Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

От болница “Света София“ искат по-скъпа клинична пътека за ДЦП

Роботизираната рехабилитация е много ефективна, а средства за поддръжка на роботите няма

Снимка: www.gen.su

В писмо до Министерство на здравеопзаването от Специализираната болница за детска церебрална парализа (СБРДЦП “Света София“) настояват да се увеличи цената на  клиничната пътека за детска церебрална парализа, защото болницата няма средства да ремонтира високоспециализираните роботи за рехабилитация, които са се повредили. Ефектът с тяхното лечение е много добър, твърдят специалистите. 

Специализираната болница за детска церебрална парализа разполага с пет робота и три полуроботизирани устройства за рехабилитация на децата. Те са дарение, но като най-модерно средство за рехабилитация изискват и съответната поддръжка, обясни директорът на болницата доц. Иван Чавдаров в предаването "Хоризонт до обед".

"Тези устройства са изключително скъпи за роботизирана терапия. Те са на стойност от 150 хиляди лева нагоре, до 200. Има някои роботи, които в България все още ги няма, 200-250 хиляди лева. Болницата е малка, при това ние сме рехабилитационна болница и е невъзможно да се закупят такива устройства. Три от роботите ни са дарение от Българската Коледа, а два от роботите са закупени с помощта на Норвежкия финансов механизъм. Както и още две полуроботизирани устройства пак чрез Норвежкия финансов механизъм. Първият робот направи вече пет години", уточни Чавдаров.

През пролетта е имало инцидент, счупила се е част от робот: "Ремонтът на това устройство, подмяна на амортисьори и балансиращи вериги е в рамките на 10-11 хиляди лева. Ние не можахме да намерим толкова много пари и със сериозни усилия успяхме само да заменим счупения амортисьор. Роботът работи, но работи на ръба и се очаква да се счупи някой друг", каза д-р Чавдаров.

Годишно през болницата за преглед преминават над 3 000 деца. Цената на клиничната пътека за рехабилитация с робот на ДЦП трябва да се увеличи от 600 лева на 1500 лева, защото лечението с робот има много по-добър ефект, а са нужни и средства за поддръжка на машините, мотивират се от специализираната болница:

"Клиничните пътеки са изключително слабо финансирани. Писал съм на министерството неколкократно, да се направи една високотехнологична пътека за рехабилитация на деца с церебрална парализа, в която да се включи амортизацията на един робот."

Въвеждането на роботизираната рехабилитация в болницата е причината децата да не се изпращат в чужбина, допълни доц. Чавдаров. 

"Вече деца с церебрална парлиза не ходят в чужбина за рехабилитация, защото успяхме с Българската Коледа, Норвежкия механизъм да обясним на тези, които ни финансират, че спестяваме пари на държавата. Държавата обаче трябва да ни подкрепи чрез пътеки, за да можем тези устройства да ги подържаме здрави, за да могат да се ползват от децата." 

От пет години няма увеличение на цените на клиничните пътеки за лечение на ДЦП. Директорът на болницата ще поиска такова увеличение и за следващия рамков договор с НЗОК. 

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мирослава Тодорова

Мирослава Тодорова: Народното недоволство може да помете всички институции

В споразумението между участващите в управлението формации има точка за прекратяване на нелегитимните влияния на партии и техните лидери в съдебната и изпълнителната власт.  Декларирането на подобно желание е " поредното признание, че има такъв проблем и се оказва, че е централният политически проблем ", смята Мирослава Тодорова, съдия в..

публикувано на 18.01.25 в 14:37

Директор на столично училище: Имаме финансови резерви, ще увеличим заплатите

В столичното 51. СУ "Елисавета Багряна" ще бъдат вдигнати заплатите, тъй като има финансови резерви , заяви директорът Асен Александров в интервю пред БНР. Председателят на Съюза на ръководителите в системата на народната просвета на България Диян Стаматов, директор на софийското 119 СУ "Акад. Михаил Арнаудов", бивш зам.-министър на МОН..

публикувано на 17.01.25 в 13:58
Председателят на Комисията за регулиране на съобщенията Иван Димитров

КРС: Няма мобилен оператор - монополист за 2024 г.

За 2024 г. няма мобилен оператор, който да е монополист , т.е. да има 50 и над 50% участие на пазара и той да диктува цените на този пазар. Това заяви пред БНР председателят на Комисията за регулиране на съобщенията Иван Димитров. По думите му се правят регулярни проверки на мобилните оператори за това дали някой не се държи като монополист..

публикувано на 16.01.25 в 09:40

Венци Мицов: Партиите продават страх, а не решение на въпросите

" Зарът е хвърлен, дюшешът е излязъл. Скоро можем да пием благата ракия. Доколкото разбрах, са се прегърнали четирите формации, които теоретично би трябвало да нямат абсолютно никакви допирни точки ".  Това е коментарът на музиканта и бивш политик Венци Мицов относно очакваното правителство между ГЕРБ-СДС, БСП, ИТН с подкрепата на ДПС - Доган...

публикувано на 15.01.25 в 12:19
Кризисен център за бездомни в

15 са свободните места в центровете за временно настаняване на бездомни в София

3 са центровете за временно настаняване на бездомни хора на територията на София. Капацитетът им е 510 места, като към момента има 15 свободни . Това заяви пред БНР Мина Йовчева, директор на Дирекция "Социални услуги за деца и възрастни" в Столичната община. Тя уточни, че центровете се използват целогодишно . По думите ѝ всеки ден, дори в..

публикувано на 15.01.25 в 09:51

90 битови пожара от началото на годината

На повече от 120 сигнала през изминалите 2 денонощия са реагирали служителите на Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението". Типично за този период от годината има доста битови инциденти, свързани основно с използването на отоплителни уреди , заяви пред БНР главен инспектор Йото Василев, началник сектор "Държавен..

публикувано на 14.01.25 в 14:22

Диян Стаматов: Да не се удължава учебната година

Не трябва да бъде увеличавана продължителността на учебната година , заяви пред БНР Диян Стаматов - директор на 119 училище в София, бивш заместник образователен министър и председател на Съюза на ръководителите в системата на народната просвета. За него е наложително да се въведе национална регулация по отношение на използването на различни..

публикувано на 13.01.25 в 11:35