва се с помощта на инвалидна количка, но това не му пречи да работи и да пътува. Митко знае шест езика и помага на всички с каквото може. Занимава се с фотография, има няколко изложби. От 20 години е програмист. Обиколил е една четвърт от света. Любимото му място е 6 А..

публикувано на 30.08.24 в 12:10

Кристиян Стефанов е един от най-добрите членове на клуб "Дебати" в Плевен

Кристиян Стефанов е студент в СУ „Св. Климент Охридски“. През годините е един от най-добрите членове на плевенския клуб „Дебати“ към Центъра за работа с деца.   Тази година е главен съдия на Националното състезание  "Pleven Open 2024", което се провежда на 24 и 25 август в Плевен.  „Дебатите са вид състезателен спорт, което е..

публикувано на 25.08.24 в 07:52