“Никой не може да каже дали има, или няма, но е възможно да са издавани такива документи срещу заплащане. Това не се коментира - такова нещо, докаже ли се това, трябва наистина да бъде наказано.“
Това заяви председателят на Националното сдружение на общопрактикуващите лекари доц. Любомир Киров пред "Хоризонт" след предупреждението на премиера Бойко Борисов за драстичното увеличение на болничните.
Лекарите преценяват дали някой трябва да бъде изведен от работната среда, но не е в техните компетенции да контролират какво прави човек, на когото е издаден болничен лист, каза още доц. Киров. В предаването “Преди всички“ по "Хоризонт" той коментира, че темата е повдигната в навечерието на преговори за бюджета. “Сега се коментира нов бюджет за здравеопазване, така че, чисто тактически, е един от подходящите моменти да бъде напомнено колко са лоши всички доктори и че парите, които се дават там, не трябва да са толкова много“.
Според Григор Димитров от Българската стопанска камара работодателите не могат да злоупотребят с болничните листове. "Защото, първо, лицето отива при лекар, той му издава болничен лист, работодателят получава болничния лист и заплаща първите дни, а останалите се заплащат от общественото осигуряване...“.
“Всяко осигурено лице или всеки, който прави осигурителни вноски, има суверенното право, когато настъпи нетрудоспособност или се разболее, да получи съответна компенсация. Колкото до това, което каза премиерът и което разбуни духовете – ние от години поставяме въпроса, че има трайна тенденция на увеличаване на болничните и, съответно, на обезщетението, което се получава. Всички знаем, че населението на България в последните години не е в добро здравословно състояние и издаването на болнични листа е в резултат на влошеното състояние на населението… “, посочи Димитров.
Статистиката показва, че между 15% и 18% от болничните листове се издават от общопрактикуващите лекари, а повече от половината - от медицинските центрове, каза Димитров:
"За миналата година броят на болничните листа е 17 000 000. Около 5 000 000 е са болничните листа, които работодателят е платил. Ощо взето сумата, която се изплаща за обезщетение за болест е около 700 милиона, а общо болничните листа са 23 милиона. Колкото и да е невярна статистиката, се падат седем и половина - осем дни на човек да е отсъствал по болест. Това не е малко! Това, което става с болничните листа е резултат от големия хаос, който съществува в административното обслужване на населението. Сигурно има и нарушения, които се извършват и от лекарите, но има и от принуда от някои собственици на фирми...".
Двете мнения можете да чуете в звуковия файл.
Ще спасим ли малките квартални магазинчета, ако на 13-ти февруари не посетим големите търговски вериги? Няколко организации призоваваха за общонационален бойкот на търговските вериги и хранителните магазини този четвъртък. Заради високите цени те приканиха хората да не пазаруват на въпросната дата в големите вериги, по примера на Хърватия и други..
Случай като този от село Брезе следва да бъде сигнал . Той трябва да ни покаже, че промяна трябва да има и по отношение на законодателството, и по отношение на модела на финансиране . Това заяви пред БНР зам.-председателят на УС на Националното сдружение на общините и кмет на Троян Донка Михайлова след трагичния случай в девинското село..
Когато излезе проектобюджетът, ще видим дали той е реалистичен или е " история, която управляващите ще опитат да продадат на ЕК и ЕЦБ , за да не бъдат съдени, че са се провалили с фискалния показател и да остане единствено инфлационният" при кандидатстването за еврозоната. Това мнение изрази пред БНР журналистът Стефан Антонов. "Нямам..
Млада жена от Горна Оряховица се бори с онкологично заболяване и се нуждае от сериозна финансова подкрепа. За лечението на 45-годишната Габриела Лазарова в турска клиника са нужни близо 400 000 евро. Хората от родния ѝ град са обединени да помогнат на Габи за втори път да пребори рака и провеждат различни благотворителни инициативи...
Относно матурата по математика след 12-и клас Боян Захариев, директор дирекция "Образование" в "Отворено общество", изказа мнението си: " Важно е за какво се ползват определени изпити. Те могат да се ползват за няколко неща. Едното е ако са необходими на някого напред във времето - подобен изпит е важен за работодатели или за кандидатстване за..
България има да направи големи, едри и бързи стъпки към своята културна интеграция в ЕС. Това мнение изказа пред БНР Асен Асенов, създател на поредица от международни фестивали, сред които и "One dance festival". " Страната ни може би е най-неинтегрираната държава-членка в европейската екосистема на културните индустрии. Ние не успяваме да..
Две години след опустошителното земетресение в Турция всички усилия са насочени основно към възстановяване на жилищата на пострадалите. Знамената в Турция на 6-и февруари бяха свалени наполовина в памет на загиналите над 53 хиляди души. За оцелелите все още не е ясно кога ще има възстановяване на живота такъв, какъвто е бил преди. Две..
Случай като този от село Брезе следва да бъде сигнал . Той трябва да ни покаже, че промяна трябва да има и по отношение на законодателството, и по..
Плевен е застрашен и тази година от воден режим. За това алармира кметът на града д-р Валентин Христов. "Плевен отдавна има сериозен проблем с..
" В момента Десислава Иванчева е заплашвана с убийство от жена, която лежи доживотна присъда, и никой нищо не прави ". Това съобщи пред БНР..