Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Адреналин за любителите на екстремния туризъм в каньона на река Черни Лом

Скални маршрути край русенското село Пепелина - по стъпките на монаси отшелници

Пътят на исихастите ни връща 600 години назад

7
Снимка: Ася Пенчева

В каньона на река Черни Лом, който вие своите меандри сред стръмни скали и плодородни поля, се намира най-малкото село в Русенска област. Там няма обхват на нито един от мобилните оператори, няма градски шум, няма дори хора за избирателна секция. Там големият властелин е природата. Най-малкото село всъщност е голямо начало за няколко туристически маршрута - познати и непознати.

Има три легенди за името на село Пепелина. Едната е романтична, другата - прагматична, а третата - малко страшна. Според красивия разказ имало девойка Пепелина, която била изумително красива и за да не бъде открадната от турците по време на османското владичество, баща й я затворил в квадратната дупка, високо в скалите, но я намерили, а тя скочила от отвесната скала. Втората се свързва с пепелта, която вдигали въглищата, добивани за ковачите в съседното село Червен. Третата, малко ужасяваща, но пък достоверна легенда, е, че в района има много змии пепелянки, които дали името на селото. 

Във всеки от разказите сигурно има истина, но това, което днес можем да видим и преживеем в Пепелина, е невероятното съчетание от спорт и история. В това ни убеждават Сашо Попов и Михаил Михов от туристическо дружество "Приста". Четири пътеки са подходящи за широкоспектърен туризъм - от най-обикновения - ходене с раничка през всеки от сезоните до екстремен, през скалите, обезопасен с въжета и съоръжения, казват те. 

Един от маршрутите е концентриран в богат скален комплекс със стъпала в различни посоки. "Докато работехме, виждахме постоянно интересни посоки, пещери, стъпала, които отиват към други скални църкви и монашески килии."

Миналата неделя бе премиерата на маршрута Пътят на исихастите. В продължение на няколко месеца доброволци разчистваха скалите и обезопасяваха района, за да могат туристите да усетят адреналина от изкачването на отвесните скали и да се върнат във времето отпреди 600 години. Маршрутът е осеян с доста стъпала, запомнили стъпките на монасите отшелници. 

"Ние ще се пренесем в тяхната епоха, ще минем по техните стъпки. Скалната църква, както се шегува човекът от музея,  с който я разчиствахме, каза: подът е пометен отново след 600 години. Лъснахме пода, да се види всичко. Горе има интересни скални надписи, които не са публикувани, олтари се откриха, разни ниши. Предстои тепърва обектът да бъде проучен от археолозите и тъй да се каже - оповестен."

При разчистването на скални масиви, които били покрити с трева и храсти, били открити фрагменти от керамика, характерна за Второто българско царство, пояснява Евгени Георгиев от Историческия музей в Русе.

Тази пътека не е за любители, които случайно попадат в Пепелина. Всички, които биха искали да я преминат, трябва да потърсят Русенското туристическо дружество и да бъдат подготвени с екипировка и инструктаж.

По Пътя на исихастите ни води кореспондентката ни в Русе Ася Пенчева.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Турски готвачи в нашата Албена: Наемат персонал от Бангладеш и Узбекистан!

С наближаването на летния туристически сезон темата за глада за кадри за сезонна заетост отново е актуална. За поредна година в Добрич се проведе трудова борса с такава насоченост, която предоставя възможност търсещи работа да се срещнат с работодатели - хотелиери, ресторантьори, концесионери на плажни ивици и др. Могат ли всички..

публикувано на 01.04.25 в 10:40

Столичната библиотека и фондация "Глобални библиотеки – България" представиха инициативата "Образовани дигитални граждани в библиотеките"

Столична библиотека и фондация „Глобални библиотеки – България“ организираха представяне с фокус – ролята на библиотеките в изпълнението на Стратегията за цифрова трансформация на България (2020 – 2030). Участие в събитието взеха представители на ключови за изпълнението на стратегията министерствата, както и на Столичната община. Събитието е..

публикувано на 30.03.25 в 08:31
Д-р Ким Сеуон, Снежана Тодорова и д-р Райна Бенева

"Кореистика" - все по-желана специалност в Софийския университет като първо желание

Когато източният вятър премине през ума и сърцето, той носи със себе си не само думи, но и цяла вселена от значения .  Какво означава един поздрав в Корея? Не е просто "Здравейте", а поклон, жест на уважение , хилядолетна традиция, предавана през поколения.  Какво значи да изучаваш Кореистика? Не е просто запаметяване на йероглифи и..

публикувано на 28.03.25 в 10:07

Стая за ИИ в училище - готови ли сме за промяната?

В частно училище в периферията на София – в Иваняне, беше открит кабинет по изкуствен интелект. Най–доброто обяснение защо в едно училище трябва да има стая за изкуствен интелект го дават учениците.  Виктор, който е петокласник и по-големите му съученици Зулфие и Васил посочват, че така или иначе децата го използват в учебния процес ...

публикувано на 26.03.25 в 10:17
Мария Янева, председател на фондация

"Искам бебе“ настоява за промяна в правилата на Центъра за асистирана репродукция

От фондация "Искам бебе“ настояват за промяна в правилата за работа на Центъра за асистирана репродукция и за финансиране от държавата да бъдат включени и пациентите, които имат нужда от донорски генегичен материал . Това заяви председателят на фондацията Мария Янева. Тя поясни, че в началото на седмицата исканите промени са внесени и обсъдени в..

публикувано на 23.03.25 в 17:25

Държавата започна ремонти на домовете за стари хора

Държавата започна ремонти на домовете за стари хора. Модернизацията се прави с финансиране от Плана за възстановяване и устойчивост. Един от домовете, в които ще бъдат подобрени условията за възрастните хора, е в павликенското село Караисен. Министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов даде началото на ремонта на този дом тази..

публикувано на 23.03.25 в 07:16

В София се проведе дискусия на тема "Аргументи - "За" и "Против" добива на шистов газ в България"

Българският енергиен и минен форум (БЕМФ), съвместно с "Клуб Сенатор", организира професионална дискусия на тема "Аргументи - "За" и "Против" добива на шистов газ в България".  Участниците в дискусията излязоха с Отворено писмо. В него се посочва: Над 13 години на територията на Република България и българската акватория на..

публикувано на 23.03.25 в 05:28