Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Шарашенидзе: Инцидентът с руския комунист накара руснаците да осъзнаят, че грузинците няма да забравят войната от 2008-а

Протестиращите искат оставката на вътрешния министър, освобождаване на задържаните в четвъртък демонстранти и провеждането на парламентарни избори по пропорционална избирателна система.
Снимка: ЕПА/БГНЕС


Бурни протести, щурм на парламента, оставка и промяна в избирателната система - Грузия беше залята от вълна на протести, които продължават да не стихват въпреки отстъпките на управляващите. Поводът беше на пръв поглед незначителна изява на руски депутат, който седна в стола на председателя на парламента. Гневът на грузинците показа, че търпимостта към руските политици остава нулева, а старите рани така и не заздравяват.

Партията „Грузинска мечта“ се срещна лице в лице с грузинския кошмар - недоволството на хората. Вечерта на 20 юни - над 10 000 души излязоха на булевард "Руставели" и се опитаха да влязат в парламента. Бяха посрещнати от сълзотворен газ, гумени куршуми и полицейски палки. Равносметката - 240 ранени, 50 от тях и в момента се намират в болница.

Искрата на грузинския гняв разпали руски депутат от комунистическата партия. Сергей Гаврилов ръководеше делегация на Междупарламентарната асамблея на православните държави - организация, основана преди десетилетия от Гърция и Русия, в която членува и България. Гаврилов сяда в стола на председателя на парламента и започва обръщение на руски.

„Цинично е в Грузия парламентарната асамблея на православните държави да бъде председателствана от руски депутат, това е глупаво, нали така?! – попита професор Торнике Шарашенидзе от Грузинския институт по обществени въпроси, но твърди, че зад протестите не стоят само анти-руски настроения, макар по улиците да се виждат предимно плакати срещу Владимир Путин.

„Инцидентът с руския депутат разпали протестите, но причината е много по-дълбока. Когато хората виждат, че правителството се проваля с демократичните реформи, проваля се икономика, флиртува с руските комунисти и това вече беше прекалено за гражданите на Грузия“.

Под натиска на общественото недоволство управляващата партия "Грузинска мечта" изпълни две искания - оставка на председателя на парламента Иракли Кобахидзе, който позволи на Гаврилов да седне на председателското място и пълна промяна в избирателната система.

„Политическият съюз „Грузинска мечта - Демократична Грузия“ предлага широкомащабна инициатива за политическа реформа - парламентарните избори през 2020-та година ще се проведат по пропорционалната система с нула процента бариера за партиите“, обеща лично Бидзина Иванишвили - основателят на партията „Грузинска мечта“ - олигарх с връзки в Русия. До момента в Грузия имаше смесена система между пропорционален и мажоритарен вот.

„Какво е лошото на тази система? Грузия е бедна държава и в тези бедни райони управляващата партия има огромно предимство, защото, особено извън столицата и големите градове, доминираща роля имат местни бизнесмени, местни олигарси, които влияят на изборния процес там и обикновено сключват сделка с управляващата партия“, обясни Торнике Шарашенидзе и прогнозира, че с политическата реформа в следващия грузински парламент ще влязат повече и по-малки партии, а твърде вероятно е и „Грузинска мечта“ да бъде принудена да управлява в коалиция.

Макар исканията на протестиращите да бяха изпълнени само за 24 часа, демонстрациите продължават. Този път за оставката на вътрешния министър Георгий Гахария заради насилието в нощта на 20-ти юни.

Русия реагира остро на грузинските протести - забрани полетите от Русия, наложи ограничения на грузинския внос на вино и призова руските туристи да не посещават Грузия.

"Сега Грузия е в хватката на русофобска истерия. Тя е изкуствено подхранвана от чужди сили и радикални елементи“, обобщи говорителят на Кремъл Дмитрий Песков.

За грузинците подобни изказвания са чиста пропаганда.

„Все още има стотици руски туристи, които се разхождат в центъра на Тблиси без нищо да им се случва. Грузинците нямат проблем с руския народ, нито пък с обикновените руснаци. Ние имаме проблем с руските политици, това е, с официална Москва“, обобщи професор Торнике Шарашенидзе.

Когато "Грузинска мечта" спечели изборите през 2012-та година, партията пое курс на възстановяване на връзките с Русия, по-скоро по икономически, а не идеологически причини. Тогава Русия вдигна наложените санкции срещу Грузия след 5-дневната война, с която от страната бяха отцепени Южна Осетия и Абхазия. Русия стана основен пазар за грузински износ, руските туристи започнаха да посещават грузинското Черноморие. Само през 2018-а близо 1 500 000 руснаци са посетили Грузия, а приходите от туризма са 8% от БВП на страната. Според професор Шарашенидзе руската реакция няма да нанесе щети на грузинската икономика.

„Русия вече ни е налагала ембарго през 2006-та и тогава икономиката ни беше блокирана. Но през 2006-та ситуацията беше различна. Тогава имаше конфронтация между Грузия и Русия - грузинските власти бяха наредили показни арести на руски шпиони, на руски военни офицери пред телевизионни камери. Това дълбоко унижи руските власти и Путин лично. Сега какво - Русия просто преигра с реакцията, но това, което е много по-важно - милиони руски туристи пътуват до Грузия през последните години и за руските власти ще бъде много трудно да ги накарат да спрат да идват в нашата страна“.

Протестът в Грузия показа до къде точно стигат възможностите на Бидзина Иванишвили и „Грузинска мечта“ да възстановят отношенията с Русия. Двете държави не поддържат дипломатически отношения от войната през 2008-ма, когато са откъснати Абхазия и Южна Осетия по руски маниер, много подобен на този в Украйна. Професор Торнике Шарашенидзе коментира:

„Имам усещането, че Русия вярва, че грузинците са забравили и ще приемат последствията от войната през 2008-ма. Като, че ли руснаците смятат, че това вече се е случило. Но инцидентът с Гаврилов, с руския комунист, накара руснаците да осъзнаят, че грузинците няма да забравят случилото се преди 11 години“.

Професор Шарашенидзе и смята, че единственият път за скъсване с постсъветския период на Грузия е пътят на евроинтеграцията. След Революцията на розите в Грузия през 2003-та година, ръководена от Михаил Саакашвили, страната поема по пътя към НАТО и Европейския съюз. От 2011-та година Алианса определя Грузия като държава-аспирант за членство в НАТО, а с Европейският съюз има влязло в сила Споразумение за асоцииране от 2016-та.

„Членство в НАТО е много трудно за постигане, тъй като има руски военни бази на грузинска територия. Но с членството в Европейския съюз е различно. Вярвам, че то може да бъде постигнато с новото поколение, което протестира и показва, че се е превърнало в истинска сила. Защо правителството направи веднага отстъпки пред протестиращите за пропорционална избирателна система? Защото правителството се страхува от новото поколение“.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Агенция "Медицински надзор" започна проверка по случая с починалото дете от Литаково

Роднините на починалото 7-годишно дете от ботевградското село Литаково се срещнаха с кмета на Ботевград, който е обещал подобрения в Бързата помощ в града. Междувременно агенцията "Медицински надзор" започна проверка на всички медицински звена, които са свързани със случая - филиалът на Центъра за спешна медицинска помощ, екипът, който е..

публикувано на 05.05.25 в 13:49
Минералният извор във видинското село Градец.

Община Видин с писмо до институции и медии за минералните извори в региона

Минералните извори са природно богатство, на което в Северозападна България гледат като на потенциална възможност за развитие. Във Видин разработването им е част от целенасочена политика на местната власт за развитие на туризма, а общественият интерес по темата е изключително голям. Наскоро обаче Общината разпространи Отворено писмо, с..

публикувано на 05.05.25 в 13:28
57 украински бежанци, предимно майки с малки деца, отпътуваха с влак от Бургас за София - 29 май 2022 г.

Украинските бежанци попълват формуляр за включване в т.нар. рискова група

На сайта на Агенцията за социално подпомагане е публикуван формулярът, който украинските граждани с временна закрила у нас трябва да подадат до края на този месец, ако желаят да бъдат включени в така наречената "рискова група", за която настаняването в държавни бази и хотели за сметка на държавата ще продължи да е за срока на закрилата...

публикувано на 05.05.25 в 13:26

Вилис Цуров: Проблем е, че за Ф-16 има теч на информация на високо ниво

Случва се някой уред да не сработи или да не показва точно, защото Ф-16 е летял над океана дълго и е зареждал във въздуха. Проблемът всъщност е, че е изтекла информация за самолета , и то на високо ниво, а това е недопустимо за държава от НАТО. Това каза в интервю пред БНР о.з. полковник Вилис Цуров, заемал длъжности в Генералния щаб..

публикувано на 05.05.25 в 13:19

Великобритания се подготвя за отбелязване на Деня на победата в Европа

Обединеното кралство се подготвя да отбелязване на Деня на победата в Европа с активното участие на кралското семейство и британските министри. Въпреки че Денят на победата в Европа официално се отбелязва на 8 май, днес започват четиридневни тържества по случай 80-годишнината. Церемонията ще започне в 12 часа по Гринуич, или 14 часа..

публикувано на 05.05.25 в 13:14

Майката на Магдалена от Хасково твърди, че извършителят на убийството не е само един

Майката на убитата Магдалена от Хасково твърди, че извършителят на убийството не е само един. Лидия Трендафилова отново каза, че полицията е подценила ситуацията. Според майката в телефона на 18-годишната ѝ дъщеря са намерени снимки, на които се вижда, че Магдалена е в безпомощно състояние, вероятно вече мъртва, а край нея има и други..

публикувано на 05.05.25 в 12:56
Снимката е илюстративна.

Побой над четирима в Пловдив след забележка за включен двигател на кола

Четирима мъже са със сериозни наранявания, след като са пребити в Пловдив. По думите им нападението не е било провокирано и е извършено от представители на охранителна фирма. За побоя, случил се на 30 април, пострадалите са сигнализирали в полицията и прокуратурата. Мирослав Алексиев, който е със счупено ребро и наранявания по цялото тяло,..

публикувано на 05.05.25 в 12:35