Повече от 30 домашни прасета бяха умъртвени от ветеринарните власти в 4 плевенски села заради африканска чума.
Заразата беше регистрирана в село Жернов, но в 3-километровата зона около него се падат и селата Муселиево, Евлогиево и Въбел.
Съгласно изискванията за биосигурност в тази зона се избиват всички животни, а в радиус от 10 километра се въвежда наблюдение.
Властите потвърдиха, че стопаните на нерегистрирани прасета няма да получат обезщетения. Хората изразиха недоволство, че ветеринарите избиват здрави животни, без дори да изчакат резултатите от взетите проби:
"Три прасета ни умъртвиха. При положение, че е открита чума на онзи край, а нашите прасета са живи и здрави, първо ги умъртвяват и тогава вземат кръв. Нищо не ни обясняват. Казват, че не сме регистрирани като земеделски производители, нямаме марки на ушите и изобщо няма да ни дадат една стотинка, а на мен тези прасета ми излизат 700 лева. Такъв ужас не съм изпитвал. 23 години глезам прасета. Такова нещо никога не ми се е случвало".
Тъй като заразата вероятно е пренесена от Румъния, днес на пътя към близкия ферибот Никопол - Турну Мъгуреле беше поставена инсталация за дезинфекция на преминаващите автомобили.
Най-много са заразените животни в село Жернов и във фермата, в която беше открито огнището от африканска чума по свинете. Там бяха умъртвени 12 животни. Стопаните на останалите животни обаче посочиха, че техните са били здрави и са умъртвени преди да са излезли резултатите от взетите им кръвни проби.
Според хората тук, заразата е дошла от Румъния и е пренесена от комарите, а в района те са изключително много.
Кметът Людмил Стоянов допълни, че животните на територията на селото са общо 22. Въпреки че няма напрежение, умъртвяването предизвика недоволство сред стопаните, каза още Стоянов.
Жалкото е, че самите стопани няма да бъдат обезщетени, тъй като не са регистрирани като земеделски стопани. В същото време в село Жернов, на изхода в посока за река Дунав и Румъния, започна изграждането на санитарна бариера за дезинфекция на автомобилите, за да се спре разпространението на заразата към ферибота за Румъния.В 10-километровата надзорна зона ще започнат клинични прегледи и лабораторен надзор.
Това е второто огнище на чума при домашните свине. Първото пламна миналото лято в Провадийското село Тутраканци. Въпреки че още тогава кметовете бяха инструктирани да преброят всички животни, отглеждани в заден двор, ветеринарните власти са скептични в знанието си за броя на прасетата, които подлежат на умъртвяване:
"Имаме опита от Тутракан, когато също знаехме и в един момент се оказаха три пъти повече животни, така, че не изключваме и този развой на събитието. До момента знаем, че има малък брой животни в самото село Жернов, в което е огнището. В този обект има 12 още живи прасета, а в цялото село - още от порядъка на 35 животни. В 3-километровата зона са още три населени места, където броят на прасетата, по първоначални данни, също е символичен", каза за БНР д-р Георги Чобанов от Агенцията по храните.
Огнището в село Жернов е октрито в заден двор с 14 прасета:
"Заден двор, в който трябва да се отглеждат максимум 3 прасета за угояване, се отглежда свиня-майка, прасета се развъждат, нерез се отглежда, така, че никой не слуша или не иска да изпълнява... Когато някой не изпълнява нещо, разписано в законите, най-вероятно той трябва да понесе тази отговорност. На практика контролът на прасетата се извършва от нас, при условие че знаем, че в този двор се отглеждат прасета. Тази информация обаче ние получаваме от самия стопанин“.
“По-скоро огнището в Жернов е свързано с близките огнища, разположени от другата страна на Дунав. Отдавна алармираме за това, че по цялото протежение на българо-румънската граница има огнища в румънска страна".
Африканската чума не е заразна за хората в чисто здравословен план, но е изключително неблагоприятна по отношение на икономическия ефект върху държавата и бизнеса“, каза Чобанов за предаването “Преди всички“ по програма “Хоризонт“ и коментира, че хората не изпълняват нормативните разпоредби, свързани с мерките за безопасност при отглеждане на прасета:
Стопаните на умъртвените прасета в 3-километровата зона ще получат обезщетения. Неотговарящите на изискванията обаче, не получават такива за животните си:
“Начинът за изплащане е много точно и ясно разписан в закона. При условие че има възможност, те ще получат обезщетение“.
Според Чобанов ключовите мерки, към които трябва да се тръгне още днес, са:
“Повишаване на нивото на биосигурност на всички индустриални свинекомплекси с цел предотвратяване на проникването на заболяването. Конкретно в случая, тъй като вече имаме констатирано огнище, една от най-важните мерки е бързо ликвидиране на огнището, за да може да възпрепятстваме евентуалното пренасяне на вируса от това огнище към други“.
Интервюто с д-р Чобанов можете да чуете от звуковия файл.
Новият сръбски премиер Джуро Мацут пое днес задълженията от Милош Вучевич. Ендокринологът д-р Джуро Мацут е новият премиер на Сърбия Мацут проведе и среща със своя предшественик в сградата на правителството. Сръбското правителство провежда първото си заседание в новия мандат днес от 13:00 ч местно време (14:00 ч. българско). Сръбският..
Снимки на пораженията по сграда в Газа, в която загина българския хуманитарен работник Марин Маринов, доказват, че тя е поразена от израелски танк. Това се твърди в разследване на "Вашингтон Пост". Изданието е получило снимки на ползваната от ООН къща, където на 19 март Маринов загина, а други пет човека бяха ранени. Според експертна оценка..
БФС стартира пилотен проект за финансова грамотност и предприемачески умения за млади футболни национали, обявиха от Футболната централа. Това се случва да първи път у нас, а в страните от ЕС още от 2021 г. се говори и работи за дуалност на спорт и образование. "В големите клубове в чужбина има примери и клубовете са инвестирали в големи..
За първи път областната администрация в Благоевград ще може да разчита на финансов ресурс за реализация на проекти, свързани с управление на кризи и предотвратяване на природни бедствия. В края на миналата седмица беше приет и конкретен план за действие при наводнения и пожари. Много отговорности и почти никакъв ресурс за превенция..
Народните представители отхвърлиха и втория вот на недоверие на правителството на премиера Росен Желязков, внесен от парламентарните групи на МЕЧ, "Величие" и "Възраждане" за провал в борбата с корупцията. Предложението беше подкрепено от 71 депутати, а 131 гласуваха против. Политологът Светлин Тачев: Правителството изглежда още по-стабилно..
53-годишна жена е нанесла порезни рани с нож на мъжа, с когото живеели на семейни начала, съобщиха от ОДМВР-Перник. Сигналът в полицията е подаден от Спешното отделение в пернишката болница, където потърпевшият потърсил медицинска помощ. Разследващите полицаи установили, че инцидентът е станал в град Батановци след употреба на алкохол. Между двамата..
40-годишен перничанин е задържан за притежаване на голямо количество вейп устройства и наркотични вещества. 13 от вейповете са били със съдържание на марихуана, съобщиха от ОДМВР. След получена предварителна информация и в условията на специализирана полицейска операция, на паркинг в областния град органите на реда задържали 40-годишен перничанин,..
Акция на полицията в столичния квартал "Студентски град". Открито е голямо количество анаболни стероиди и таблетки. Двама души са..
Средната възраст на автомобилите в България е 17-18 години , посочи пред БНР председателят на Съюза на автосервизите Емил Германов. По думите му..
Не виждам причини БСП да остане в това управление ! Стабилността не е лява политика, но очевидно има други причини, които не предполагат излизането на..