68-годишен мъж от Велико Търново получи шест акта за неправилно паркиране в Швеция, без дори да е посетил скандинавската държава. Наложените глоби в размер на 500 лева са за автомобил, който Райко Райков продал преди шест години. Мъжът се притеснява да не бъде осъден за нещо, което не е извършил. Затова подава жалба в Районната прокуратура в старата столица и до фирмата, от която получава известие за глобите.
Райко Райков твърди, че никога през живота си не е ходил в Швеция. Всеки от актовете е на стойност 400 шведски крони.
Нарушенията са направени с автомобил, който великотърновецът продал на мъж от тръмбешкото село Петко Каравелово. Според Райко Райков продажбата е направена по всички правила на закона.
„Колата съм я продал август 2013 година. Минала през нотариус. Копие от договора в „Местни данъци и такси“ и в КАТ на регистратурата съм ги предал и мислех, че съм свършил до тук. По документи така излиза - че има двама собственици и един договор за покупко-продажба“, разказва той пред "Хоризонт".
Оказва се, че името на продавача не е заличено като собственик, а името на купувача е добавено като втори собственик на автомобила.
През пролетта на тази година Райко Райков получава писмо от колекторска фирма за дължимите глоби по нарушения, направени с продадения автомобил в шведската столица Стокхолм.
„Два еднотипни документа. Стокхолм, улица, адрес, дата, час. Помислих си първо, че това е разновидност на ало-ало измамниците. Има ги в Търговския регистър, има телефони, обаждам им се на тях. „Изпратете ни договорът за покупко-продажба“. Изпратих им и на другия ден ми се обажда мъж и казва: „Не са два, а има още четири, общо шест глоби за неправилно паркиране. По дати ги има - 2018 година“.
Великотърновецът твърди още, че след продажбата на автомобила си никога повече не е виждал купувача. Започнал собствена проверка, която установила, че за колата последно „Гражданска отговорност“ е платена за 2017 година, няма данни превозното средство да е напускало страната.
Опасенията на Райко Райков са да не бъде въвлечен в престъпление с бившия си автомобил, на който все още се води първи собственик.
„Обадиха ми се, че ще търсят собственика, обаче ако не намерят собственика, както става в Гърция... извършва превоз на мигранти и го осъждат там човека. Предполагам, че шведите не са по-зле от гърците. Не е изключено такъв номер."
Притесненият мъж е категоричен, че чужди глоби няма да плаща. Райко Райков е сезирал Районната прокуратура във Велико Търново и настоява:
„Прокуратурата да намери кой не си е свършил работата в отдел „Регистрации“ в КАТ, да се заличи името ми от този автомобил, за да нямам след това следващи последици от чужда държава“.
Целия репортаж по казуса чуйте в звуковия файл.
В село Бесарабско в област Одеска, новото име на село Тарутино, живеят предимно етнически българи. 10 000 сънародници пазят родната култура и традиции. Кмет на общината е Сава Чернев. Близо 600 души отбелязаха 24 май. Български ансамбли от различни населени места се събраха в Културния център, разказва генералният ни консул в Одеса..
Първият по рода си Национален фестивал на приложното изкуство ще се проведе във Велико Търново идната седмица. Тридневният артистичен форум се организира от Народно читалище „Надежда 1869” в партньорство със Сдружение „Клубът” и финансовата подкрепа на Община Велико Търново. Събитието е своеобразно продължение на провежданите през последните три..
Публично четене на Библията от млади хора от протестантски, евангелски и адвентни църкви се организира в Силистра, в навечерието на 24 май. Основния акцент бяха нуждата от ценности, вяра и добродетел в съвременното ни общество и да ни напомнят, че четмото и писмото български са били създадени, за да се чуе Божието слово на разбираем за народа..
Близо 30 000 лева осигури националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“ за репродуктивни изследвания на пациенти и за ин витро процедури. Инициативата е на Фондация „Искам бебе“ и стартира на 1 февруари т.г. и продължи три месеца. В този период във всички филиали на лаборатория в страната важни репродуктивни изследвания бяха на..
В деня на Светите братя Кирил и Методий ви отвеждаме към дряновското село Керек а, свързано по силен начин с паметта за равноапостолите. Там в църковния двор, повече от век назад родолюбиви балканджии издигат паметник в прослава на Кирил и Методий, и той е първият в България . Издигнат в църковния двор, а в последствие преместен до кметството,..
Сияна Начева е най-малката - на 13. Мария Буцева и Яна Спасова са на 16, Йоана Петрова е на 17, Дияна Гечева, Бояна Каракашева и Виктория Евънс са по на 19 години. Някои от тях са вече студентки. Други правят планове. Виктория ще става биохимик, Дияна -финансист, Йоана мечтае за право, а Яна е с амбицията да бъде разследващ журналист. Останалите..
В една стара телевизионна реклама за колбаси се казваше, че Павликени е хубав край с хубави хора . Така е, не е само в рекламата. А хората, особено в павликенските села, са гостоприемни и отлични кулинари. В две поредни съботи в предаването "По първи петли" ви разказахме за гозбите, които приготвят домакините в селата Дъскот, Върбовка,..
Нямаме договорка за каквото и да било сливане и обединяване , ръководството на партията и Ахмед Доган са запознати с всички процеси. Това заяви пред..
Към паранормалното, както обикновено казвам в залите на нашите публични прожекции, ме заведе необяснимата ми симпатия към неизвестното и това,..
Основното, което прави нашето образование е методът на възпроизвеждане на знания, ученикът едва ли не да наизусти. Не се показват приложенията на..