Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В петък изтича срокът за кандидатстване в гимназиите след 7 клас

МОН: Резултатите от НВО след 7 клас са по-добри от миналогодишните

| обновено на 03.07.19 в 17:54
Снимка: Архив, БНР

Резултатите от тазгодишното националното външно оценяване на учениците от 7 клас представи днес Министерството на образованието и науката. На него се явиха над 61 хиляди ученици от цялата страна, които на 17 юни държаха изпит по български език и литература, на 19 юни – по математика, а на 21 юни – по избран от тях чужд език.

От днес до петък е срокът за кандидатстване след 7 клас в профилираните и професионални гимназии. За първи път кандидатстването за класиране в гимназиите ще е изцяло електронно. То може да се направи както от вкъщи, така и в училищата-гнезда.

Учениците могат да кандидатстват в неограничен брой училища. Всяка желана паралелка трябва да бъде вписана като отделно желание. При кандидатстването се посочват областта, града, училището и специалността, в която учениците искат да продължат образованието си.

Максималният брой точки, с които могат да кандидатстват учениците, е 500. 400 от тях са от националното външно оценяване, провело се миналия месец. Останалите точки са от свидетелството след 7 клас.

След като бъде обявено първото класиране, учениците могат да се запишат в учебното заведение, за което са класирани или да продължат на второ класиране, без да имат право да разместват желанията си. На третото класиране желанията могат да бъдат пренаредени в зависимост от останалите свободни места.

2499 паралелки са заложени в държавния план-прием след 7 клас. 57 на сто от тях са професионални, а останалите-профилирани. 

Резултатите от Националното външно оценяване след 7 клас като цяло са по-добри от миналогодишните - такава е обобщената оценка на МОН, представена на пресконференция днес. Само 1 седмокласник в цялата страна е получил максималните 100 точки и на двата изпита - по БЕЛ и по математика. Традиционно с най-висок общ успех са учениците от математическите гимназии в Пловдив, София и Варна, които са постигнали над 90 точки и при двата изпита. 

Точното сравнение с резултатите от предишни изпити е невъзможно поради новия единен формат на изпита. Той съдържа материал от 5, 6 и 7 клас, с изключение на литературата, където са включени произведения само от 7 клас, подчерта зам.-министър Таня Михайлова:

"Имаме различно разпределение на задачите, нов тип задачи, ориентирани към функционална грамотност, към това да могат да се оценяват и умения. В тестовата част имаха и различна тежест не както преди всяка задача да носи равен брой точки".

Средният резултат от изпита по БЕЛ е 53,06 точки и според експертите се равнява на добър и много добър. С най-висок успех са децата в областите  София, Смолян и Пазарджик, а най-слаби резултати отчитат в Ямбол, Сливен и Шумен. Т.нар. "отворени въпроси" затрудняват повече учениците, обобщи експертът по БЕЛ Александър Трингов:

"Най-много ги затрудняват задачите, които изискват от тях възпроизвеждане на знания, свързани с граматиката, със синтактичната синонимия и задача, която изисква умения, т.е. тълкуване на откъс от художествен текст."

По математика резултатът е значително по-слаб - едва 33,63 точки и се съотнася към среден и добър успех.  Областите София, Варна и Смолян са на челните места в класацията по най-добри резултати. На опашката са учениците от Видин, Шумен и Монтана. Близо 80 на сто от седмокласниците изобщо не са отговаряли на отворените въпроси, които изискват пренасяне на знания от целия етап на обучение, и това обяснява по-слабите резултати, смята експертът по математика Маня Манева:

"Тази година са срещнали трудност при определянето на еднаквите фигури. Миналата година именно задача с еднакви триъгълници имаше най-висок процент постижимост, а тази година такава задача е с 23% само. по отношение разчитане на данни, т.нар. "функционална грамотност", учениците няма как да се справят ако нямат натрупани знания от минали години, само със знанията от 7 клас."

Все още системата не е заработила по-добре, обобщи образователният министър Красимир Вълчев.

"Промените, новите учебни програми, които бяха въведени не са дали драматично различни резултати. Основният фактор за доброто обучение си остава по-мотивирани учители, повече методическа подкрепа, повече квалификация. ние трябва ефективно и последователно да настроим системата да дава и функционална грамотност."

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ускоряване на годишната инфлация в България през ноември до 2,1%

Инфлацията в нашата страна се ускорява през ноември спрямо година по-рано до 2,1% от 1,8% през октомври, достигайки тримесечен връх, показват данни на Националния статистически институт (НСИ). Спрямо октомври индексът на потребителските цени се повишава с 0,6%, след като през десетия месец на годината нарасна с 1,1 на сто. През ноември..

публикувано на 16.12.24 в 11:34

ГИТ напомня: Платеният отпуск за 2022 г. се ползва до края на тази година

До края на тази година, могат да бъдат използвани останалите дни платен годишен отпуск за 2022 г., след което те ще бъдат погасени по давност (изгубени). От Главната инспекция по труда напомнят, че със съгласието на работодателя, работниците могат да отложат неизползвани дни платен  отпуск от тази година за следващата.  В началото на..

публикувано на 16.12.24 в 11:06
Ивайло Мирчев

ДБ и ГЕРБ-СДС ще обсъдят днес възможността за кабинет

Преговорите екипи на "Демократична България" и на "ГЕРБ-СДС ще се срещнат днес, за да обсъдят възможността за съставяне на правителство. Това потвърди Ивайло Мирчев и посочи, че срещата ще бъде в сградата на Народното събрание. "Демократична България" няма да отстъпи от подписването на декларацията за санитарен кордон около Делян Пеевски, посочи..

публикувано на 16.12.24 в 10:53
Кая Калас

Кая Калас: Сирия е изправена пред доста несигурно бъдеще

"Сирия е изправена пред оптимистично и позитивно, но и доста несигурно бъдеще и трябва да сме сигурни, че ще върви в правилна посока" - това каза на влизане на заседанието на министрите на външните работи върховният представител по външната политика и сигурност Кая Калас. Това е една от темите, които те ще разискват днес на заседанието си в..

публикувано на 16.12.24 в 10:43

Равносметката на ИА "Програма за образование" за 2024 г. и амбиции за следващата

По какви цели е работила Изпълнителна агенция "Програма за образование" през настоящата година и какви амбиции има за следващата? В предаването "Хоризонт до обед" проф. дхн Георги Вайсилов, изпълнителен директор на агенцията, акцентира върху два от проектите, които реализират с МОН. В единия от тях - "Успех за теб", участват 1480 училища...

публикувано на 16.12.24 в 10:29

Икономическият и социален съвет призова за спешна промяна в районирането в България

За спешна промяна на районирането в България призовават от Икономическият и социален съвет.  В анализа по темата се посочва, че настоящата ситуация предизвиква сериозен дисбаланс в икономическото развитие на Югозападния регион, заради непропорционално високото спрямо средното за страната благосъстояние на София-град. Заради икономическото..

публикувано на 16.12.24 в 10:07

Асоциацията на прокурорите и Камарата на следователите са против предложените промени в ЗСВ

Асоциацията на прокурорите и Камарата на следователите възразяват срещу промените, предложени с Проект на Закона за съдебната власт, публикуван на официалния сайт на Народното събрание от 5 декември , се казва в писмо, разпространено до медиите. Законопроектът е внесен от ПП-ДБ. Прокурорите и следователите окачествяват предложените промени..

публикувано на 16.12.24 в 10:06