“Това е първата програма, която е насочена конкретно към хората с увреждания, за да може да реши техния всекидневен проблем или по-точно тяхното излизане от къщи, защото знаем, че това е един основен проблем, особено на хората с инвалидни колички“, заяви пред БНР Павел Савов, председател на Българската асоциация за рекреация, интеграция и спорт. Той коментира темата за новата Стратегия за достъпна жилищна среда, която се обсъжда до 28-и юли на страницата за обществени консултации.
“Националната програма ще подпомогне хората чрез проекта, с който ще кандидатстват, да могат да направят така, че те да излизат от жилището, в което живеят. В програмата са разписани начините, самата процедура, която те трябва да извървят. Но по-интересното е, че това е първата програма, която наистина е насочена към това хората да станат по-активни и да бъдат подпомогнати в желанието си да се интегрират. Защото човек, за да започне работа, за да се обучава или каквото и да иска да прави, първо, трябва да може да излезе от къщи и да се придвижи до там, където е неговата работа. По програмата е заложена освен достъпна жилищна среда и личната мобилност на хората“.
“Това е една процедура, която ще бъде популяризирана сред хората с увреждания, те ще бъдат информирани и съответно ще бъдат информирани и общинските власти, за да могат максимално да подпомогнат процеса, защото осъществяване на тези преустройства – все пак трябва да се извади виза за проектиране – и да бъде изготвен инвестиционен проект, който да бъде финансиран“, поясни още Павел Савов.
Кой може да кандидатства? “Първоначалната идея е да могат да кандидатстват само физически лица и евентуално етажни собствености, при които от документите ще е видно, че в тези жилища живеят хора с увреждания“.
В интервю за предаването “Хоризонт до обед“ Савов коментира и въпроса достъпни ли са плажовете за хора с увреждания.
“Това е интересен въпрос, който циркулира от доста време в публичното пространство. Той има няколко основни компонента, първият от които е, че това е преди всичко въпрос на ценностна система от страна на концесионерите. Те, за съжаление, все още не възприемат хората с увреждания като реални клиенти, а по-скоро като обстоятелства, които могат да се случат, но не е ясно дали изобщо някой човек с увреждане ще посети техния плаж."
Интервюто с Павел Савов можете да чуете от звуковия файл.
"Дали е поколенческо? По-скоро е възрастово – в момента ги наричаме локали, но назад в годините винаги е имало подобни групи деца, тийнейджъри. Едно дете живее в общност , не живее изолирано само с майка си и баща си. То попива от цялата среда и не можем да се похвалим със спокойна, мотивираща и креативна среда ." Това мнение изразява пред..
Няма таксиметров автомобил, който да може да издаде касов бон в двете валути – в лева и евро. За това предупреди в интервю за БНР Красимир Цветков, председател на Националния таксиметров синдикат. Той обясни, че апаратите им са с отдавна изтекли сертификати и няма подзаконова нормативна уредба , която да разписва тяхната..
Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска". За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър. В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..
Gen Z взема кредити по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях. Това каза пред БНР Лилия Димитрова, председател на Асоциацията за управление на вземания. Тя подчерта необходимостта от по-голяма финансова грамотност. Димитрова обърна внимание върху въпроса един кредитополучател колко успоредни кредита има , не само на каква..
Три рейтингови агенции повишиха кредитния рейтинг на България в седмицата, в която получихме зелена светлина за въвеждане на единната европейска валута от 1 януари догодина. Scope Ratings даде на страната ни рейтинг от А- (А минус) в местна и чуждестранна валута, с което за първи път влязохме в най-високата скала от инвестиционния клас...
Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки автомобили и камиони се е увеличил два пъти. Изграждането на последния участък от АМ "Струма", както и обходен път западно от Кресна ще отнеме поне пет години. Мерки за облекчаване на..
Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната. Това обясни пред БНР Любомир Каримански, член на УС на БНБ. "Вече е взето финалното решение. Предстои тежка работа , която трябва да бъде свършена до първи януари 2026 година, пък и след това. Но не би трябва да си поставяме като сериозен приоритет и цел за..
Българският трюфел е хит на европейския пазар, а брането му е сред високо платените професии у нас. Това твърдят търговци, които се занимават с..
" Ако се опитат да предизвикат предсрочни избори във Варна, много силно ще настъпят мотиката . Благо Коцев ще си ги спечели", предупреди председателят..
В страна, в която често чуваме за фалити на болници, липса на лекари и пациенти, които търсят помощ на километри от дома си, в Тутракан има едно място,..